Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Ostroróg. Szczepankowo świętowało z pyrą i historią! Otwarto Izbę Regionalną "U Szczepanów"

Magda Prętka
Magda Prętka
Jarosław Popek
Jarosław Popek
Jak co roku u schyłku lata Stowarzyszenie Mieszkańców Wsi "Szczepany" zaprosiło na Święto Pyry. Sobotnie popołudnie, 18 września było szczególne również z innego względu. To właśnie wtedy oficjalnie otwarto Izbę Regionalną, która powstała w świetlicy wiejskiej

Święto Pyry w Szczepankowie

Do tego, że mieszkańcy i mieszkanki Szczepankowa potrafią doskonale bawić się w duchu integracji międzypokoleniowej, nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Po raz kolejny dowiedli tego w minioną sobotę, gdy na przekór kapryśnej pogodzie, z radością odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego świętowania w plenerze z pyrą w roli głównej.

Teren przy świetlicy wiejskiej ozdobiły jesienne stylizacje. Przepiękne, misternie wręcz wykonane kompozycje z dyni, kwiatów, liści kukurydzy i innych skarbów natury, budziły szczery zachwyt przypominając zarazem, że jesień zbliża się wielkimi krokami. Nową porę roku symbolizowała zresztą tryskająca kolorami dama, która witała gości tuż przy wejściu do świetlicy. Przygotowano pomysłową ramkę do zdjęć. Prawdziwym hitem okazała się spódnica utkana z kwiatów i zbóż, zdobiona kasztami, którą z przyjemnością "przymierzały" nie tylko panie, uwieczniając stylizację na pamiątkowych fotografiach.

Degustacje i muzyka!

Jak na Święto Pyry przystało, goście z apetytem zajadali się daniami regionalnymi, przyrządzonymi przez miejscowe gospodynie. Wśród nich królowały plyndze i pyry z gzikiem, ale nie zabrakło też szarych klusek, zupy dyniowej, czy słodkich wypieków.

Przerwy między kolejnymi degustacjami wypełniły zaś prezentacje artystyczne. O pięknie kultury ludowej przypomniała Kapela Dudziarska Szamotulskiego Ośrodka Kultury, piosenkami z dawnych lat czarowały Ostrorogskie Jaśki, a Paweł Bączkowski zachwycał charyzmatycznym głosem, zachęcając do wspólnej zabawy w rytm doskonale znanych przebojów. Rozstrzygnięto też ogłoszone wcześniej konkursy m.in. kulinarny i fotograficzny.

Imprezę uświetniły stalowe rumaki motocyklistów. Wśród gości pojawiła się również sympatyczna Wielka Pryka ze Stowarzyszenia Mamy Dzieciom w Dobrojewie, która wierszem festyn promowała. Za sprawą Szamotulskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "Orzeł" natomiast każda zainteresowana osoba mogła spotkać się z żywą historią i odbyć niecodzienną podróż w czasie.

W zbiorach "Szczepanów" znajduje się również ceramiczna waza z godłem III Rzeszy

Gm. Ostroróg. Chcą ocalić od zapomnienia nie tylko historię ...

Uroczyste otwarcie Izby Regionalnej

Głównym punktem imprezy stało się oficjalne otwarcie Izby Regionalnej "U Szczepanów", którego to aktu dokonali: burmistrz Ostroroga - Roman Napierała, Lucyna Gomulska - sołtyska Szczepankowa oraz Elżbieta Drewniak - prezeska stowarzyszenia "Szczepany", inicjatorka powołania do życia Izby Regionalnej.

Niecodzienne "muzeum" pełnić ma przede wszystkim rolę edukacyjną, a jego celem nadrzędnym jest ocalenie od zapomnienia postaci, które trwale wpisały się w dzieje wsi i regionu. Stąd też tak ważne miejsce w izbie zajmują pamiątki związane m.in. ze szkołą działającą niegdyś w Szczepankowie, czy stare fotografie mieszkańców i mieszkanek. W przyszłości odbywać się tu będą lekcje historyczne dedykowane dzieciom i młodzieży.

Wspomniana izba, to niezwykle ciekawy i bardzo zróżnicowany zbiór obiektów z minionej epoki - od sprzętu gospodarstwa domowego począwszy, przez kroniki szkolne, telefony kolejowe i haftowane obrusy, na gramofonach, zabawkach, rozmaitych odznaczeniach i aparatach fotograficznych kończąc. Najstarszy z eksponatów pochodzi z XIX wieku, te najmłodsze datuje się na początek lat dwutysięcznych.

Elżbieta Drewniak przy wsparciu bliskich, znajomych, sąsiadów i sąsiadek gromadzi je od 6 lat. Dziś zbiór liczy kilkaset eksponatów i wciąż się powiększa. Szerzej na ten temat pisaliśmy już kilka miesięcy temu ZOBACZ TUTAJ.

Pomieszczenia świetlicy wiejskiej zostały zaadaptowane na Izbę Regionalną dzięki wsparciu środków zewnętrznych. Dużą rolę odegrał tu Urząd Miasta i Gminy Ostroróg oraz ostrorogska biblioteka. W trakcie uroczystego otwarcia "muzeum" burmistrz Napierała podkreślał, jak ważną rolę izba odgrywać będzie w życiu społeczności lokalnej, będąc ważnym śladem przeszłości, o którym zapominać nie można.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto