Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. 100 lat obecności Sióstr Urszulanek SJK w Otorowie! Wielka feta z okazji wyjątkowego jubileuszu!

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
Siostry Urszulanki SJK zorganizowały fantastyczny festyn z okazji wyjątkowego jubileuszu. 100-lecie swojej obecności w Otorowie świętowały wraz z licznym gronem gości, serwując im moc atrakcji, wspomnień i kulinarnych smakołyków!

100 lat obecności Sióstr Urszulanek SJK w Otorowie

W ciągu ostatniego stulecia świat zmienił się niewyobrażalnie. To czas postępu techniki, zmian społecznych i politycznych, trudnych doświadczeń związanych z wojenną zawieruchą. Na przestrzeni lat zmieniło się niemal wszystko. Ale nie one. Ich posługa, przyświecające im idee pracy społecznej, a przede wszystkim troska, jaką otaczają słabszych, w szczególności zaś dzieci, pozostają wartością ponadczasową.

Trwale zapisały się w historii regionu i nadal ją piszą. Nie przestaną. Bo misja, jaką Siostry Urszulanki SJK wypełniają, w istocie nigdy się nie kończy. Dobra wciąż potrzeba. W niedzielę 18 września z nieskrywaną radością i wdzięcznością zarazem świętowały 100-lecie swojej obecności w Otorowie.

Inauguracja harcerskiego roku w Szamotułach. Wyśmienita zaba...

Wyjątkowy jubileusz

Obchody jubileuszowe zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele pw. Wszystkich Świętych, po której barwny korowód złożony z sióstr, duchowieństwa, mieszkańców i mieszkanek, a także licznie przybyłych gości przeszedł ze świątyni na znajdujący się nieopodal plac przy Domu Dziecka. To tu odbyły się główne uroczystości.

Zebranych powitały ze sceny siostry Aleksandra Kmieciak i Danuta Sakowicz, które w słowach pełnych wdzięczności podziękowały wszystkim za przybycie, a osobom zaangażowanym w organizację obchodów za okazaną pomoc i serce. Wkrótce potem wprost do nieba poleciała setka kolorowych balonów, symbolizująca 100-letnią historię wyjątkowego miejsca i ludzi je tworzących.

Moc atrakcji na urszulańskim festynie

Wydarzenie przybrało formę festynu rodzinnego z mnóstwem atrakcji. Wśród nich nie zabrakło prezentacji scenicznych oraz pięknej muzyki. Przed publicznością wystąpił Zespół Folklorystyczny "Szamotuły", chór "Cantabile" pod dyrekcją Remigiusza Skorwidera, a także zespół "Familiaris", któremu oprawę taneczną zapewniły dzieci ze świetlicy parafialnej Caritas w Pniewach.

Ogrom wzruszeń wywołał występ podopiecznych sióstr - wychowanek Domu Dziecka w Otorowie, które pragnąc podziękować za opiekę, wsparcie i otrzymane dobro przygotowały etiudę teatralną pt. "Szczęście". Ich prezentacja przesiąknięta była prawdziwymi emocjami, wielką ekspresją, wrażliwością. Była niezwykle ujmująca.

Charyzmatyczne siostry Agata i Danuta prezentowały fragmenty książki "A zobaczysz jak tu pięknie, zwłaszcza wiosną" autorstwa s. Magdaleny Urbańskiej, prezentującej historię zgromadzenia w Otorowie oraz wspomnienia związane z domem dziecka.

Urszulanki na zmianę wzruszały i bawiły gości, a ich propozycja, aby zebrani wspólnie zatańczyli poloneza spotkała się z niemałym entuzjazmem. Korowód par poruszających się dostojnym krokiem posłusznie podążał za prowadzącą ich parą, klucząc wśród zebranych, rozstawionych namiotów, przecinając scenę. Kolejny wspólny taniec - belgijka, choć mniej uroczysty, sprawił wszystkim mnóstwo radości!

Namiot wspomnień

Uczestnicy festynu z dużym zaciekawieniem zaglądali też do "namiotu wspomnień" - wyjątkowego pawilonu, który po brzegi wypełniony został archiwalnymi fotografiami i innymi materiałami, dokumentującymi 100-letnią historię Sióstr Urszulanek SJK w Otorowie. Część z nich opublikowana została w książce s. Magdaleny Urbańskiej, będącą poniekąd szczególną kroniką, powstałą z potrzeby serca, ale i chęci przedstawienia dziejów zgromadzenia i prowadzonej przez nie działalności. W wydanie publikacji "A zobaczysz jak tu pięknie, zwłaszcza wiosną" zaangażowało się Muzeum Zamek Górków w Szamotułach.

Namiot odwiedziło wielu gości. Każdy z zainteresowaniem przyglądał się osobom i wydarzeniom uwiecznionym na zdjęciach. W udostępnionej tu księdze pamiątkowej znalazło się mnóstwo pięknych, wzruszających wpisów. Zainteresowani mogli kupić książkę siostry Magdaleny i zamienić kilka słów z autorką.

Radosna zabawa, smakołyki, licytacje!

Na dorosłych i dzieci czekały również atrakcje towarzyszące, w tym m.in. ogromny dmuchany tor przeszkód, dmuchańce, basen z kulkami, warsztaty rękodzielnicze. Maluchy mogły nauczyć się, w jaki sposób wyczarować zwierzaki z balonów, poddać się beztroskiej zabawie z bańkami mydlanymi i ozdobić swoją twarz kolorowymi farbami. Kolejka dziewczynek ustawiła się przed stoiskiem, na którym zaplatano warkocze.

Niemałym powodzeniem cieszyła się także strefa gastronomiczna. Królowały tu domowe ciasta, zupa gulaszowa, kiełbaski z grilla, tradycyjny chleb ze smalcem, a nawet leczo! Głodomorów - oczywiście - nie brakowało!

Gm. Szamotuły. Kolędowali w Otorowie, by pomóc Ani Gaj stanąć na nogi!

Zorganizowano też loterię fantową, w której każdy los wygrywał, a na szczęściarzy czekały nagrody specjalne. Ponadto odbyły się licytacje - m.in. obrazu Moniki Wężyk, butów sportowych i koszulki Lecha Poznań z podpisami zawodników.

Jubileuszowy festyn został zorganizowany przez Dom Zakonny Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK w Otorowie przy udziale Szamotulskiego Ośrodka Kultury. Było to wydarzenie szczególne, niezapomniane - pełne spotkań, rozmów, wspomnień, wzruszeń i odnawiania znajomości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto