Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Ostroróg. Dożynki nad Morminem: dziękowali rolnikom za trud pracy i świetnie się bawili!

Magda Prętka
Magda Prętka
Gminno-parafialne Święto Plonów Ostroróg w tym roku obchodził nad Morminem. W sobotę 3 września mieszkańcy i mieszkanki podziękowali rolnikom za trud ich codziennej pracy. Atrakcji dla całych rodzin też nie brakowało!

Dożynki nad Morminem

W gminie Ostroróg tradycje związane z pracą na roli pielęgnowane są od wielu lat, wpisując się w życie codzienne kolejnych pokoleń. Nic zatem dziwnego, że dożynki, będące symbolicznym zwieńczeniem żniw obchodzone są w szczególny sposób - nie tylko jako wyraz podziękowania rolnikom, dzięki którym chleba na ostrorogskich stołach nigdy nie brakuje, ale i ukłon wobec dawnej obyczajowości, wobec tradycji właśnie.

O wartościach związanych z jej kultywowaniem Ostroróg przypominał w sobotę 3 września podczas uroczystości dożynkowych, które odbyły się nad Jeziorem Mormin. Zaszczytną rolę gospodarzy Święta Plonów - prócz ostrorogskiego urzędu - w tym roku pełniły sołectwa: Szczepankowo, Rudki, Rudki - Huby oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ostroróg. Funkcję starostów i starościn dożynkowych sprawowali zaś: Agnieszka Kałużna i Dariusz Firlej (Szczepankowo), Małgorzata Szukała i Michał Starosta (Rudki - Huby), a także Barbara Kalemba i Jan Rycmanowski (Rudki). W organizację wydarzenia zaangażowali się również strażacy z jednostek OSP działających na terenie miasta i gminy.

Gm. Ostroróg. Rozpoczęły się dożynki gminno-parafialne nad Morminem

Obchody zainaugurował barwny korowód

Wybiła godzina 13.00, gdy delegacje wsi wraz z samorządowcami, duchowieństwem, strażakami, przedstawicielami lokalnych organizacji i instytucji, w rytm pięknej muzyki zespołu "Chojanki" barwnym korowodem przeszli drogą biegnącą nad Mormin do położonego malowniczo amfiteatru, gdzie odbyła się msza św.

Pod ołtarzem polowym złożono wieńce dożynkowe, a na świątecznym stole bochny chleba - owoc pracy ludzkich rąk, symbolizujący życie, sytość i szczęście.

Po nabożeństwie tradycja znów ożyła. Obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły" z pięknymi przyśpiewkami doskonale znanymi starszemu pokoleniu, dopełniony tańcami szamotulskimi, obtańcowaniem wieńca dożynkowego, symbolicznym kielichem gorzałki i tym najważniejszym elementem - przekazaniem włodarzowi chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż, wzbudzał zachwyt i wzruszenie. Przypominał o uroku kultury ludowej, spuściźnie przodków, ale i o roli gospodarzy, trudzie ich codziennej pracy.

Burmistrz Ostroroga - Roman Napierała wraz ze starostami i starościnami dożynkowymi, sołtysami i sołtyskami poczęstował chlebem mieszkańców, mieszkanki oraz gości.

Podziękowania dla rolników

W trakcie okolicznościowego przemówienia burmistrz nie krył wdzięczności wobec rolników, którzy odważnie stawiają czoła kolejnym wyzwaniom związanym m.in. ze zmianami klimatycznymi oraz sytuacją gospodarczą w kraju. Podsumowując żniwa przyznawał, że były one udane, ale równocześnie zwracał uwagę na ogrom sił i zaangażowanie wszystkich osób pracujących w gospodarstwach rolnych.

W telegraficznym skrócie włodarz przedstawił także najważniejsze inwestycje zrealizowane na terenie miasta i gminy w ciągu ostatnich 2 lat zaznaczając, że samorząd przymierza się do kolejnych zadań. To m.in. budowa nowej strażnicy OSP Ostroróg wraz z pomieszczeniami dziennego pobytu dla seniorów i małą salą kinową (szczerzej na ten temat wkrótce napiszemy), na które to przedsięwzięcie pozyskano wysokie wsparcie zewnętrzne.

Z serdecznymi życzeniami i podziękowaniami kierowanymi przede wszystkim w stronę rolników pospieszyli też przybyli goście.

Ostroróg. Stypendia burmistrza dla ósmoklasistów z najlepszy...

Świetna muzyka i mnóstwo atrakcji dodatkowych

Dalszą część Święta Plonów wypełniły występy artystyczne oraz moc atrakcji dla całych rodzin. Wiązanką piosenek biesiadnych i weselnych, a także przebojami muzyki rozrywkowej publiczność bawiły "Chojanki". Po latach na scenę wrócił też Darek Jakubas - tym razem z zespołem "H2O", który zaprezentował repertuar oparty na kultowych utworach polskiego i amerykańskiego rocka.

Świetną atmosferę nad Morminem dodatkowo podkręciły Aktywne Kobiety z Bobulczyna, które wraz z kowbojem Kaziem zabrały publikę w podróż na Dziki Zachód, dając przy tym wyraz swoim talentom tanecznym i aktorskim.

W program obchodów dożynkowych organizatorzy ciekawie wpletli też Narodowe Czytanie z "Balladami i romansami" Adama Mickiewicza w roli głównej. Przy akompaniamencie skrzypiec, w formie pomysłowo zaaranżowanej scenki rodzajowej, przywoływano słowa wieszcza narodowego.

Muzyczną gwiazdą wieczoru była zaś kapela "Baciary", która przyciągnęła nad Mormin tłumy fanów i fanek z całego powiatu szamotulskiego, a do pląsów na parkiecie zaprosił zespół "Jurad".

Ostroróg. O tym "Jak w naszych domach za dawnych lat bywało"...

Teren przy amfiteatrze wypełniły stoiska wystawiennicze z lokalnym rękodziełem i produktami regionalnymi. Działała tu mała gastronomia, przepysznymi domowymi ciastami częstowały gospodynie ze Szczepankowa i Rudek, a tradycyjną pajdą chleba ze smalcem - panie z Rudek - Hub. Z myślą o najmłodszych nad jeziorem stanęły dmuchańce, nieopodal podziwiano żywą zagrodę m.in. z kózkami.

Nadleśnictwo Pniewy prowadziło ciekawe zabawy plenerowe, ogromnym zainteresowaniem - jak zwykle - cieszyła się loteria fantowa.

Konkursy, nagrody, gratulacje

W trakcie imprezy rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszą dekorację dożynkową. Zwycięzcą okazał się Grzegorz Rzeszowski, miejsce II zajął Łukasz Kałużny, a III - Andżelika Kałek. Nagrodę publiczności otrzymał zaś zespół z Bielejewa. Gromkimi brawami nagrodzono też sołectwo Bobulczyn, które przygotowało najbardziej pomysłowy witacz dożynkowy. Na wszystkich czekały upominki, podziękowania i gratulacje.

Koło Pszczelarzy w Ostrorogu rozstrzygnęło natomiast konkurs plastyczny pt. "4 pory roku w życiu pszczół i innych zapylaczy", który przeprowadzony został przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Ostroróg. I miejsce zajęli Emilia Mikołajczak i Jan Przymuszała, II - Krystyna Nowicka-Gowroniak, a III - Kazimiera Ćwieklak i Teresa Pazderska. Wyróżnienia przyznano zaś Martynie Wachowiak i Oskarowi Łukaszewskiemu. Laureaci oraz laureatki otrzymali piękne upominki. Zwycięskie prace zostały wykorzystane w kalendarzu pszczelarskim na 2023 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto