Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czas odosobnienia nie przeszkadza w miejskich inwestycjach

Wiktoria Poczekaj
W wielu aspektach życia miasto zamarło. Nie działają szkoły, stowarzyszenia. Na ulicach zdecydowanie mniej ludzi. Są jednak miejsca w Pniewach, które w tym czasie ulegają gruntownym zmianom. Jako pierwszą do użytku oddano salę sportową przylegającą do budynku liceum. Mimo, że matury się nie odbywają w pierwotnym terminie, wykonawca dotrzymał terminu. Prace oszacowano na ponad 860 tysięcy złotych.

W znacznym tempie postępują prace przy ociepleniu budynku szkoły podstawowej. Front prac przebiega od strony gimnazjum. Widoczne zmiany nastąpiły również podczas remontu budynku liceum ogólnokształcącego. W połowie kwietnia rozpoczęto wymianę więźby dachowej oraz wymianę pokrycia dachowego. Na budynku położona zostanie nowa dachówka w dwóch odcieniach czerwieni. Zaplanowano tu docieplenie dachu wełną mineralną i wykonanie instalacji odgromowej.
Elewacja budynku nie mogła być wykonana w ramach projektu termomodernizacji. Na szczęście udało się połączyć dwa projekty, elewacja też po wielu latach zostanie przywrócona do świetności, do wyremontowania pozostanie tylko środek budynku. Tu już udało się władzom miasta dokonać wymiany oświetlenia i ogrzewania. Zamontowano 78 nowych grzejników i 90 nowych opraw oświetleniowych LED. Wymieniono większość okien.
- Duże okna zabytkowego budynku mają teraz szyby zespolone. To przyniesie spore oszczędności ciepła - objaśnia burmistrz Pniew.
Na zadania w budynku Liceum Ogólnokształcącego zaplanowano 2,3 mln zł.
W kwietniu ubiegłego roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął decyzję p dofinansowaniu wniosku złożonego przez Gminę Pniewy na rewitalizację miasta. Samorząd wojewódzki przekazał gminie na ten cel ponad 10 milionów złotych z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Plan rewitalizacji podzielono na dwa etapy. Etap na odcinku ul Wolności - Kapłańska realizowany będzie za pomocą procedury „zaprojektuj i wybuduj”. Takie rozwiązanie w obecnej sytuacji zdaniem władz miasta jest korzystniejsze z kilku powodów. Nie sposób jednak określić terminu końca tego etapu inwestycji, gdyż wiele zależy od czasu przygotowania dokumentacji i wymaganych uzgodnień. W części miasta objętej rejestrem zabytków wymaga to szeregu uzgodnień z konserwatorem zabytków. Dotychczasowe doświadczenie gminy pokazało, że nie jest to szybkie do wykonania. Na remont harcówki i dostosowanie jej do potrzeb działalności Centrum Kultury również zastosowano ten tryb. W nowym obiekcie powstanie m.in. sala na około 200 osób, która będzie wykorzystywana na koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Teren wokół harcówki ma zostać zagospodarowany, oraz umożliwiony zostanie dojazd do budynku od ulicy Turowskiej.
Kilka tygodni temu, w ramach przygotowań do remontu nawierzchni ul. Św. Ducha Pniewskie Przedsiębiorstwo Komunalne przeprowadziło kapitalny remont sieci wodociągowej. Na ulicy Św. Ducha zniknie pajęczyna przewodów, instalacja schowana będzie pod ziemią. Przebudowane zostaną dotychczasowe miejsca parkingowe. Powstanie dodatkowy parking przy sali gimnastycznej, na dawnym asfaltowym korcie. Druga powierzchnia asfaltowego boiska zostanie znów terenem zielonym. Wyremontowana będzie też droga za kościółkiem św. Ducha w stronę parku. Na całej ulicy zostanie wymieniona nawierzchnia i pojawią się nowe chodniki, wymienione będzie oświetlenie, umieszczone zostaną kosze na odpady. O tym jak zostanie ostatecznie rozwiązany ruch pieszych i rowerzystów zależy od uzgodnień z konserwatorem zabytków.
- Cieszymy się, że mimo ostrzeżeń pracodawców o możliwych opóźnieniach spowodowanych absencją pracowników, prace na naszych budowach posuwają się - mówi burmistrz Jarosław Przewoźny.
Władze miasta cieszą się również z tego, że mimo ciężkiego roku dla finansów samorządowych kluczowe inwestycje udaje się realizować. Obecnie trwa wymiana korespondencji z Urzędem Marszałkowskim dotycząca projektu tzw. Mobilności. Włodarze są zdeterminowani. Uzależniają jego realizację od zakwalifikowania poniesionych już kosztów i umożliwienia zmiany planów. To zwiększyłoby możliwości finansowe gminy.
Po zakończonej, oby jak najszybciej kwarantannie, życie wróci do miasta. W wielu miejscach czekają na mieszkańców miłe niespodzianki, miasto ulega zmianom.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto