Dobra Drużyna PZU – kolejna edycja programu prewencyjnego

Materiał informacyjny PZU

Rozpoczęła się druga edycja programu prewencyjnego największego polskiego ubezpieczyciela, który wspiera rozwój sportowy młodych zawodników. Fundacje, stowarzyszenia, uczniowskie kluby, zespoły i związki sportowe, bez względu na dyscyplinę sportu, którą propagują, mogą otrzymać dofinansowanie PZU w ramach programu Dobra Drużyna PZU. W ten sposób PZU przyczynia się do zwiększenia aktywności fizycznej dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Program Dobra Drużyna PZU pozytywnie wpływa na rozszerzenie oferty sportowo-edukacyjnej nie tylko w miastach, ale i w mniejszych miejscowościach z trudniejszym dostępem do rozwiniętej infrastruktury sportowej. Dzięki niemu młodzi zawodnicy mogą nie tylko trenować blisko miejsca zamieszkania, ale także brać udział w zawodach na poziomie regionalnym czy krajowym. Mają również dostęp do zajęć w mniej popularnych dyscyplinach.

Dlaczego PZU wspiera aktywność fizyczną dzieci i młodzieży?

W PZU wszyscy są przekonani, że sport to zdrowie. Ubezpieczycielowi przyświeca idea, by młodzi pasjonaci sportu mieli możliwość uprawiania wielu dyscyplin, spośród których wybiorą tę docelową, w której będą się specjalizować. To właśnie dzięki takiemu podejściu możliwe jest zachęcenie dzieci i nastolatków do aktywności fizycznej, która przekłada się z kolei na ich rozwój.

Sport w znacznym stopniu wpływa na poprawę kondycji fizycznej, sprawności i wytrzymałości, wzmacniając cały układ immunologiczny i minimalizując ryzyko chorób cywilizacyjnych, między innymi takich jak cukrzyca. Ponadto treningi dają młodym zawodnikom inne wymierne korzyści - lepszy nastrój, koncentrację, jakość snu, a nawet poprawę pewności siebie. Sport jest także ważny ze względów społecznych. Dzieci, które uczęszczają na zajęcia, uczą się pracy w grupie, zasad fair play i samodyscypliny. W przyszłości dzięki temu będą bardziej odporne na stres i łatwiej poradzą sobie z wyzwaniami dorosłego życia. To bardzo cenne cechy, bez względu na to, czy uczestnicy zajęć zostaną zawodowymi sportowcami, czy też znajdą w przyszłości inne zajęcie.

W ostatnich latach pandemia wpłynęła negatywnie na życie dzieci i młodzieży. Media społecznościowe i komunikatory w dużym stopniu zastąpiły im kontakt z przyjaciółmi. Brak aktywności obniżył też ich odporność i spowodował wzrost schorzeń określanych wspólnym mianem jako cywilizacyjne. Obejmują one między innymi skrzywienia kręgosłupa, wady wzroku czy zaburzenia metabolizmu. Dużym problemem stała się także otyłość wśród dzieci. Program Dobra Drużyna PZU to realna pomoc w powrocie do normalnej aktywności fizycznej, która pozwala w pełni cieszyć się dzieciństwem.

Kto może skorzystać z programu prewencyjnego Dobra Drużyna w 2023 r.?

O granty w programie Dobra Drużyna PZU w 2023 r. mogą ubiegać się fundacje, stowarzyszenia, ludowe zespoły sportowe, uczniowskie kluby sportowe i związki sportowe. Podstawowym warunkiem skorzystania z dofinansowania jest prowadzenie różnorodnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży co najmniej od 1 stycznia 2021 roku. PZU zależy na tym, żeby młodzi Polacy mieli zapewnione równe szanse. Dlatego wsparcie w ramach programu Dobra Drużyna PZU trafi głównie do organizacji sportowych z mniejszych miejscowości.

Progi dofinansowania i zasady składania wniosków oraz rozliczeń w programie Dobra Drużyna PZU

W programie Dobra Drużyna dostępne są 3 progi dofinansowania – 5, 10 i 15 tys. złotych. Uzyskane od PZU środki można przeznaczyć na jeden z czterech celów:

- zakup sprzętu sportowego,

- wynajem obiektu dla celów organizacji zajęć i współzawodnictwa sportowego,

- transport na zawody sportowe,

- wpisowe (opłaty startowe) do rozgrywek i zawodów sportowych.

Wnioski w programie Dobra Drużyna można składać do 21 kwietnia 2023 r. Aby zyskać szansę na dofinansowanie, wystarczy wypełnić formularz w systemie OWSP na stronie internetowej www.dobradruzynapzu.pl.

Pełna lista beneficjentów programu zostanie ogłoszona na stronie internetowej programu.

Właściwe wykorzystanie przyznanych środków jest priorytetem dla organizatora inicjatywy – są one przeznaczone na rozwój najmłodszej części naszego społeczeństwa. Dlatego warunkiem przekazania grantów przez PZU jest podpisanie umowy prewencyjnej, określającej sposób wykorzystania środków z funduszu. Każdy podmiot, który je uzyska, zobowiązany jest do rozliczenia przyznanego dofinansowania przez złożenie dokumentacji finansowo-rzeczowej. Trzeba do niego obowiązkowo dołączyć kopie wszystkich dokumentów (m.in. faktur, rachunków, umów cywilnoprawnych) jednoznacznie potwierdzających zgodność wydatków z umową. Rozliczenie finansowo-rzeczowe podlega na końcu akceptacji PZU. Na podstawie przesłanej dokumentacji, specjalista określi zgodność sposobu wydatkowania kwoty dofinansowania z umową.

Ambasadorzy programu Dobra Drużyna 2023 r.

Program grantowy Dobra Drużyna wspierają znane twarze polskiego sportu, które są dobrze rozpoznawane przez młodych sportowców. Wśród nich znajdują się m.in. takie gwiazdy jak:

- Iga Świątek – najbardziej utytułowana polska tenisistka, liderka rankingu singlowego WTA,

- Maryna Gąsienica-Daniel – reprezentantka Polski w narciarstwie alpejskim, należąca do światowej czołówki w slalomie gigancie,

- Leandro Messias dos Santos – piłkarz Stali Mielec,

- Paweł Karpiński – wielokrotny zdobywca tytułów Mistrza Polski w tańcu na wózkach w kategorii duo (styl latynoamerykański i standardowy), a także zwycięzca turniejów międzynarodowych w różnych kategoriach.

Dobra Drużyna – podsumowanie edycji 2022

Program Dobra Drużyna PZU od inauguracji w czerwcu 2021 roku rozwinął się bardzo dynamicznie. Obecnie zrzesza już łącznie 70 tys. członków. Tylko w 2022 roku dzięki niemu PZU udzieliło wsparcia aż 352 podmiotom, zajmującym się organizacją zajęć, obozów, turniejów oraz zawodów sportowych dla ponad 45 tysięcy dzieci i młodzieży uprawiających sporty z 43 różnych dyscyplin, obejmujących gry zespołowe, sporty wodne, lekką atletykę, sporty zimowe, akrobatykę, gimnastykę sportową, sporty walki, a nawet cieszący się coraz większym zainteresowaniem teqball, czyli odbijanie piłki nad specjalnie zaprojektowanym stołem. Pełna lista beneficjentów znajduje się na stronie internetowej dobradruzynapzu.pl.

Uruchomienie drugiej edycji programu prewencyjnego ogłoszono 22 marca br. podczas konferencji prasowej w PZU Park. W wydarzeniu wzięli udział: Sylwia Matusiak, członek zarządu PZU Życie, Łukasz Turkowski, dyrektor zarządzający ds. marketingu, sponsoringu i prewencji w PZU oraz Leandro Messias dos Santos, ambasador Dobrej Drużyny PZU. Kilka słów o programie nagrała także Iga Świątek, kapitan Dobrej Drużyny PZU.

Intensywny rozwój programu sprawia, że niedługo stanie się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych programów, wspierających kulturę fizyczną wśród młodzieży. Jest duża szansa, że wychowają się na nim przyszłe gwiazdy sportu. Znajdzie się w nim miejsce także dla twojej drużyny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dobra Drużyna PZU – kolejna edycja programu prewencyjnego - Dolnośląskie Nasze Miasto

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto