Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Galeria pod Halszką" w Szamotułach w niebiesko-żółtych barwach

Oprac. red.
Mat. Damiana Kłaczkiewicz
Na terenie Muzeum Zamek Górków w Szamotułach otwarto wystawę plakatów pt. "365 dni wojny w Ukrainie". Odbyły się także warsztaty plastyczne dla młodzieży. Sztuka po raz kolejny zabrała głos w sprawie tragedii, jaka od roku rozgrywa się za wschodnią granicą Polski

"Galeria pod Halszką" w niebiesko-żółtych barwach

W piątek 24 lutego minął rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainie. To 365 niezwykle trudnych dni, które również dla szamotulan stały się pewną próbą i sprawdzianem humanizmu. W szczególny sposób opowiada o nich wystawa, jaką w piątkowe przedpołudnie otwarto w „Galerii pod Halszką” na terenie Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Nowe miejsce do ekspozycji sztuki w mieście przybrało niebiesko-żółte barwy. Na artystycznym słupie (wzorowanym na słupie ogłoszeniowym) wyeksponowano wybrane plakaty autorstwa Damiana Kłaczkiewicza (uznany grafik i plakacista z Szamotuł, pomysłodawca „Galerii pod Halszką”) i Zofii Kruszony (młoda szamotulska artystka), którzy w ciągu minionego roku – w formie sztuki – wielokrotnie zabierali głos w sprawie wojny na Ukrainie.

Ich prace, mimo że oparte na symbolu, są wielowymiarowe. Wyrażają wsparcie dla wschodnich sąsiadów, sprzeciw wobec rosyjskiej agresji, podkreślają wartości pokoju, dobra, ludzkiej życzliwości. Opowiadają mnóstwo historii o zmieniającej się rzeczywistości i różnych postawach społecznych, wywołując przy tym rozmaite emocje. Przyciągają uwagę, ale przede wszystkim skłaniają do refleksji. Są też ważnym wyrazem solidarności ze wszystkimi osobami, których wolność została zagrożona.

Warsztaty plastyczne dla młodzieży

W otwarciu wystawy, oprócz autorów, wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach. Damian Kłaczkiewicz przybliżył uczniom ideę ekspozycji komentując, że to, co wydarzyło się w ciągu ostatniego roku zmieniło nie tylko życie Ukrainy, ale i Polski, w tym także Szamotuł. Młodzież z dużym zainteresowaniem przyglądała się plakatom, wśród których odnalazła też wątki lokalne.

Dzięki gościnności muzeum, Damian Kłaczkiewicz i Zofia Kruszona, przy wsparciu Eweliny Kłaczkiewicz zorganizowali dla uczniów ciekawe warsztaty plastyczne. W ich trakcie wspólnie tworzyli antywojenne flagi.

- Uczniowie uczyli się tworzyć szablony i przekuwać pomysł w prosty znak graficzny. A następnie za pomocą farb przenosili je na płótno. Tak powstałe flagi stały się głosem sprzeciwu wobec brutalności zastanego świata i wojny. Ta wystawa i warsztaty to gest solidarności, który trwa nieprzerwanie od 365 dni i definiuje nasze człowieczeństwo – podkreśla Damian Kłaczkiewicz.

„Galeria pod Halszką” została otwarta w Mikołajki ubiegłego roku i ma charakter plenerowy. Pierwszą wystawę poświęcono dziecku i jego rzeczywistości. Na artystycznym słupie zaprezentowano wówczas prace uznanych polskich grafików. Teraz głos zabierają twórcy z Szamotuł i ich plakaty dla Ukrainy. Warto je zobaczyć.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto