Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. Koła Gospodyń Wiejskich mają piękne tradycje!

Magda Prętka
Magda Prętka
Współczesne Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Wronki kultywują tradycje regionalne, pragnąc ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła i smaki miejscowej kuchni. Na zdjęciu członkinie KGW Biezdrowo
Współczesne Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Wronki kultywują tradycje regionalne, pragnąc ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła i smaki miejscowej kuchni. Na zdjęciu członkinie KGW Biezdrowo Mat. gminy Wronki
Niebawem światło dzienne ujrzy najnowsza publikacja Polska Press Grupy, poświęcona wielkopolskim Kołom Gospodyń Wiejskich. W projekcie biorą udział samorządy z powiatu szamotulskiego, w tym gmina Wronki. Tradycje KGW są tu piękne i bardzo bogate!

Piękne tradycje Kół Gospodyń Wiejskich w gminie Wronki

Położona malowniczo w powiecie szamotulskim na skraju Puszczy Noteckiej gmina Wronki słynie nie tylko z dużych przedsiębiorstw, zakładu karnego, ale i z tradycji rolniczych, wysokiej produkcji oraz kultury rolnej.
Prężnie działają tu Koła Gospodyń Wiejskich, silnie zakorzenione w historii regionu okresu międzywojnia, gdy w gminie aktywne były koła włościanek - zwłaszcza w Biezdrowie i Chojnie.

W latach 60. ubiegłego stulecia powstały aż 22 Koła Gospodyń Wiejskich, z których do dzisiaj działa 13. Początkowo zajmowały się wręcz całokształtem życia na wsi, nierzadko włączając się w przedsięwzięcia o charakterze społecznym. Walczyły o poprawę warunków egzystencji oraz ułatwienia w pracy kobiet, dbały o ich doszkalanie. Kroniki i protokolarze prowadzone przez gospodynie z Ćmachowa, Popowa, Biezdrowa, Nowej Wsi, czy Wartosławia są dziś cennym źródłem wiedzy nie tylko o dawnych czasach, ale i o przeżyciach oraz problemach, z jakimi mierzyły się niegdyś kobiety.

Gm. Wronki. Poznaj piękną historię Kół Gospodyń Wiejskich

Współczesne koła kultywują tradycje regionalne, pragnąc ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła i smaki miejscowej kuchni. W wielu gospodyniach drzemie duch społeczniczek, które nie szczędzą sił i starań wkładanych w przygotowanie rozmaitych wydarzeń, a także w dążenia do realizacji ważnych potrzeb środowiska kobiet. W istocie odgrywają bardzo ważną rolę w życiu całej gminy.

Gminna Rada Kobiet we Wronkach

Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy Wronki, od 1983 roku zrzeszone są w Radzie Kobiet przy Gminnym Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Jej pierwszą przewodniczącą była Mirosława Frankowska z KGW Samołęż. W roku 2018 funkcję tę objęła Maria Dembina z Chojna.

Aktywność wronieckich gospodyń jest godna uznania. W 2015 roku panie gościły w Chojnie na Kongresie Kobiet Puszczy Noteckiej. Wydarzenie to poniekąd stało się inspiracją do organizacji kolejnych spotkań dedykowanych członkiniom wszystkich gminnych kół. Z inicjatywy przewodniczącej rady odbywają się one co roku. Cechuje je nie tylko szczególna idea – chęć integracji środowiska kobiet, ale i pomysłowa oprawa.

Gm. Wronki. Poznaj piękne historie wronieckich Kół Gospodyń Wiejskich

Spotkaniu w roku 2018 towarzyszyło hasło „Czarownice”, kolejne odbyło się pod szyldem „Anielice”, a w 2020’ motywem przewodnim stały się „Kobiety świata”. W ich trakcie gospodynie uczestniczą w pogadankach m.in. na temat ochrony zdrowia, ziołolecznictwa i urody, degustują też przygotowane specjalnie na tę okazję dania (np. zupę dyniową). Przede wszystkim jednak doskonale się bawią.

Działania społeczne kilkudziesięciu kobiet z gminnych kół, na przestrzeni lat nagrodzone zostały Orderem Serca – Matkom Wsi, przyznawanym przez Związek Kółek i Organizacji Rolniczych. Burmistrz Wronek, Mirosław Wieczór natomiast niejednokrotnie wyróżniał koła statuetkami „Duma Wronek”, doceniając ich pełną zaangażowania pracę na rzecz społeczności lokalnej.

Gm. Wronki. Poznaj piękne historie Kół Gospodyń Wiejskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto