Gm. Wronki. Poznaj piękne historie wronieckich Kół Gospodyń Wiejskich

Magda Prętka
Magda Prętka
Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
Koła Gospodyń Wiejskich stanowią ważny element historii oraz tradycji gminy Wronki. ich członkinie pragną ocalić od zapomnienia piękno lokalnego rękodzieła, a także smaki miejscowej kuchni

Koło Gospodyń Wiejskich w Samołężu

Gdy na początku lat 60. w Samołężu powstało Koło Gospodyń Wiejskich, liczyło aż 63 osoby. Obecnie w jego skład wchodzi 15 pań. Kołu przewodniczy Aneta Kinowska, która równocześnie pełni funkcję sołtyski. Pierwsze zebrania KGW odbywały się w miejscowej szkole i domach prywatnych. Organizowano ciekawe pogadanki oraz szkolenia, w tym m.in. kurs gotowania i pieczenia. W latach późniejszych siedzibą KGW stała się świetlica wiejska. Panie organizowały spotkania okolicznościowe m.in. z okazji Dnia Kobiet i Świąt Bożego Narodzenia, zapraszały też na potańcówki. Nadal kultywują dawne tradycje, skupiając się przede wszystkim na integracji społeczności wiejskiej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: KOŁA GOSPODYŃ WIEJSKICH W GMINIE WRONKI MAJĄ PIĘKNE I BOGATE TRADYCJE!

We wrześniu każdego roku goszczą pielgrzymów podążających z Szamotuł do sanktuarium w Biezdrowie. Natomiast w ramach obchodów Dnia Kobiet odwiedzają z życzeniami i drobnymi upominkami najstarsze mieszkanki sołectwa. Z chęcią spotykają się na zajęciach rekreacyjnych (m.in. aerobik), warsztatach urody, czy pogadankach na temat ochrony zdrowia. Współuczestniczą także w organizacji sołeckich dożynek, zabaw karnawałowych, balików i warsztatów dla dzieci. Wspólnie z najmłodszymi lepią pierogi, pieką pierniki, przygotowują dekoracje bożonarodzeniowe. U schyłku lata z kolei zapraszają dzieci i rodziców na ognisko.

Zabawa w klimacie PRL – u zorganizowana jesienią 2019 roku w sposób szczególny wpisała się w historię KGW. Pozwoliła bowiem nie tylko na odbycie niecodziennej podróży w czasie, ale i integrację z przedstawicielkami wielu lokalnych kół.

Panie słyną też z doskonałych wypieków. Podczas festynu „Wronki od kuchni” częstowały gości swoimi specjałami. Ich sprawdzone przepisy znalazły się również w „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Koło Gospodyń Wiejskich w Chojnie

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Chojnie, które swoją historię pisze nieprzerwanie od 1958 roku, są spadkobierczyniami tradycji kultywowanych przez włościanki już w latach 30. Pierwszą przewodniczącą KGW była Krystyna Jarysz.

W ciągu ostatnich kilku dekad chojeńskie gospodynie uczestniczyły we wszystkich, ważnych dla wsi wydarzeniach. W latach 60. pomagały nawet przy budowie chodników.

Obecnie w skład koła wchodzi 25 pań, którym od 2014 roku przewodniczy Maria Dembina. Gospodynie na brak pomysłów do działania narzekać nie mogą - chojeńskie KGW prężnie się rozwija i jest niezwykle aktywne. Współuczestniczy w organizacji Dni Chojna, dożynek, organizuje zabawy andrzejkowe i sylwestrowe. Panie wyjeżdżają na koncerty oraz wycieczki, zapraszają też mieszkanki sołectwa na rozmaite spotkania tematyczne m.in. z zakresu zdrowia i urody.

Gm. Wronki. Poznaj piękną historię Kół Gospodyń Wiejskich

W związku z tym, że siedzibą KGW jest świetlica wiejska, w której mieści się również filia wronieckiej biblioteki, gospodynie z radością biorą udział w warsztatach czytelniczych i rękodzielniczych. Z myślą o najmłodszych natomiast organizują zajęcia kulinarne i plastyczne.

Słyną z pasji do pieczenia i domowych przetworów. Swoje specjały prezentowały na rozmaitych targach, festynach i konkursach. Ich przepisy znalazły się też w gminnych wydawnictwach kulinarnych: „Przepyszniku wronieckim” (2018) i „Przetwórniku wronieckim” (2020).

Z okazji jubileuszu 60-lecia istnienia, KGW Chojno zostało wyróżnione statuetką „Duma Wronek 2018”. Zajęło również I miejsce w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” na najaktywniejsze KGW w powiecie szamotulskim 2016 roku.

Koło Gospodyń Wiejskich w Ćmachowie

Mieszkanki Ćmachowa powołały do życia Koło Gospodyń Wiejskich już na początku lat 60. W roku 1969 natomiast wyodrębniło się ono w Ćmachowie – Hubach. Przewodniczącą została wówczas Maria Wika. Gospodynie nieprzerwanie działają do dziś. KGW tworzy obecnie 35 pań, którym przewodniczy Honorata Pruc, pełniąca zarazem funkcję sołtyski.

Historia ćmachowskich gospodyń pełna jest rozmaitych inicjatyw i przedsięwzięć, podejmowanych z myślą o zacieśnianiu więzi sąsiedzkich, integracji międzypokoleniowej, ale i poprawie warunków życia na wsi.
Na przestrzeni lat panie organizowały liczne wycieczki krajoznawcze, odwiedzając różne zakątki Polski - od Gdańska począwszy, na Beskidzie i Kotlinie Jeleniogórskiej kończąc. Wielokrotnie gościły na wystawie rolniczej Polagra w Poznaniu. Wspierały budowę sklepu we wsi, a przede wszystkim zaś – starania mające na celu budowę świetlicy wiejskiej.

Dziś z przyjemnością na spotkaniach nadal wymieniają się przepisami na sprawdzone dania, ciasta i domowe przetwory, wzorami na świąteczne dekoracje, poradami z zakresu pielęgnacji ogrodów. Organizują też dla najmłodszych warsztaty kulinarne. Bliska jest im dekoracyjna sztuka użytkowa. Przy okazji gminnego Powitania Wiosny, w roku 2016 w miejscowej świetlicy odbyła się niezwykle ciekawa wystawa poświęcona technice decuopage.

Ćmachowskie koło bierze aktywny udział we wszystkich imprezach sołeckich, takich jak Dzień Babci i Dziadka, czy dożynki. Współorganizuje też ognisko dla dzieci i młodzieży z okazji zakończenia roku szkolnego.

Koła Gospodyń Wiejskich są dumą gminy Szamotuły!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie