Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duma Wielkopolski. Maksymilian Ciężki - bohater z Szamotuł

Bartosz Klimczuk
Ppłk Maksymilian Ciężki
Ppłk Maksymilian Ciężki Urząd Miasta i Gminy Szamotuły
Niemożność połączenia się z rodziną i złe, niewdzięczne traktowanie przez Brytyjczyków nie były z pewnością nagrodą za jego wybitne zasługi. A to właśnie Maksymilian Ciężki swoimi działaniami przyczynił się do rozpracowania niemieckiej maszyny szyfrującej.

Szamotuły to miejscowość położona 35 km na północny zachód od Poznania, niespełna 300 km od morza, 300 km od gór, a także w sąsiedztwie Puszczy Nadnoteckiej i Pojezierza Sierakowsko--Międzychodzkiego. Przecinają się tutaj ważne szlaki komunikacyjne, łączące sąsiednie ośrodki. Wiodą tędy również drogi międzynarodowe, które poprzez trasę A2 i Frankfurt n/Odrą biegną do Berlina, oraz linia kolejowa Poznań-Szczecin. Miasto ma prawie 19 tys. mieszkańców, a gmina wraz z wsiami liczy niespełna 30 tys. To główny ośrodek gospodarczy, administracyjny, kulturalny i oświatowy regionu.

Poza atrakcyjnym położeniem i rozwiniętą infrastrukturą Szamotuły posiadają to, czego może im pozazdrościć wiele innych miast. Jest to niepowtarzalny klimat. Wystarczy wejść na okazałą starówkę, gdzie zostanie się otoczonym przez piękne kamienice z przełomu XIX/XX wieku. Spacer wąskimi uliczkami zachowującymi dawny układ urbanistyczny wokół Rynku, to niezapomniany dotyk historii.

Po drodze można spotkać np. gotycki kościół - bazylikę mniejszą, czy basztę Halszki. Jeśli w sercu zabrzmią nam dźwięki utworów Wacława z Szamotuł, nadwornego kompozytora króla Zygmunta Augusta, czy też strofy pierwszego miłosnego listu w języku polskim, jaki powstał w XV wieku w Szamotułach, to bez wątpienia poczujemy, że jesteśmy w miejscu wyjątkowym.

Podpułkownik Maksymilian Ciężki urodził się 24 listopada 1898 roku w Szamotułach, zmarł 9 listopada 1951 roku w Londynie. Od wczesnej młodości działał na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc aktywny udział w Powstaniu Wielkopolskim. W styczniu 1929 roku, zgodnie z sugestią Sztabu Głównego Wojska Polskiego, profesor Zdzisław Krygowski z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Poznańskiego zorganizował kurs kryptologów, na który skierowano grupę najzdolniejszych studentów, biegle mówiących po niemiecku. Na wykładowców wyznaczono kryptologów cywilnych i wojskowych ze Sztabu Głównego Wojska Polskiego: kpt. Maksymiliana Ciężkiego, mjr. Franciszka Pokornego i inż. Antoniego Pallutha. Wyróżniającymi się adeptami kryptologii byli trzej młodzi matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Jesienią 1930 r. dla ośmiu studentów, którzy ukończyli kurs z najlepszymi wynikami, utworzono w Poznaniu filię Biura Szyfrów Sztabu Głównego.

Początkowe prace prowadzone były w Poznaniu, później przeniesiono je do Warszawy. Pierwszy z matematyków - Marian Rejewski pod koniec grudnia 1932 roku dokonał przełomu, udało mu się złamać pierwszą depeszę Enigmy. Niemcy udoskonalali swój wynalazek i nasi matematycy systematycznie pokonywali nowe przeszkody. Francuzi i Brytyjczycy mieli pewne informacje od swoich szpiegów, ale nie mieli pojęcia o polskich sukcesach i złamanych depeszach. Główny brytyjski specjalista Dilly Knox z lekceważeniem wyrażał się o „głupcach i ignorantach” w odniesieniu do zaangażowanych w to zadanie Polaków. Wywiady przekazywały sobie tylko niektóre informacje i to najczęściej na zasadzie wzajemności - coś za coś. Wszystko zmieniło się w 1939 roku. Zbliżająca się wojna zmuszała do szybkich działań. Dowodzący Biurem Szyfrów płk Gwido Langer zaprosił szefów wywiadu Francji i Wielkiej Brytanii. Przełomowa konferencja odbyła się w podwarszawskich Pyrach, siedzibie Biura Szyfrów. Polacy ujawnili swoje sukcesy i zaoferowali aliantom przekazanie całej wiedzy. Była to rzecz bez precedensu, a podyktowana nadciągającą wojną. Możliwość łamania niemieckich depesz wpłynęła znacząco na losy wojenne, na pokonanie Niemców i skrócenie II wojny światowej.

Coś, co wydawało się niemożliwym, stało się możliwe, między innymi dzięki wielkim wysiłkom naszego krajana, którego prochy dopiero w 2008 roku zostały przewiezione i pochowane na cmentarzu w rodzinnych Szamotułach. W tym samym czasie odsłonięto pomnik Maksymiliana Ciężkiego, który stoi przed parkiem jego imienia (fot. powyżej).

3 maja 2009 roku w uznaniu wybitnych zasług dla nauki polskiej, za działalność na rzecz wolnej Polski, za osiągnięcia w podejmowanej działalności państwowej i publicznej, Maksymilian Ciężki został odznaczony pośmiertnie przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2015 roku odbyła się uroczystość nadania Szkole Podstawowej w Baborowie (gmina Szamotuły) imienia ppłk. Maksymiliana Ciężkiego. W uroczystościach wzięła udział rodzina wybitnego szamotulanina.

Czy wiesz, że...
Maksymilian Ciężki już jako 16-latek, na początku I wojny światowej założył w Szamotułach organizację skautów, która była zakamuflowanym sposobem naboru ochotników do Legionów Polskich. W 1917 roku został przymusowo wcielony do armii niemieckiej. Będąc na urlopie zdołał założyć organizację konspiracyjną, która zajęła się skupem broni od Niemców. W momencie wybuchu Powstania Wielkopolskiego Maksymilian Ciężki brał udział w uzbrojeniu robotników w Poznaniu i uczestniczył w procesie zastępowania urzędników niemieckich Polakami. Później połączył się z jednym z oddziałów powstańczych i opanował Wronki.

Włodzimierz Kaczmarek
burmistrz miasta i gminy Szamotuły

O mieście i gminie Szamotuły od lat mówi się, nie tylko w Wielkopolsce, że to „dobre” miejsce. Dlaczego tak postrzegają swoje „miejsce na ziemi” mieszkańcy Grodu Halszki? Dlaczego tak myślą o Szamotułach i szamotulanach nasi goście, przedsiębiorcy i inwestorzy? Odpowiedź jest bardzo prosta. W Szamotułach udało się nam wypracować uniwersalną formułę współżycia, opartą o realizację potrzeb obywatela XXI wieku, z miejscami pracy, dobrze rozwiniętą edukacją, komunikacją, służbą zdrowia, kulturą i sportem amatorskim. Opartą również o poczucie godności i dumy, ciekawą historię i jej bohaterów, o których pamięć się dba, o których rozmawia się z najmłodszym pokoleniem. My, szamotulanie, pamiętamy o ofiarach i bohaterach II wojny światowej, o powstańcach wielkopolskich, o generale Stanisławie Maczku, którego monument odsłoniliśmy w 2018 roku. Pamiętamy jednak przede wszystkim o Maksymilianie Ciężkim, pochodzącym z Szamotuł kryptologu, którego praca przyczyniła się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Uhonorowaliśmy Go w specjalny sposób - zielony Skwer i pomnik Maksymiliana Ciężkiego przyciąga nie tylko szukających wypoczynku i relaksu mieszkańców naszego miasta. Chętnie odwiedzają skwer najmłodsi szamotulanie, uczestnicząc w pasjonujących lekcjach historii. Musicie ją poznać i Wy - życzę ciekawej lektury!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto