Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Szamotuły. Znamy wyniki Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego. Jakie projekty zostaną zrealizowane?

Magda Prętka
Magda Prętka
6 spośród 18 projektów zadań zgłoszonych przez mieszkańców i mieszkanki w przyszłym roku doczeka się realizacji. Tyczy się to zarówno przedsięwzięć realizowanych w Szamotułach, jak i na terenach wiejskich

Szamotulski Budżet Obywatelski

W połowie ubiegłego tygodnia zakończyło się trwające od 4 listopada głosowanie w ramach kolejnej edycji Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego. Każda z osób zamieszkałych na terenie Miasta i Gminy Szamotuły mogła oddać jeden głos w trzech kategoriach zadań: projekty gminne, projekty wiejskie duże oraz projekty wiejskie małe. Do rozdysponowania w sumie była kwota 500 tys. zł.

Autorzy i autorki projektów poddanych pod głosowanie trwali w niepewności jeszcze do piątku. 19 listopada po południu Urząd Miasta i Gminy Szamotuły ogłosił wyniki. Które propozycje zadań zyskały poparcie?

Znamy wyniki Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego

W kategorii projektów gminnych najwięcej, bo 1113 głosów oddano na zadanie pn. "Rowerem do Trójki" (budowa wiaty rowerowej przy Szkole Podstawowej nr 3 w Szamotułach; koszt: 100 tys. zł). Przedsięwzięcie polegające na oświetleniu boiska w Gałowie poparło 1090 osób (koszt: 95 tys. zł), a na projekt "Oświetlenie uliczne Lipnica, ul. Leśna" (koszt: 64 tys. 300 zł) zagłosowało w sumie 423 mieszkańców i mieszkanek. To właśnie te 3 zadania (spośród 12 w tej kategorii) w przyszłym roku doczekają się realizacji.

W przypadku projektów wiejskich dużych trudno mówić o zaskoczeniu. Inwestycja dotycząca doposażenia placu zabaw w Otorowie (koszt: 35 tys. 600 zł) była bowiem jedynym projektem zgłoszonym w tej kategorii. Zadanie zyskało poparcie 1543 osób. Realizacja nastąpi do końca 2022 roku.

Powody do zadowolenia mają również mieszkańcy i mieszkanki Gąsaw, a także społeczność Szkoły Podstawowej w Baborowie. To właśnie ich projekty uzyskały największą liczbę głosów w kategorii zadań wiejskich małych (2 spośród 5 w tej kategorii).

Mowa o rozbudowie świetlicy wiejskiej w Gąsawach (dobudowa 2 modułów typu kontener wraz z montażem; koszt: 61 tys. 300 zł), na którą zagłosowały 603 osoby oraz zadaniu pn. "Piękne boisko" (koszt: 62 tys. 200 zł) polegającym na założeniu trawnika przy szkole w Baborowie, budowie chodnika, montażu elementów siłowni zewnętrznej oraz ławek. To przedsięwzięcie z kolei poparte zostało 687 głosami.

Statystyki Szamotulskiego Budżetu Obywatelskiego

Statystyki dotyczące głosowania nie napawają jednak optymizmem. Łącznie wzięło w nim udział nieco ponad 4,5 tys. osób, przy czym - zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego - w pierwszym półroczu 2021 roku liczba ludności w mieście i gminie ogółem przekroczyła 30 tys. W budżecie obywatelskim uczestniczył zatem tylko ułamek społeczności lokalnej.

Oddano 4 tys. 550 ważnych kart do głosowania, nieważnych było 18. Najchętniej głosowały kobiety - w sumie 2 tys. 547, co stanowi 56% wszystkich oddanych głosów (mężczyźni oddali 2 tys. 3 głosy - 44%). Co ciekawe - głosowanie odbywało się przede wszystkim przy użyciu urządzeń mobilnych (3 tys. 266 kart do głosowania - 72%).

Pierwszy głos oddano 4 listopada o godzinie 00:19, a więc tuż po rozpoczęciu głosowania. Ostatni - na chwilę przed jego zakończeniem - 17 listopada o godzinie 23:47.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto