18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Szamotułach jeszcze w tym roku

Redakcja
Budżet obywatelski w Szamotułach jeszcze w tym roku
Budżet obywatelski w Szamotułach jeszcze w tym roku Archiwum
Budżet obywatelski w Szamotułach realizowany będzie jeszcze w tym roku. Pół miliona złotych oddane zostanie w ręce szamotulan. Jakie pomysły zaproponują mieszkańcy?

Jeszcze w tym roku mieszkańcy zadecydują na co wydać pół miliona złotych z gminnej kasy. W poniedziałek szamotulska rada miejsko – gminna powiedziała głośnie „tak” dla budżetu obywatelskiego. 500 tys. zł oddane zostanie zatem w ręce mieszkańców. Jak i na co rozdysponowane zostaną środki? Czas pokaże, projekt rusza już po wakacjach.

Park na osiedlu, kręgielnia, inwestycje drogowe, place zabaw, kolejne parkingi – to tylko niektóre z pomysłów „na gorąco” proponowanych dziś przez szamotulan. Czy będą miały szansę się urzeczywistnić? Wszystko rozstrzygnie się w ciągu kolejnych miesięcy.

Od 1 września do 3 października każdy mieszkaniec miasta i gminy Szamotuły (posiadający czynne prawo wyborcze), jak również organizacje pozarządowe działające na tym terenie, będą mogły składać propozycje zadań (jednorocznych), których realizacja nastąpi w przyszłym roku. Wszystkie projekty, już na etapie zgłaszania, muszą jednak uzyskać poparcie przynajmniej 50 mieszkańców (również posiadających czynne prawo wyborcze), a zawarte w nich działania powinny należeć do zadań własnych gminy. W innym wypadku nie będą one brane pod uwagę, czyli np. w grę nie wchodzi propozycja budowy ścieżki rowerowej na terenie, którego gmina nie jest właścicielem lub adaptacja opuszczonego budynku znajdującego się w rękach prywatnych. Wachlarz zadań, które mogą zostać wykonane wciąż pozostaje jednak bardzo szeroki.

Formularze zgłoszeniowe zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego dostępne będą na stronie internetowej szamotulskiego urzędu, a także w kancelarii magistratu. Oprócz wskazania zadania i uzasadnienia dlaczego akurat ten pomysł miałby zostać wcielony w życie, formularz musi również zawierać szacunkowy koszt wykonania danej propozycji. Wartość zadania, rzecz jasna, nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł.

Propozycje mieszkańców powinny zostać złożone w urzędzie do 3 października. 3 dni później natomiast pochylą się nad nimi poszczególne wydziały urzędu, które zweryfikują projekty pod względem formalno – prawnym. Po weryfikacji, zgłoszenia trafią do zespołu opiniującego, a ten ustali ostateczną listę zadań do głosowania. Będzie miało ono formę głosowania powszechnego i przeprowadzone zostanie w wyznaczonych punktach.
Zadaniem każdego mieszkańca, który zdecyduje się wziąć udział w głosowaniu będzie wybranie tylko jednej propozycji z listy projektów. Do realizacji trafią zaś te, które zyskają największą liczbę głosów, aż do wyczerpania kwoty pół miliona złotych.

Budżet obywatelski w Szamotułach w praktyce oznacza głos mieszkańców w kwestii przyszłości – rozwoju miasta i gminy. To instrument bardzo potrzebny w demokratycznym społeczeństwie, z którego – miejmy nadzieję – szamotulanie skorzystają. Więcej informacji na ten temat uzyskać można w Urzędzie Miasta i Gminy Szamotuły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto