Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. Posterunkowy Walter Weiss z Otorowa PILNIE "poszukiwany"!

Magda Prętka
Magda Prętka
W zbiorach szamotulskiego muzeum znajdują się stare pocztówki z Otorowa. Nadal nie wiadomo jednak, gdzie znajdował się posterunek policji. Czy we wspomnieniach mieszkańców zachowała się postać Waltera Weissa?
W zbiorach szamotulskiego muzeum znajdują się stare pocztówki z Otorowa. Nadal nie wiadomo jednak, gdzie znajdował się posterunek policji. Czy we wspomnieniach mieszkańców zachowała się postać Waltera Weissa? Mat. Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach
Mariusz Sołtysiak i Wojciech Musiał poszukują informacji na temat Waltera Weissa - zamordowanego przez NKWD w 1940 roku funkcjonariusza policji z posterunku w Otorowie. Apelują o pomoc do mieszkańców i mieszkanek naszego regionu

Ubiegłoroczna publikacja Muzeum – Zamek Górków w Szamotułach pt. „Granatowy porządek. Policja Państwowa w Powiecie Szamotulskim w latach 1919 – 1939” odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Niezwykle obszerny materiał zebrany i opracowany przez Mariusza Sołtysiaka, Wojciecha Musiała oraz Monikę Romanowską – Pietrzak pozwolił nie tylko na przybliżenie dziejów policji w regionie w okresie międzywojennym, ale przede wszystkim na ocalenie od zapomnienia wielu historii ówczesnych funkcjonariuszy i ich rodzin. Ogromną wartością książki stał się przy tym bogaty, dotąd niepublikowany materiał fotograficzny, a także autentyczne informacje prasowe dotyczące działalności mundurowych.

Autorzy oraz autorka publikacji tematu jednak nie zamknęli – Sołtysiak i Musiał wciąż docierają do nowych dokumentów i faktów związanych z losami stróżów prawa. Równocześnie starają się poznać odpowiedź na wiele niewiadomych dotyczących ich życiorysów. Pomóc mogą w tym nasze czytelniczki oraz czytelnicy.

W tym roku przypada 80. rocznica zbrodni katyńskiej. Jej ofiarą padł również Walter Weiss – posterunkowy, który przez ponad rok pełnił służbę na odtworzonym w styczniu 1938’ posterunku w Otorowie. Rocznica ta – jak mówi Mariusz Sołtysiak – byłaby doskonałą okazją do wspomnienia, a tym samym i upamiętnienia postaci posterunkowego, który pracując i prawdopodobnie również mieszkając w Otorowie, stał się częścią społeczności lokalnej.

- Niestety wciąż niewiele o nim wiemy – przyznaje Sołtysiak - Być może starsi mieszkańcy jeszcze go pamiętają. Być może historie z nim związane zachowały się w opowieściach rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Wydaje mi się, że pamięć o osobie, pełniącej skądinąd bardzo ważną funkcję, na dodatek w małej społeczności wiejskiej, nie mogła ot, tak po prostu zginąć – komentuje - Nasze poszukiwania niestety do tej pory nie pozwoliły na odnalezienie choćby jednego zdjęcia Waltera Weissa. Wierzę, że ono jeszcze istnieje, że nie zostało zniszczone, tylko prawdopodobnie nie wiemy, że uwieczniono na nim posterunkowego. Stąd też pomoc ze strony mieszkańców byłaby dla nas nieoceniona – podkreśla Sołtysiak i apeluje do wszystkich osób posiadających jakiekolwiek informacje związane z Walterem Weissem (w tym także materiał fotograficzny), z prośbą o ich udostępnienie.

Pewne natomiast jest, że posterunkowy Weiss urodził się 28 czerwca 1913 roku, jako syn Daniela i Julianny (miejsce urodzenia nie jest znane). W październiku 36’ rozpoczął służbę w Kompanii Rezerwy w Herbach Starych k. Częstochowy, zaś dekretem Komendanta Głównego z dnia 19 maja 1938 roku przeniesiony został do posterunku w Otorowie. Prawdopodobnie korzystał tam z mieszkania służbowego. Niestety nadal nieznana jest konkretna lokalizacja ówczesnego posterunku.

- To zadziwiające, że znamy układ pomieszczeń, wiemy w jaki sposób były rozmieszczone, ale wciąż nie potwierdziliśmy miejsca, w którym posterunek się znajdował. Liczymy, że w tej kwestii mieszkańcy być może również będą w stanie nam pomóc – komentuje Mariusz Sołtysiak.

Po 17 września 1939 roku Walter Weiss znalazł się w niewoli ruskiej. Więziony był w Ostaszkowie, a wiosną 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Kalininie. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje. 5 października 2007 roku został pośmiertnie awansowany do stopnia aspiranta przez prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego. I w zasadzie na tym wszelkie informacje o Walterze Weissie się kończą. Wraz z Mariuszem Sołtysiakiem i Wojciechem Musiałem apelujemy zatem do mieszkanek i mieszkańców, posiadających materiały w formie fotografii, wspomnień, tudzież inne dane dotyczące posterunku w Otorowie oraz osoby Waltera Weissa, o kontakt z naszą redakcją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto