Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Sołtysa w Szamotułach. SzOK zaprosił do wspólnego świętowania gospodynie i gospodarzy wsi

Magda Prętka
Magda Prętka
Artystyczne pierniki, serdeczne życzenia, rozmowy i cudowna muzyka. Sołtyski oraz sołtysi z gminy Szamotuły wspólnie obchodzili swoje święto w Szamotulskim Ośrodku Kultury

Dzień Sołtysa w Szamotułach

Choć na przestrzeni lat zmieniał się zakres ich obowiązków, zmieniały się potrzeby, którym należało sprostać, a problemów i nowych wyzwań nie brakowało, ich rola i znaczenie w społeczności lokalnej pozostały niezmienne.

Sołtyski i sołtysi zawiadują życiem codziennym wsi, dbając o ich rozwój, poniekąd również je kształtując. Przy wsparciu rad sołeckich, nierzadko także Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych i stowarzyszeń, podejmują szereg inicjatyw mających na celu integrację mieszkańców i mieszkanek, kultywowanie historii i tradycji, a przede wszystkim zaś zmienianie małych ojczyzn na lepsze. Drzemie w nich ogromny duch pracy społecznej.

Późnym sobotnim popołudniem 11 marca mówił o tym Piotr Michalak – dyrektor Szamotulskiego Ośrodka Kultury, który w związku z przypadającym wówczas Dniem Sołtysa zaprosił do wspólnego świętowania gospodynie i gospodarzy wsi z terenu gminy Szamotuły wraz z wspierającymi ich członkami i członkiniami rad sołeckich. Choć z uwagi na obowiązki nie wszystkie z zaproszonych osób do SzOK-u mogły dotrzeć, spotkanie stało się miłym wyrazem docenienia zaangażowania sołtysek i sołtysów w życie regionu.

Życzenia dla sołtysek i sołtysów

Witając gości Michalak zwracał uwagę na istotę pracy społecznej na terenach wiejskich, która choć nie należy do łatwych, wymaga poświęceń, sporego wkładu czasu i energii, to jednak trudno przecenić jej wartość. Tym samym dziękował za pozytywny odzew wobec wszelkich inicjatyw i wydarzeń organizowanych przez SzOK na wsiach, bądź z udziałem ich przedstawicieli i przedstawicielek w mieście.

Do serdecznych życzeń pomyślności i wytrwałości w codziennych działaniach dołączył upominki w formie pięknych pierników z motywem haftu szamotulskiego, który – jako dziedzictwo kulturowe regionu – ośrodek stara się promować przy każdej możliwej okazji.

Plany na kolejne miesiące

Spotkanie równocześnie stało się pretekstem do przybliżenia planowanych w kolejnych miesiącach przez SzOK imprez. I tak, latem na tereny wiejskie po raz kolejny wyleci OSA – Objazdowa Scena Artystyczna, ośrodek nadal wspierać będzie też sołeckie festyny i pikniki. Nową propozycją natomiast jest organizacja klimatycznych spotkań przy ognisku z muzyką akustyczną i wspólnym śpiewem. Jeśli pomysł ów spotka się z akceptacją społeczności wsi, wydarzenia tego typu będą odbywać się wieczorami w cieplejsze miesiące.

Plan na kwiecień obejmuje z kolei tradycyjny Pokaz Stołów Wielkanocnych z udziałem Kół Gospodyń Wiejskich. Decyzja dotycząca lokalizacji imprezy należała do gości. Piotr Michalak zasugerował, że wzorem Jarmarku Bożonarodzeniowego, wydarzenie mogłoby odbyć się na zrewitalizowanym Rynku w Szamotułach (w ubiegłym roku był to teren Muzeum Zamku Górków) z wykorzystaniem stylizowanych stoisk znanych z Jarmarku Szamotulskiego. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie psikusy pogody, poddał pod rozwagę gości możliwość umiejscowienia imprezy w auli Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Sołtyski i sołtysi zgodnie jednak przyznali, że to centrum miasta nada imprezie wyjątkowy klimat, a pogoda z pewnością dopisze.

Koncert i rozmowy towarzyskie

Niezwykle miłą atmosferę spotkania dopełnił koncert Joanny Hordko i Jacka Cieplińskiego, którzy uraczyli publiczność pięknym wykonaniem utworów polskiej i światowej sceny muzycznej. Świętowanie Dnia Sołtysa upłynęło zatem pod hasłem cudownego brzmienia i rozmów towarzyskich. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

Warto zaznaczyć, że w gminie Szamotuły działa 25 sołectw. Z powodzeniem zawiadują nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Co ciekawe – pań jest więcej! W sumie na czele wsi stoi 13 kobiet i 12 mężczyzn. Niektóre z tych osób funkcję sołtysa/sołtyski pełnią pierwszą kadencję. Są jednak i takie, które związały z nią znaczną część swojego życia. To m.in. Zenon Lewandowski – gospodarz Krzeszkowic, który sołtysem jest już od 32 lat oraz Jerzy Najderek stojący na czele Baborówka od lat 23.

Warty podkreślenia jest też fakt, że w gronie tym nie brakuje i osób, które realizują się także w pracy samorządowej. Bernadeta Markiewicz – sołtyska Mutowa sprawuje funkcję radnej powiatowej, a wspomniany już Jerzy Najderek oraz Lucjan Ratajczyk – gospodarz Otorowa zasiadają w Radzie Miasta i Gminy Szamotuły.

Wszystkim sołtyskom i sołtyskom my także składamy serdeczne życzenia, kibicując kolejnym, wspaniałym inicjatywom podejmowanym na rzecz społeczności wiejskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto