Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ciekawe nazwy nowych ulic w gminie Szamotuły. "Owocowe pomysły" się skończyły

Magda Prętka
Magda Prętka
Do tej pory nazwy ulic w Kępie nawiązywały do owoców
Do tej pory nazwy ulic w Kępie nawiązywały do owoców Google Steet View
Tym razem nie owoce, nie pory roku i nie drzewa, lecz literatura oraz teatr! To one stała się inspiracją do określenia nazw ulic powstających na terenie gminy Szamotuły

Nowe ulice w gminie Szamotuły

Miasto i Gmina Szamotuły realizuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w Kępie, konkretnie między ulicami Żurawinową, a Jeżynową. W wyniku podziału geodezyjnego działek powstały tu nowe drogi wewnętrzne, co niesie za sobą konieczność nadania im nazw.

Choć mają one charakter prywatny, nazewnictwo ulic pozostaje w kompetencji Rady Miasta i Gminy Szamotuły, która przed podjęciem decyzji musi jednak uzgodnić swoje propozycje z właścicielem terenu.

Inspiracją literatura oraz teatr!

W czwartek 9 lutego sprawa omawiana była podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej. Zgodnie z sugestią Wydziału Nieruchomości i Gospodarki Przestrzennej szamotulskiego magistratu, nowe ulice w Kępie mają tematycznie odwoływać się do literatury i teatru. Dotychczas nawiązywały zaś do owoców (np. Jagodowa, Mandarynkowa, czy wspomniane już wcześniej). Kierująca pracami wydziału Agnieszka Czapka tłumaczyła jednak, że pomysły w tym zakresie się wyczerpały, w związku z czym pojawiła się nowa koncepcja. A, że nazewnictwo co do ulic położonych obok siebie powinno być spójne, stąd propozycja, by nazwać je ulicami: Poezji, Fraszki, Groteski, Liryczną, Ballady, Literacką, Narracji, Noweli, Opery i Sielanki.

Ulica imienia Zbigniewa Horały?

Oprócz radnych, w posiedzeniu komisji uczestniczył także Bogdan Pawłowski - jeden z właścicieli terenu, na którym nowe drogi powstają. Do propozycji wydziału nie wniósł żadnych uwag (podobnie jak spółka, do której należy pozostały teren), lecz poddał pod rozwagę radnych możliwość nadania jednej z ulic imienia Zbigniewa Horały – wieloletniego pracownika Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły odpowiadającego za kwestie związane z urbanistyką, a także autora omawianego planu miejscowego.

Choć pomysł wydaje się ciekawy pojawiły się wątpliwości co do ewentualnej zgody rodziny, jak i lokalizacji samej ulicy. Zdaniem Agnieszki Czapki bowiem w sąsiedztwie tej noszącej imię Horały powinny znajdować się ulice, których nazwy tematycznie nawiązywałyby do jego fachu – np. Urbanistyczna, Architektoniczna itp.

W związku z tym, że Zbigniew Horała był autorem wielu planów miejscowych niewykluczone, że propozycja Pawłowskiego w przyszłości zostanie wcielona w życie.

Co z zasłużonymi szamotulanami?

Nieco wcześniej o komentarz pokusił się radny Marek Kowala, który po raz kolejny podjął temat upamiętniania zasłużonych szamotulan i Wielkopolan właśnie w formie nadawania ulicom ich nazwisk. Podkreślał, że pamięć o przodkach powinna być kultywowana.

- Mamy zabezpieczony jeden plan miejscowy, na którym chcielibyśmy upamiętnić słynnych szamotulan i mieszkańców Wielkopolski, natomiast niech to będzie plan, gdzie drogi będą nasze i prywatni właściciele nie będą mieli możliwości odniesienia się do tego – odpowiadała Agnieszka Czapka.

A może nazwy kolejnych ulic zaproponujecie i Wy? Czekamy na komentarze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto