18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Centrum wsparcia organizacji pozarządowych już działa!

Redakcja
Wczoraj przedpołudniem w Szamotułach dokonano oficjalnego otwarcia Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych

Budowie Centrum od samego początku towarzyszyły liczne kontrowersje, o czym zresztą niejednokrotnie informowaliśmy. Dzięki dotacji udzielonej samorządowi miejsko – gminnemu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w ramach Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także uzyskaniu akceptacji rady, zadanie udało się jednak zrealizować. Jego wymiar jest dziś ogromny – również w odniesieniu do finansów, gdyż budowa obiektu znajdującego się przy ulicy Franciszkańskiej pochłonęła blisko 1,5 mln zł.

Czy było warto? Świadczyć o tym, że tak, powinny niezliczone gratulacje, serdeczne uściski rąk, symboliczne wiązanki kwiatów, jak i pełne emocji i wzruszenia przemowy osób bezpośrednio związanych z tą inicjatywą. Już samo przecięcie wstęgi, którego dokonali po części obecni na otwarciu Centrum parlamentarzyści oraz dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej , a ostatecznie włodarz Szamotuł, oznaczało urzeczywistnienie się wyjątkowej idei.

W swoim późniejszym wystąpieniu burmistrz Kaczmarek mówił o krzyku osób niepełnosprawnych nawiązując tym samym do ich potrzeb i problemów. Przekonywał, że głos ten powinien być słyszalny, zaś mała ojczyzna jakim jest miasto i gmina powinna cechować się tolerancją i zrozumieniem wobec tych, dla których życie jest nieco trudniejsze. Czy tak się stanie? W zasadzie stało się już – dla 10 osób – pierwszych podopiecznych świetlicy – ośrodka dziennego pobytu skierowanego do niepełnosprawnych, które zakończyły edukację szkolną i nie miały dotąd szans na dalszy rozwój np. przez niemożność uczestnictwa w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Od minionej środy ośrodek ów oficjalnie działa już w ramach Centrum, jednak rekrutacja wciąż jest otwarta.

Najważniejszym „punktem” środowej uroczystości stało się zresztą oficjalne powitanie podopiecznych. Tak naprawdę bowiem to był ich wielki dzień. Każdy z niepełnosprawnych otrzymał z rąk Magdaleny Stefaniak – Michalak (koordynator Centrum) specjalny certyfikat uczestnictwa oraz symboliczny kwiatek.

Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, to jednak nie tylko ośrodek dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych, ale i – jak sama nazwa wskazuje – miejsce dla klubów, stowarzyszeń, fundacji działających na terenie miasta i gminy. To właśnie w budynku Centrum członkowie tych organizacji, którzy wyrazili chęć „przystąpienia” do projektu, będą się w nim spotykać, prowadzić zajęcia, rehabilitację – będą działać, a tym samym i w pewien sposób dążyć do rozwoju społeczności lokalnej. Wśród gości przybyłych na uroczystość otwarcia pojawiły się m.in. przedstawicielki szamotulskich Amazonek, dla których Centrum zapewne również stanie się przestrzenią do realizacji wielu ciekawych inicjatyw. Burmistrz, Włodzimierz Kaczmarek wskazywał przy tym na dużą ilość organizacji działających zarówno w Szamotułach, jak i na terenie gminy, które być może właśnie w nowym obiekcie znajdą także swoje miejsce. Mówił m.in. o osobach osadzonych w areszcie, członkach Klubu Abstynenta „Czas”, a także spółdzielni socjalnej.

Odnosząc się do kwestii technicznych natomiast należy wyjaśnić, że Centrum jest budynkiem parterowym, w ramach którego funkcjonuje pracownia muzyczno – teatralna, 2 pracownie terapii zajęciowej, sala rehabilitacyjna, łazienka, szatnia, kuchnia, jadalnia, biuro i 4 toalety. Obiekt działać będzie w strukturze organizacyjnej szamotulskiego OPS–u.

Więcej informacji na ten temat w piątkowym "Dniu Szamotulskim"

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie