Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. Kolejne odkrycia archeologiczne podczas budowy obwodnicy [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
Jarosław Sinczuk, Andrzej Krzyszowski
Od pół roku trwają prace związane z budową obwodnicy Wronek. Archeolodzy natrafili niedawno na nieznane dotąd stanowisko w Nowej Wsi. Jakie "skarby przeszłości" odkryto tym razem?

Pozostałości neolitycznej osady ludności kultury amfor kulistych (ukształtowała się ona w latach ok. 3100–2600 p.n.e. w dorzeczu Noteci, dolnej Warty i środkowej Sprewy.) w postaci 68 obiektów nieruchomych - to najnowsze odkrycie archeologiczne, jakiego dokonano podczas prac związanych z budową obwodnicy Wronek. "Skarby z przeszłości" ujawniono na obszarze około 22 arów w Nowej Wsi - na nieznanym dotąd stanowisku.

- Zarejestrowano, co najmniej 9 studni, z których jedynie 3 można uznać za nieukończone. W przypadku 2 obiektów mamy do czynienia nie ze studnią, lecz z obiektami stanowiącymi rodzaj zbiorników stałej wody, gdzie najprawdopodobniej „hodowano” małże, względnie je przechowywano, co wymagało bez wątpienia czystej wody. Najprawdopodobniej, to było powodem funkcjonowania 6 studni, przynajmniej tyle udało się odsłonić w obrębie nowo budowanej obwodnicy, a więc na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. W jednej ze studni znaleziono całkowicie zachowaną amforę kulistą, naczynie charakterystyczne dla tej ludności – wyjaśnia archeolog, Andrzej Krzyszowski.

ZOBACZ RÓWNIEZ: ARCHEOLODZY ODKRYLI POZOSTAŁOŚCI KULTURY ŁUŻYCKIEJ W GMINIE WRONKI

Próbki glebowe pobrane ze wspomnianych obiektów przejdą teraz specjalistyczne ekspertyzy w Oddziale Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu, które potwierdzą lub zaprzeczą wysuniętym obserwacjom terenowym.

- Podobną procedurę przejdą próbki gleby pobrane ze studni. Pobrane z dna studni próbki trafią do dalszych badań biologicznych na obecność ew. mikroszczątków, które mogą przynieść także zaskakujące rezultaty informuje Malwina Korzeniewska - Michalak z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu.

Obecnie, już na 5 stanowiskach archeologicznych znajdujących się na trasie kolizji z budową obwodnicy Wronek, trwają szczegółowe prace gabinetowe. Ich celem jest zaprezentowanie odkrytych zabytków wraz z określeniem ich chronologii w przygotowywanym właśnie opracowaniu.

- Wydobyty materiał archeologiczny będzie następnie przekazany do Muzeum Ziemi Wronieckiej we Wronkach - dodaje Malwina Korzeniewska - Michalak.

Gm. Wronki. Archeolodzy odkryli pozostałości osady ludności ...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto