Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnazjaliści już po egzaminach. Opinie jaworznickich gimnazjalistów

Anna Zielonka
Emocje, niepokój, stres przed egzaminem. Z twarzy gimnazjalistów było można wyczytać wszystko. W tym tygodniu trzecioklasiści podeszli do egzaminów kończących gimnazjum. Wyniki testów zdecydują o tym, do której szkoły pójdą po wakacjach.

- W Jaworznie mamy 11 gimnazjów, w tym siedem samodzielnych i cztery w zespołach szkół. Trzecioklasistów jest 901. Po skończeniu gimnazjum mają spory wybór szkół ponadgimnazjalnych. W Jaworznie jest ich dziewięć (w tym miejskich szkół i zespołów ponadgimnazjalnych) Są też szkoły poza naszą miejscowością - mówi Monika Komańska z biura promocji i informacji Urzędu Miejskiego w Jaworznie. W naszym mieście są cztery licea ogólnokształcące, szereg techników, liceów profilowanych i szkół zawodowych. Każda placówka oferuje ciekawe profile. Można np. pójść do klasy o profilu technik mechatronik, można też szlifować dziennikarstwo czy wspinaczkę górską albo musztrę wojskową. Aby jednak dostać się do upragnionej szkoły i do klasy o wymarzonym profilu, najpierw trzeba dobrze zdać egzaminy gimnazjalne.

Przed testem humanistycznym zaglądnęliśmy do Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących na Podłężu. Tam do egzaminów przystąpiło 132 młodych ludzi (trójka z nich z powodu osiągnięć była zwolniona z części humanistycznej).

- To spora liczba, a uczniów trzeba odpowiednio rozlokować w salach, zgodnie z wszystkimi przepisami. Nasi uczniowie pisza egzaminy w dwóch salach gimnastycznych i trzech salach lekcyjnych - mówi Elwira Woźniak-Lehnort, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Jaworznie.
Zanim rozpoczął się egzamin, na korytarzach i przed samą szkołą uczniowie powtarzali jeszcze materiał. Niektórzy spokojnie przespali całą noc, inni uczyli się do późnych godzin nocnych.

- Powszechnie mówi się, że łatwiejszy jest egzamin humanistyczny. Uczniowie bardziej boją się egzaminu z przedmiotów ścisłych. Ale myślę, że są dobrze przygotowani do testów. Mamy dobrą kadrę nauczycielską, która sporo wymaga, ale i umie przekazać wiedzę. Wielu naszych uczniów jest dobrych z przedmiotów ścisłych. Współpracujemy nawet z Uniwersytetem Śląskim - mówi dyrektorka. Wyniki egzaminów pojawią się pod koniec czerwca. Gimnazjalistom życzymy powodzenia!

Egzaminy gimnazjalne są powszechne, obowiązkowe i zewnętrzne. Wszyscy gimnazjaliści piszą taki sam test, oceniany przez specjalne komisje, poza szkołą. Z czego składają się egzaminy gimnazjalne? Są podzielone na trzy części.

Pierwsza z nich do część humanistyczna. Składa się z wiedzy na temat dwóch obszarów. Są nimi czytanie i odbiór tekstów kultury oraz tworzenie własnego tekstu. W obu częściach są zadania, które gimnazjalista musi rozwiązać. W sumie może dostać 50 punktów.

Drugą częścią jest test z przedmiotów ścisłych, czyli część matematyczno-przyrodnicza. Tutaj są aż cztery obszary, które trzeba zaliczyć. Są nimi umiejętne stosowanie terminów, pojęć i procedur z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych niezbędnych w życiu i dalszym kształceniu, wyszukiwanie i stosowanie informacji, wskazywanie i opisywanie faktów, związków i zależności (w szczególności przyczynowo-skutkowych, funkcjonalnych, przestrzennych i czasowych) oraz stosowanie zintegrowanej wiedzy i umiejętności do rozwiązywania problemów. Tu też można dostać 50 punktów.

Trzecim elementem egzaminów są testy ze znajomości języków obcych. Egzamin dotyczy języka, którego uczniowie uczą się w szkole. Może to być test z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego. Ten egzamin nie jest jednak punktowany.


KOMENTARZE JAWORZNICKICH GIMNAZJALISTÓW
Natalia Wirska, gimnazjalistka z Niedzielisk
Najlepiej idzie mi nauka języka angielskiego, którego uczę się już od 2 klasy podstawówki. Próbny egzamin humanistyczny udało mi się zdać na 30 procent, więc myślę że i tym razem będzie dobrze. Lubię język polski, ale nie przepadam za historią. Obawiam się, egzaminu z przedmiotów ścisłych, na przykład z fizyki. Myślę jednak pozytywnie. Nie chcę się stresować.

Żaneta Misiejczuk, gimnazjalistka z Podłęża
Jestem dobra z na przykład matematyki. Ale i tak boję się egzaminu i jego wyników. Część humanistyczna jest chyba łatwiejsza. Trzeba napisać rozprawkę, zrozumieć tekst, który czytamy.Do egzaminów nie przygotowywałam się jakoś intensywnie. Uczymy się przecież przez całe gimnazjum. Wiele pamięta się z lekcji.

Artur Trociński, gimnazjalista z osiedla Skałka
Po gimnazjum chcę się dostać do II LO w Jaworznie, a dokładnie do klasy o profilu matematyczno-geograficznym. Dlatego mam na dzieję na dużą ilość punktów z części matematyczno-przyrodniczej. Myślę, że najmniej boję się części językowej, ale niestety z niej wyniki nie są takie ważne. Ale, jak to się mówi, co będzie, to będzie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto