Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Obrzycko. 17 wychudzonych i chorych koni uratowano przed śmiercią głodową! Trwa akcja pomocy zwierzętom

Magda Prętka
Magda Prętka
Stowarzyszenie "Pogotowie dla zwierząt"
W sobotę, 26 września stowarzyszenie "Pogotowie dla zwierząt" wraz z fundacją "Pańska Łaska", w trybie interwencyjnym odebrało rolnikowi z gminy Obrzycko 17 koni. Zwierzęta były bliskie śmierci głodowej. Sprawą zajęła się policja

Chory źrebak pochylony nad umierającą z głodu matką, konie pozamykane w garażach, stodołach, budynkach gospodarczych - bez jedzenia i wody, niemalże wszystkie w stanie krytycznym. Działacze ze stowarzyszenia "Pogotowie dla zwierząt" oraz fundacji "Pańska Łaska" tego obrazu nie zapomną nigdy.

W miniony weekend, wraz z lekarzem weterynarii oraz funkcjonariuszami policji podjęli interwencję mającą na celu uchronić zwierzęta od niechybnej śmierci. O ich dramatycznej sytuacji dowiedzieli się kilka dni wcześniej. W sobotę i niedzielę z gospodarstwa znajdującego się na terenie gminy Obrzycko wywieziono w sumie 17 koni. Wiele z nich było silnie niedożywionych i odwodnionych.

- Rolnik skupuje konie od innych rolników, a następnie trzyma je - choć nie ma na to warunków. Jego gospodarstwo nie funkcjonuje oficjalnie, jako skup zwierząt (...) Ustaliliśmy, iż zwierzęta te przebywały na tym terenie od kilku miesięcy, więc nie było możliwości, aby rolnik je kupił od kogoś w takim stanie, choć tak próbuje tłumaczyć - informują działacze z "Pogotowia dla zwierząt".

Konie trzymane były w małych komórkach, na łańcuchach, bez ściółki. Zajmowały w sumie kilkanaście ciemnych pomieszczeń, bez dostępu do światła. Jak tłumaczą interweniujący - były poupychane dosłownie wszędzie. Niektóre miały przerośnięte kopyta - do tego stopnia, że nie wstawały od dłuższego czasu (chodzenie powodowało ogromny ból). Wśród nich nie brakowało źrebiąt i kuców.

W trakcie interwencji, na terenie gospodarstwa pracowali funkcjonariusze z Posterunku Policji w Obrzycku, a także wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach wraz z technikiem kryminalistyki. Mundurowi potwierdzili, iż gospodarstwo faktycznie było bardzo zaniedbane.

- W obecności przedstawicieli fundacji oraz stowarzyszenia, które działają w obronie zwierząt, lekarza weterynarii oraz właściciela posesji, policjanci przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli niezbędny materiał dowodowy w sprawie. Przedstawiciele stowarzyszenia w trybie interwencyjnym zabezpieczyli najbardziej zaniedbane zwierzęta - informuje mł. asp. Sandra Chuda z KPP Szamotuły - Postępowanie w niniejszej sprawie jest w toku. Prowadzą je policjanci z Posterunku Policji w Obrzycku. Funkcjonariusze zbierają materiały dowodowe w sprawie. Za znęcanie się nad zwierzętami, polskie prawo przewiduje do 3 lat więzienia wyjaśnia.

W weekend konie zostały przetransportowane do domów tymczasowych, gdzie zajęli się nimi lekarze weterynarii. Równocześnie, stowarzyszenie "Pogotowie dla zwierząt" uruchomiło zbiórkę publiczną na portalu crowfordingowym ratujemyzwierzaki.pl (zobacz TUTAJ), by w ten sposób pozyskać środki na opiekę oraz leczenie zwierząt. Od niedzieli, 27 września akcję wsparło blisko 500 osób, dzięki czemu w ciągu niespełna 3 dni udało się zebrać 30 tys. zł.

O dalszych ustaleniach mundurowych w tej sprawie będziemy na bieżąco informować. Przedstawimy również stanowisko Powiatowego Lekarza Weterynarii. Inspektorat nie brał jednak udziału w akcji interwencyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto