Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dąb Pamięci starszego posterunkowego Stanisława Bąka, zamordowanego przez NKWD w 1940 roku posadzono na terenie ZSS nr 1 w Opocznie (FOTO)

Andrzej Wdowski
Wsadzono Dąb Pamięci starszego posterunkowego Stanisława Bąka
Wsadzono Dąb Pamięci starszego posterunkowego Stanisława Bąka PS
Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci poświęconego starszemu posterunkowemu Stanisławowi Bąkowi, zamordowanemu przez NKWD w 1940 roku odbyła się 29 maja na terenie Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 w Opocznie. Starszy posterunkowy Stanisław Bąk zginął w 1940 roku w Twerze od strzału w tył głowy.

Posadzony dąb ma uhonorować jego postać i przypominać o zbrodni katyńskiej. W uroczystości wziął udział m.in. Michał Bąk, wnuk zabitego na Wschodzie policjanta.

Uroczystość zorganizowana została w ramach 100. rocznicy powstania Policji Państwowej. Uczestniczyli w niej m.in. zastępca komendanta wojewódzkiego policji inspektor Włodzimierz Kalinowski i Jarosław Olbrychowski, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, obecne były także władze Opoczna z burmistrzem Dariuszem Kosno, parlamentarzyści i samorządowcy, licznie reprezentowana była też młodzież szkolna, której reprezentantki dały krótki artystyczny program.

Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” mówił m.in. o etosie służby Policji Państwowej w II RP. Przypomniał, że wśród zamordowanych na Wschodzie większość stanowili mundurowi, z których najwięcej było policjantów.

Pamięci zamordowanych w Kalininie funkcjonariuszy Posterunku Policji w Poświętnem

Podobne uroczystości 9 listopada 2018 roku odbyły się również w gminie Poświętne.
Tu uczczono pamięć zamordowanych w 1940 roku w Kalininie funkcjonariuszy Posterunku Policji w Poświętnem i odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą czci i chwale: przodownika Franciszka Derka, starszego posterunkowego Stanisława Bąka (pracował w Opocznie i w Poświętnem) oraz posterunkowego Franciszka Saara.
- Poprzez pamiątkową tablicę zyskujemy na zawsze godne miejsce czci i chwały wielkich ludzi naszej małej ojczyzny oraz oddajemy hołd tym, którzy przez dziesięciolecia nie mogli doczekać się należnej im pamięci – mówił wójt Michał Franas.

Najważniejszymi gośćmi tamtych uroczystości byli oczywiście potomkowie zamordowanych policjantów, których rodziny czekały aż 78 lat na tak godne upamiętnienie swych przodków.
Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonały wtedy m.in. wnuczka przodownika Franciszka Derka - Grażyna Olczyk oraz Aurelia Klimkiewicz, która na uroczystość przyleciała specjalnie z Kanady, gdzie mieszka już od prawie 40 lat.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opoczno.naszemiasto.pl Nasze Miasto