Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. Poznaj piękną historię Kół Gospodyń Wiejskich

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Koła Gospodyń Wiejskich stanowią ważny element historii oraz tradycji gminy Wronki. ich członkinie pragną ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła, a także smaki miejscowej kuchni

Koło Gospodyń Wiejskich w Głuchowie

Choć Głuchowo jest najmniejszym sołectwem w gminie Wronki, to także tutaj już w roku 1966 powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Liczyło wówczas ponad 20 osób, a jego przewodniczącą została Joanna Schild. Gospodynie działały nieprzerwanie przez 25 lat, by w roku 2005 – tym razem pod wodzą Małgorzaty Chojan – wrócić do pięknej tradycji KGW. Mimo, że koło jest nieliczne (w jego skład wchodzi 10 osób), paniom chęci do działania nie brakuje. Uczestniczą w sołeckich dożynkach, organizują Dzień Dziecka oraz Dzień Babci i Dziadka. Przygotowywały ekspozycję na stoły wielkanocne, z chęcią odbywają też wspólne wyjazdy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Marianowie

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Marianowie rozpoczęła się w 1964 roku. W jego skład weszły wszystkie miejscowe gospodynie, a funkcję przewodniczącej objęła Walentyna Tarnowska. W latach 60. i 70. panie organizowały kursy gotowania, szycia, pokazy żywieniowe. Rozprowadzały także zamówione z wylęgarni pisklęta, paszę dla zwierząt, drzewka i krzewy owocowe. Współpraca z radą sołecką zaowocowała m.in. niezapomnianymi zabawami karnawałowymi i radosnymi obchodami Dnia Kobiet oraz Dnia Dziecka. Gospodynie nadal chętnie podróżują i opiekują się marianowską figurą Matki Boskiej z Lourdes.

Koło tworzą obecnie 22 panie. Od 1998 roku na jego czele stoi Lidia Pospieszna. W 2019’ KGW zostało wyróżnione statuetką „Duma Wronek”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Popowie

15 października 1964 roku odbyło się pierwsze spotkanie Koła Gospodyń Wiejskich w Popowie. Jego przewodniczącą została Joanna Gapska. Panie skupiały się m.in. na organizacji kursów gotowania, kroju i szycia, zamawianiu piskląt i środków ochrony roślin, a także na organizacji dziecińca w okresie letnim.

W latach 80. działalność KGW została zawieszona. Jego reaktywacja nastąpiła zaś w 2018 roku. Nowa przewodnicząca, Hanna Wachowiak wraz z 16 gospodyniami postawiła na integrację społeczności wiejskiej. Wpisała się w nią m.in. organizacja Dnia Seniora, warsztatów kulinarnych i zajęć plastycznych dla dzieci, kwesty na rzecz WOŚP. Przepisy popowskich gospodyń znalazły się w „Przepyszniku wronieckim” i „Przetwórniku wronieckim”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W GMINIE WRONKI MAJĄ PIĘKNE TRADYCJE!

Koło Gospodyń Wiejskich w Starym Mieście

Od blisko 60 lat panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Starym Mieście kultywują tradycje lokalne. Obecnie w jego skład wchodzi 15 kobiet. Spotykają się kilka razy w roku, by wspólnie przygotować dożynki wiejskie oraz spotkania sołeckie z okazji Dnia Kobiet i Dnia Dziecka. Dzięki ich wsparciu we wsi od kilku lat odbywają się także spotkania opłatkowe. Panie aktywnie wspierają sołtysa w realizacji wielu akcji o charakterze dobroczynnym. Świetnie pieką i gotują – ich sprawdzone przepisy opublikowano w wydawnictwie kulinarnym „Przetwórnik wroniecki” (2020). Od 2003 roku funkcję przewodniczącej pełni Zofia Rzepa.

Koło Gospodyń Wiejskich w Marianowie

Reaktywowane w 2001 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchocinie jest jednym z najaktywniejszych w gminie. Kontynuuje tradycje dawnego KGW, które działało we wsi w latach 1966 – 1987. Obecnie tworzy je 21 pań. Od roku 2018 przewodniczącą jest sołtyska, Agnieszka Proch. Wraz z kółkiem rolniczym i radą sołecką koło organizuje rozmaite imprezy w duchu integracji międzypokoleniowej. Zaprasza wszystkich do wspólnego pieczenia pączków, rogali, pierników i przygotowywania wielkanocnych baranków i mazurków. Gospodynie krzewią idee pracy społecznej, nierzadko dzielą się swoimi pasjami - nie tylko w zakresie sztuki kulinarnej, ale i rękodzielniczej. Ich receptury na smakowite dania znalazły się w „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchocinie

Reaktywowane w 2001 roku Koło Gospodyń Wiejskich w Wierzchocinie jest jednym z najaktywniejszych w gminie. Kontynuuje tradycje dawnego KGW, które działało we wsi w latach 1966 – 1987. Obecnie tworzy je 21 pań.

Od roku 2018 przewodniczącą jest sołtyska, Agnieszka Proch. Wraz z kółkiem rolniczym i radą sołecką koło organizuje rozmaite imprezy w duchu integracji międzypokoleniowej. Zaprasza wszystkich do wspólnego pieczenia pączków, rogali, pierników i przygotowywania wielkanocnych baranków i mazurków. Gospodynie krzewią idee pracy społecznej, nierzadko dzielą się swoimi pasjami - nie tylko w zakresie sztuki kulinarnej, ale i rękodzielniczej. Ich receptury na smakowite dania znalazły się w „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Koło Gospodyń Wiejskich we Wróblewie

Gdy w 1963 roku we Wróblewie zawiązało się Koło Gospodyń Wiejskich, liczyło wówczas ponad 30 osób. Nawiązywało do tradycji dawnych włościanek z Wróblewa. Dzisiaj 18 paniom przewodniczy Kazimiera Hatka.

Gospodynie współuczestniczą w przygotowaniu święta plonów, obchodów Dnia Dziecka i Dnia Strażaka, a także spotkań gwiazdkowych dla dzieci. Wielokrotnie przygotowywały ekspozycję na stoły wielkanocne. Wspólnie podróżują, odwiedzają kina i teatry. Kazimiera Hatka w 2020 roku została uhonorowana statuetką „Duma Wronek 2019”. Jest przewodniczącą z najdłuższym stażem – koło we Wróblewie prowadzi od 1980 roku!

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Szamotuły!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto