Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. Poznaj piękne historie Kół Gospodyń Wiejskich

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Koła Gospodyń Wiejskich stanowią ważny element historii oraz tradycji gminy Wronki. ich członkinie pragną ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła, a także smaki miejscowej kuchni

Koło Gospodyń Wiejskich w Biezdrowie

Historia biezdrowskiego koła wywodzi się czasów międzywojnia i związana jest z działalnością ówczesnego koła włościanek skupiającego także gospodynie z sąsiednich wiosek. Powstałe w 1966 roku KGW tworzyło natomiast 30 mieszkanek Biezdrowa. Pierwszą przewodnicząca została Barbara Witaszek. Obecnie pracami koła kieruje Zofia Nowak, a w jego skład wchodzi ponad 20 kobiet.

W latach 60. i 70. liczba uczestniczek spotkań nieustannie się zwiększała, gdyż ciężko pracujące gospodynie chciały się dokształcać. Okazją ku temu były różnego typu kursy dotyczące m.in. racjonalnego żywienia, kroju i szycia, a także pogadanki na temat hodowli zwierząt, prowadzenia ogródków i uprawy warzyw. Dzięki kołu panie zaopatrywały się w pisklęta, drzewka i krzewy owocowe, a nawet kuchenki gazowe. Z dużym entuzjazmem podejmowały się prac społecznych, organizacji zabaw, spotkań okolicznościowych oraz wycieczek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W GMINIE WRONKI MAJĄ PIĘKNE I BOGATE TRADYCJE

W 1995 roku koło zawiesiło swoją działalność, by w 2005’ ją reaktywować. Od tej pory panie skupiały się m.in. na wspieraniu sołectwa w organizacji festynów, zabaw, spotkań opłatkowych, wykonaniu wieńca dożynkowego.

Z okazji 725 – lecia istnienia wsi, w roku 2009 gospodynie uszyły przepiękne stroje ludowe, aktywnie uczestniczyły też w obchodach rocznicowych. Dziś chętnie spotykają się na pokazach i pogadankach ze specjalistami. Uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych i dzielą się pasją do szydełkowania - słyną z „koronkowych” arcydzieł.

Wspólnie opiekują się wiejskim krzyżem, co roku wiją 3-metrową palmę wielkanocną, przyjmują pielgrzymów odwiedzających miejscowe sanktuarium. Razem pieką i gotują, a ich wyroby smakować można m.in. podczas gminnych uroczystości. Uczestniczyły w tworzeniu publikacji „Przepysznik wroniecki” (2018). Koło zostało wyróżnione statuetką „Duma Wronek 2016”.

Gm. Wronki. Poznaj piękną historię Kół Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Kłodzisku

Koło Gospodyń Wiejskich w Kłodzisku powstało w 1964 roku. Przewodniczyła mu wówczas Kazimiera Dominiczak. W roku 2000 natomiast KGW zawiesiło swoją działalność, by reaktywować ją po 15 latach. Obecnie funkcję przewodniczącej pełni Marzena Grzeszkowiak. W skład kłodziskiego koła wchodzą zaś 23 gospodynie.

Panie co roku aktywnie uczestniczą w przygotowaniu okazałych dożynek wiejskich i spotkań integracyjnych. Z myślą o najmłodszych organizują warsztaty kulinarne i zajęcia plastyczne podczas, których dzieci mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności. Wspierają sołeckie akcje dobroczynne na rzecz mieszkańców wsi. Wspólnie podróżują – zwiedziły Wrocław, Toruń i Malbork. Stawiają też na rekreację, m.in. na wronieckiej kręgielni.

KGW za swoją działalność wyróżnione zostało w roku 2016 statuetką „Duma Wronek”. Drugą statuetkę otrzymały w 2019’ z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia. W roku 2017 zajęło także I miejsce w plebiscycie organizowanym przez „Głos Wielkopolski” na najaktywniejsze KGW w powiecie szamotulskim.

Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi

W historię Nowej Wsi - największego sołectwa w gminie Wronki - Koło Gospodyń Wiejskich wpisuje się od 1963 roku, a przewodniczyła mu wówczas Zofia Mrowińska. Koło działa nieprzerwanie już prawie 60 lat. W latach 70. tworzyło je aż 120 kobiet. Obecnie jest ich ponad 30 z Grażyną Wawrzyniak na czele. Funkcję przewodniczącej pełni ona od 1998 roku.

Gospodynie wspierają sołtysa oraz radę sołecką w organizacji święta plonów, obchodów Dnia Kobiet i Dnia Dziecka, zabaw karnawałowych, festynów oraz wielu akcji społecznych. To z ich inicjatywy we wsi odbywały się pokazy kulinarne i warsztaty kosmetyczne. Panie z przyjemnością zwiedzają też rozmaite zakątki Polski i nie tylko. Warto zaznaczyć, że przedstawicielki koła uczestniczyły w berlińskich targach „Grüne Woche”.

Jak na gospodynie przystało – świetnie pieką i gotują. Ich przepisy znalazły się w wydawnictwach kulinarnych: „Przepyszniku wronieckim” (2018) i „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Gm. Wronki. Poznaj piękne historie wronieckich Kół Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń Wiejskich w Wartosławiu

Koło Gospodyń Wiejskich w Wartosławiu było jednym z pierwszych, jakie zawiązały się na terenie gminy Wronki. Jego historia rozpoczęła się już w 1960 roku. Pierwszą przewodniczącą została Seweryna Marzec.
Na początku lat 90. KGW zawiesiło swoją działalność, by po blisko 20 - letniej przerwie odrodzić się na nowo. Obecnie jego pracami kieruje Katarzyna Tabatowska.

Dziś gospodynie spotykają się na rozmaitych warsztatach i pogadankach. Współorganizują imprezy sołeckie, w tym gminny festyn z okazji Dnia Dziecka, dedykowany najmłodszym z terenu całej gminy. W roku 2013 uczestniczyły również w przygotowaniu Festiwalu Produktu Lokalnego LGD „Puszcza Notecka”. Domowe specjały eksponowały podczas pokazów stołów wielkanocnych, a przepis przewodniczącej na sok owocowy znalazł się w „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Szamotuły!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto