Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dary od Szamotuł i dla Szamotuł

Magda Prętka
Władze Tielt przekazały burmistrzowi Szamotuł wóz strażacki
Władze Tielt przekazały burmistrzowi Szamotuł wóz strażacki Henryk Żłobiński
W ubiegłym tygodniu burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Włodzimierz Kaczmarek gościł w partnerskim mieście Szamotuł – belgijskim Tielt. Celem wizyty było m.in. ukonorowanie krzyży nagrobnych polskich żołnierzy Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Maczka spoczywających na miejscowym cmentarzu, granitowymi dystynkcjami jako wyraz hołdu i pamięci o ich ofierze.

Była to inicjatywa szamotulskiego burmistrza, który podczas zeszłorocznej wizyty w Tielt związanej z odbiorem łóżek szpitalnych dla Hospicjum Domowego i szpitala w Szamotułach przedstawił ten pomysł władzom belgijskiego miasta. Spotkał się on z bardzo pozytywnym przyjęciem ówczesnego burmistrza Tielt, Michiel Van Daele oraz sekretarza miasta, Dirka Verbeke.

– Udział w Dniach Europy w Bruneck był doskonałą okazją do zaprezentowania przez burmistrza Kaczmarka władzom Tielt prototypu dystynkcji, które zostały wykonane w 2 kolorach – zielonym i czarnym. Dystynkcje w tych kolorach posiadali jako jedyni żołnierze dywizji gen. Maczka. Przedstawiony wzór spotkał się z pełną akceptacją. Uzgodniono również, iż najlepszym terminem realizacji projektu będzie obchodzona we wrześniu rocznica wyzwolenia Tielt– mówił Henryk Żłobiński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły.

Ponadto podczas spotkania w Bruneck burmistrz i sekretarz miasta Tielt zaproponowali burmistrzowi Włodzimierzowi Kaczmarkowi przekazanie w darze wozu strażackiego dla Szamotuł.

– Po bliższym zapoznaniu się ze stanem technicznym wozu, ocenionym jako bardzo dobry, propozycja ta została przyjęta z pełną aprobatą i dużym zadowoleniem. Uzgodniono również, że najlepszym momentem oficjalnego przekazania daru będzie wizyta w Tielt z okazji rocznicy wyzwolenia tego miasta – informował Henryk Żłobiński.

Z tego też względu w dniach od 11 do 13 września szamotulska delegacja, w skład której wszedł burmistrz Kaczmarek, członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szamotułach z Prezesem Zarządu Wojciechem Dukatem i przedstawiciel firmy kamieniarskiej J& J Przewoźny złożyli wizytę w Tielt. 12 września natomiast zostały zamontowane wykonane nieodpłatnie przez firmę kamieniarską J&J Przewoźny, granitowe dystynkcje na ramionach krzyży nagrobnych polskich żołnierzy spoczywających na cmentarzu w Tielt.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych rozpoczęły się uroczystości rocznicowe, w których udział wzięli m.in.: Ambasador przy NATO w Brukseli Bogusław Winid, przedstawiciele miejscowych władz z nowym burmistrzem Tielt Luc Vannieuwenhuyze, kilkunastoosobowa delegacja 10. Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen. Broni Stanisława Maczka ze Świętoszowa koło Żagania z Z-cą Dowódcy jednostki płk. Nawrockim na czele, dwóch żyjących żołnierzy z dywizji gen. Maczka: Ryszard Łuczak i Sylwester Bardziński, Prezes i Wiceprezes Związku Kombatantów w Brukseli oraz delegacja z Szamotuł.
Druga część uroczystości odbyła się na cmentarzu w Tielt przy grobach poległych żołnierzy polskich. Okolicznościowe przemówienie wygłosił również burmistrz Włodzimierz Kaczmarek.

– Z wdzięcznością przyjmujemy dbałość władz Tielt o wszystkie polskie akcenty przypominające o żołnierzach Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Maczka, którzy za wolność Tielt złożyli najwyższą ofiarę – swoje życie – mówił burmistrz Kaczmarek.

Jak poinformował nas Henryk Żłobiński – w trakcie okolicznościowego przyjęcia płk. Nawrocki ze wzruszeniem podziękował burmistrzowi Szamotuł za niezwykły pomysł ozdobienia krzyży w Tielt granitowymi dystynkcjami w 2 typowych dla dywizji gen. Maczka kolorach. Zaznaczył, że do tej pory jeszcze nigdzie nie spotkał się z takim pomysłem.

– Po południu odbyło się uroczyste przekazanie wozu strażackiego dla Szamotuł. Po krótkim przemówieniu Burmistrz Tielt Luc Vannieuwenhuyze przekazał oficjalnie kluczyki samochodu Burmistrzowi Szamotuł Włodzimierzowi Kaczmarkowi, który wręczył je z kolei Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Szamotułach Wojciechowi Dukatowi. Przybyli do Tielt strażacy z szamotulskiej OSP zapoznali się z obsługą różnych urządzeń będących na wyposażeniu wozu strażackiego i po zakończeniu procedury odbioru udali się otrzymanym wozem w podróż do kraju – mówił Henryk Żłobiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto