Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. "Dożynki u Koczorowskich", czyli niecodzienna wystawa w Pamiątkowie

Magda Prętka
Magda Prętka
Czy w Pamiątkowie przed laty znajdował się pałac? Kim byli jego właściciele? Jak dawniej we wsi obchodzono Święto Plonów? Muzeum Zamek Górków w Szamotułach odpowiada na te pytania w formie ciekawej wystawy zdjęć pt. "Dożynki u Koczorowskich"

"Dożynki u Koczorowskich"

Do końca września w Pamiątkowie oglądać można niecodzienną wystawę poświęconą rodzinie Koczorowskich - ostatnich właścicieli nieistniejącego już we wsi pałacu i gospodarstwa rolnego. Forma ekspozycji jest dość oryginalna - tworzy ją około 40 archiwalnych fotografii. Część z nich - w postaci wielkoformatowych banerów - pojawiła się na terenie przed pamiątkowską kaplicą. Pozostałe - w formie wydruków na planszach - zobaczyć można w kaplicznym przedsionku.

Zdjęcia zostały udostępnione Muzeum Zamek Górków w Szamotułach przez potomków Heleny i Macieja Koczorowskich, którzy pragną przywrócić społeczności lokalnej pamięć o przodkach - ludziach oddanych Pamiątkowu, mocno zaangażowanych w życie wsi.

Lokalizacja wystawy nie jest przypadkowa. To właśnie rodzina Koczorowskich była fundatorem powstałej na początku ubiegłego stulecia kaplicy w Pamiątkowie, rozbudowanej w latach późniejszych. Nieprzypadkowy jest również dobór fotografii. Szczególną uwagę przykuwają zdjęcia z dożynek, które w roku 1924 odbyły się we wsi oraz te prezentujące prace na polu i zwierzęta gospodarskie hodowane przez Koczorowskich. Wystawa nawiązuje zatem do okresu żniwnego, a przede wszystkim do trwającego w regionie święta plonów i podziękowania składanego rolnikom za trud ich codziennej pracy.

Niecodzienna podróż w czasie

Główną wartością ekspozycji jest jednak możliwość odbycia niecodziennej podróży w czasie. Archiwalne fotografie pozwalają dostrzec zmiany, jakie na przestrzeni lat zaszły w Pamiątkowie. Dwór Koczorowskich został bowiem rozebrany na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, w związku z czym pamięta go już niewielu mieszkańców i mieszkanek. Po ogromnym gospodarstwie, w którym hodowano bydło oraz konie, na skalę przemysłową uprawiano ziemniaki i truskawki, nie pozostał żaden ślad. Wystawa ma zatem również wymiar edukacyjny. To w pewnym sensie także świadectwo dobrych gospodarzy, jakimi Helena i Maciej Koczorowscy niewątpliwie byli.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Zamek Górków w Szamotułach pod czujnym okiem kustoszki, Moniki Romanowskiej-Pietrzak. W gazetce parafialnej ukaże się artykuł jej autorstwa, przypominający o zasłużonej dla wsi rodzinie. Celem publikacji, jak i samej wystawy, jest próba ocalenia historii Koczorowskich od zapomnienia.

Szamotuły w ubiegłym stuleciu. Zobacz archiwalne zdjęcia mia...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto