Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. Jakie książki najchętniej czytaliśmy w roku 2019? [RANKING]

Magda Prętka
Magda Prętka
Archiwum NM
Początek roku to doskonała okazja do podsumowań. Zajrzeliśmy zatem do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły by sprawdzić, kto może pochwalić się największym dorobkiem czytelniczym i po jakie tytułu mieszkanki oraz mieszkańcy najchętniej sięgali w roku 2019

Choć ogólnopolskie statystyki dotyczące czytelnictwa raczej nie napawają optymizmem, mieszkańcy oraz mieszkanki gminy Szamotuły zdają się stać po drugiej stronie barykady. Bo czytać lubią, a do lokalnych książnic zaglądają z przyjemnością. Mimo to, jak podkreśla Bogumiła Saternus – dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły – i w naszym regionie sprawdza się zasada, że po książki sięgają przede wszystkim seniorzy, w tym głównie kobiety. Dowodem na to jest zresztą przygotowane na prośbę redakcji zestawienie najbardziej aktywnych czytelników w roku 2019. Obejmuje ono w sumie 41 osób i jak nietrudno się domyślić – dominują tu właśnie kobiety.

Ranking otwiera p. Stefania (rocznik 1930) z imponującym wynikiem 286 przeczytanych lektur. Nieco mniej, bo 278 książek w roku ubiegłym wypożyczyła p. Adela (rocznik 1953), a tuż za nią znalazła się bodaj najstarsza czytelniczka szamotulskiej biblioteki, p. Teresa (rocznik 1926), która sięgnęła aż po 262 pozycje książkowe. Zestawienie zamykają zaś panie: Iwona (rocznik 1972), Mariola (rocznik 1969) i Wiesława, które w roku 2019 wypożyczyły odpowiednio 109 i 107 lektur. Co ciekawe jednak - przedstawicielki nieco młodszego pokolenia również pretendują o miano tych najbardziej aktywnych czytelników. W rankingu, na miejscu 23 znalazła się bowiem p. Natalia (rocznik 1990) z wynikiem 130 książek w ubiegłorocznym „dorobku czytelniczym”, natomiast na pozycji 27 uplasowała się p. Wiktoria (rocznik 1999), która w 2019 roku sięgnęła po 26 lektur. Tylko 2 książki mniej przeczytała zaś nastoletnia Zofia (rocznik 2004).

A po jakie tytuły mieszkańcy i mieszkanki najchętniej zaglądali w minionym roku do biblioteki? W zestawieniu obejmującym wszystkie filie szamotulskiej książnicy (w Pamiątkowie, Otorowie i Szamotułach przy ulicy Łąkowej) przoduje Heather Morris i „Tatuażysta z Auschwitz” (łącznie 27 wypożyczeń). Równie chętnie czytelnicy i czytelniczki sięgali po powieść „W słusznej sprawie” autorstwa Diany Chamberlain (26 wypożyczeń) oraz „Inną Kobietę” Karoliny Głogowskiej i Katarzyny Troszczyńskiej. Na końcu rankingu znalazła się zaś polska noblistka, Olga Tokarczuk i „Dom dzienny, dom nocny” (15 wypożyczeń) oraz „Zapach wspomnień” Joan Moran (również 15 wypożyczeń). W zestawieniu oczywiście nie zabrakło też kryminałów, w tym kultowego już dziś Remigiusza Mroza i jego „Przewieszenia” (16 wypożyczeń). W odniesieniu do gatunków natomiast, królują tu romanse, powieści obyczajowe i wspomniane kryminały.

Nieco inaczej wygląda zaś ranking najczęściej wypożyczanych tytułów przez mieszkańców i mieszkanki korzystających z głównej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły, zwanej potocznie „biblioteką na Rynku”. W tym przypadku bowiem zestawienie otwiera pierwsza część „Opowieści z Narnii”, a więc „Lew, czarownica i stara szafa” C.S Lewisa (57 wypożyczeń). W porównaniu do zestawienia wszystkich filii bibliotecznych, „Inna kobieta” zajmuje nieco wyższe, bo 2 miejsce (42 wypożyczenia), a tuż za nią znalazły się „Trzy życzenia” Katarzyny Michalak (42 wypożyczenia). 37 osób sięgnęło z kolei po „Dom na wrzosowej polanie” Haliny Kowalczuk, zaś tytuły: „Podróż do krainy umarłych” (tom 1) Joanny Jax, „Piękna miłość” Wioletty Sawickiej, „Tylko jeden wieczór” Krystyny Mirek, „Z łapą na sercu” Jenn McKinlay, „Siostra burzy” Lucindy Riley, „Bajki 5 minut przed snem” z serii O. Kuzovkov i „Grzech zaniechania” Małgorzaty Rogali wypożyczyło po 25 osób. Czytelnicy oraz czytelniczki biblioteki na Rynku decydowali się głównie na literaturę polską, w tym przede wszystkim na romanse i powieści obyczajowe.

Jak wyglądać będzie rok 2020 pod względem czytelnictwa w naszym regionie? Mamy nadzieję, że wbrew ogólnopolskiej tendencji, szamotulanie i szamotulanki bić będą rekordy!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto