Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w Bininie. Dziękowali za plony i trud pracy rolników [ZDJĘCIA]

Norbert Woźniak
Dożynki w Bininie odbyły się w minioną niedzielę. W imprezie uczestniczyło około 2 tys. osób! Organizatorzy stanęli na wysokości zadania

Dożynki w Bininie

Uroczystą mszą świętą zainaugurowano tegoroczne dożynki gminy Ostroróg. Korowód dożynkowy z wieńcami udał się do miejscowego kościoła, gdzie ksiądz Jacek Sobczak modlił się wraz z wiernymi. Później delegacje dożynkowe przejechały pod remizę OSP w Bininie skąd korowód dożynkowy wymaszerował na miejscowe boisko.

Korowód prowadzili strażacy z OSP Binino. Za nimi szła Pniewska Orkiestra Dęta oraz dzieci z zespołu Szaranki z Pniew.

Główny wieniec żniwny niosła 3-osobową delegacja, a chleb z tegorocznych plonów starości dożynek - Agnieszka Sobczak i Radosław Barczyk. Korowód wieńców dożynkowych prowadził burmistrz Ostroroga Sławomir Szałata. Wieńce dożynkowe złożyły wszystkie sołectwa oraz miasto Ostroróg.

Gospodarzami tegorocznych dożynek byli burmistrz Ostroroga, sołectwa Binino i Bielejewo oraz stowarzyszenie „Wesołe kobietki z Binina”. Starościną dożynek została Agnieszka Sobczak. To 44 –latka mieszkająca w Bininie. Ukończyła Szkołę Handlową w Szamo-tułach. Wraz z mężem i synem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 34 hektarów specjalizujące się w uprawie zboża i rzepaku. Gospodarstwo jest samowystarczalne i nie korzysta z innych usług. W ostatnich wyborach Agnieszkę Sobczak wybrano sołtysem wsi Binino. Starostą dożynek był 35-letni Radosław Barczyk. Starosta dożynkowy mieszka w Bielejewie i jest ojcem trójki dzieci. Ukończył Akademię Rolniczą im. Augusta Ciszkowskiego w Poznaniu. Prowadzi 30 hektarowe gospodarstwo rolne położone w gminach Ostroróg i Obrzycko. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, głównie pszenicy i rzepaku. Bonitacja gleb w jego gospodarstwie jest bardzo zróżnicowana od klasy II do V. Dodatkowo pracuje jako przedstawiciel handlowy w firmie zajmującej się produkcją i sprzedażą nawozów dolistnych.
Zespół Tańca Regionalnego „Szaranki” z Nojewa przeprowadził obrzęd dożynkowy. - Z szacunkiem i wdzięcznością przyjmuję ten bochen chleba symbol plonu i trudu rolnika. Postaram się dzielić ten chleb po gospodarsku, by wystarczyło dla wszystkich – mówił burmistrz Sławomir Szałata. Później przyszedł czas na wspólne dzielenie się chlebem.

– Szanowni Państwo, tegoroczne dożynki były bardzo trudne, pogoda płatała figle, dzięki Waszej wytrwałości udało się jednak wszystko zebrać. Dziś słońce grzeje nas aż nadto, ale deszcz na tych dożynkach nie jest wskazany, gdyż mamy tu wiele do zaoferowania i chcemy się dobrze bawić. Jak widać wokół nas jest wiele ciekawych stoisk –i wystaw – powiedziała prowadząca imprezę Renata Mleczak. I rzeczywiście tak było. Wśród licznych atrakcji znalazły się ciekawe stoiska oraz “dmuchańce”, które cieszyły się wielkim powodzeniem śród dzieci.

W części artystycznej wystąpiła orkiestra dęta z Pniew oraz zespoły i sekcje z terenu gminy Ostroróg, a także kapela podwórkowa „ Zza Winkla”. Była też loteria fantowa z atrakcyjnymi nagrodami. Do północy uczestnikom przygrywał podczas zabawy tanecznej zespół „ Dylemat”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto