Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. Wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. Piękne obchody Święta Niepodległości w otorowskiej szkole

Magda Prętka
Magda Prętka
Szkoła Podstawowa w Otorowie oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach zaprosili na wyjątkowe obchody Święta Niepodległości

Święto Niepodległości w Otorowie

Radość mieszała się ze wzruszeniem, a młodzieńcza energia śpiewem wyrażana przypominała o tysiącach Polek i Polaków, którzy stanęli do heroicznej walki w obronie Ojczyzny. Padały wielkie słowa, wielokrotnie podkreślano, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze. A jednak atmosfera towarzysząca obchodom Święta Niepodległości, które w piątkowe popołudnie, 12 listopada odbyły się w Szkole Podstawowej w Otorowie, daleka była od nostalgii. Na twarzach uczestników i uczestniczek spotkania malował się uśmiech i duma, ich serca tętniły wdzięcznością.

Wręczono Kombatanckie Krzyże Pamięci

Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Szamotułach o wartościach wolności przypomina w każdym z podejmowanych działań. Kultywując pamięć o bohaterach i bohaterkach, przypomina o nich także otorowska szkoła.

Nic zatem dziwnego, że to właśnie ją wyróżniono Kombatanckim Krzyżem Pamięci. W piątek prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZK RP i BWP w Poznaniu, Mirosław Grzędowski wręczył akt nadania wspomnianego odznaczenia dyrektorce placówki, Marzenie Kędziorze. Ta, nie kryjąc wzruszenia podkreślała, że to dowód uznania dla całej społeczności szkolnej i ważna lekcja historii dla młodego pokolenia.

Szamotuły. O patriotyzmie i jego odcieniach "opowiadała" muz...

Kombatanckie Krzyże Pamięci otrzymali także: prof. dr hab. Andrzej Stelmach – dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Beata Hanyżak – Starosta Powiatu Szamotulskiego, Włodzimierz Kaczmarek – Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły, Marcin Bilik – Wiceprezes Grupy Amica, Jan Kucharski – pomysłodawca budowy Narodowego Panteonu Powstania Wielkopolskiego, Jan Makiewicz – nestor rodu, który stworzył Olandię w Prusimiu oraz Stanisław Krupski – sekretarza ZK RP i BWP w Szamotułach.

Wszystkie wyróżnione osoby oraz reprezentowane przez nie firmy i instytucje od lat współpracują z kombatantami. Podczas uroczystości padła ważna deklaracja, że ci nadal liczyć mogą na ich wsparcie i życzliwość.

Program artystyczny, podziękowania i... żołnierska grochówka!

Wydarzenie dopełnił krótki wykład prof. Stelmacha na temat znaczenia niepodległości w czasach współczesnych oraz specjalny program artystyczny. Uczennice i uczniowie zaprezentowali gościom, wśród których nie brakowało również rodziców, przepiękną wiązankę pieśni patriotycznych. W sposób szczególny wybrzmiały one zaś za sprawą przedstawicieli starszyzny harcerskiej z Poznania. Niemałe wzruszenie i prawdziwy zachwyt wzbudził występ Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”, który wykonał m.in. pieśni legionowe. Finałową „Rotę” zgromadzeni śpiewali chórem, z właściwym szacunkiem – na baczność.

Niezwykle miłym akcentem spotkania stały się podziękowania wyrażane przez dzieci – na ręce osób współpracujących i wspierających szkołę złożono płyty z nagraniami szkolnego chóru. Wszyscy goście otrzymali również sprezentowaną przez kombatantów publikację pt. „Pamięć wojny”. To wspomnienia obozowych przeżyć Polek i Polaków oraz trudnych czasów powojennych, których celem jest zrozumienie – szczególnie przez młode pokolenie – słów: pokój, honor, godność, wolność, sprawiedliwość.

Finałem radosnego świętowania była żołnierska grochówka, którą częstowali Wiesław i Renata Kramm z Koźla.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto