Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy w Zielonejgórze powstanie biogazownia

Tobiasz Chożalski
W marcu tego roku powstał pomysł wybudowania biogazowni odpadów organicznych Zakładu Produkcji Biogazu i Biopaliw sp. z o.o. w organizacji na terenie wsi Zielonagóra (gmina Obrzycko). Od samego początku wzbudziło to wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Zebrali blisko 300 podpisów pod protestem dotyczącym lokalizacji inwestycji i wysłali m.in. do wójta Ireny Rakowskiej. W kwietniu w obrzyckim ratuszu odbyło się spotkanie mieszkańców sołectw Zielonagóra i Stobnicko z inwestorem, Krzysztofem Hadrysiem.

Po krótkiej wypowiedzi, właściciel firmy Gartenholz H&H oddał głos swojemu pełnomocnikowi, Marcinowi Bartczakowi. Ten od razu zdementował krążące plotki o rzekomym udziale w przedsięwzięciu senatora Henryka Stokłosy. Jego wypowiedzi były często przerywane przez licznie zebranych mieszkańców, spotkanie nie przyniosło żadnych konkretnych rozstrzygnięć. Protestujący nie zmienili zdania.

– Według mojej wiedzy i oceny obecnie instalacje, które istnieją w naszym kraju (oprócz instalacji będących częścią większych instalacji typu chlewnia, gorzelnia, oczyszczalnia ścieków czy składowisko odpadów), powodują liczne konflikty społeczne, a po ich uruchomieniu ciężko jest kontrolować źródło pochodzenia faktycznie użytych w instalacji surowców, jak i miejsca utylizacji płynu pofermentacyjnego.

Taka sytuacja nastąpiła w Liszkowie, gmina Rojewo – jest to ostrzeżeniem, ale zarazem nauką jak z założenia ekologiczną instalację można zamienić w ekologiczną bombę – komentuje radny Karol Tonak. Według mieszkańców wybudowanie biogazowni spowoduje: zagrożenie zdrowia i życia, uciążliwości odorowe poszczególnych procesów technologicznych, zwiększony ruch samochodów ciężarowych oraz utratę wartości nieruchomości i gruntów.

– Wójt gminy wystąpił do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szamotułach oraz do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z wnioskami o wydanie opinii w sprawie konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko biogazowni , które zamierza wybudować Zakład Produkcji Biogazu i Biopaliw sp. z o.o. w organizacji. Władze uznały, że przeprowadzenie oceny oddziaływania i sporządzenie raportu jest konieczne – wyjaśnia zastępca wójta gminy Obrzycko, Wiesław Bobiarski. – Po otrzymaniu raportu od inwestora wydana zostanie decyzja w przedmiotowej sprawie – dodaje Bobiarski.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto