Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gm. Wronki. Setki wiernych witały kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biezdrowie

Magda Prętka
Magda Prętka
W niedzielne popołudnie, 5 września kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej dotarła do Biezdrowa. To tu rozpoczęła się jej peregrynacja po gminie Wronki. Przy biezdrowskim cmentarzu obraz witały setki wiernych. Na początku tygodnia natomiast nawiedził on Wronki

Peregrynacja kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Nawiedzenie kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Archidiecezji Poznańskiej pod hasłem „Z Maryją w nowe czasy” miało się rozpocząć już w 2019 roku, a zakończyć w październiku 2020'. Peregrynacja, czyli inaczej uroczyste przewożenie obrazu w celach kultowych, została jednak przerwana w marcu 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa. Później – we wrześniu tegoż roku – peregrynację wznowiono, ale na krótko - do kolejnego wzrostu liczby zachorowań. Teraz znów rozpoczęła się pielgrzymka obrazu od parafii do parafii.

Kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Biezdrowie

W niedzielę, 5 września kopia cudownego wizerunku Maryi z Jasnej Góry dotarła do gminy Wronki. Po godzinie 17.30 witał ją tłum parafian i parafianek z Biezdrowa. Wierni wraz z duchowieństwem przeszli uroczystą procesją z obrazem spod cmentarza do Sanktuarium Św. Krzyża, gdzie odbyła się msza św. pod przewodnictwem ks. bp Grzegorza Balcerka.

Po nabożeństwie zgromadzeni wzięli udział w modlitwie różańcowej, a punktualnie o godzinie 21.00 rozpoczął się Apel Jasnogórski, który poprowadził o. Paweł - kustosz obrazu. Późnym wieczorem czuwała przy nim młodzież, odbyło się także nabożeństwo za wiarę w intencji zmarłych, a o północy - Pasterka Maryjna o powołania do służby w Kościele.

Wronki powitały kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej

Przez całą noc przy obrazie czuwali mieszkańcy i mieszkanki Biezdrowa oraz pobliskich wsi. W poniedziałek, 6 września - po nabożeństwach - kopia cudownego wizerunku Maryi została przewieziona do Wartosławia. W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa odprawiono mszę św. dziękczynną, a późnym popołudniem obraz dotarł do Chojna. Tu także odbyły się uroczystości.

We wtorek przed ikoną pokłoniły się Wronki. Procesja z udziałem setek mieszkańców i mieszkanek przeszła z Placu Wolności do kościoła św. Katarzyny. Wierni wzięli udział w uroczystej mszy św., której przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, modlitwie różańcowej, Apelu Jasnogórskim oraz Pasterce Maryjnej. Do rana przy obrazie czuwali parafianie oraz parafianki.

Peregrynacja we Wronkach trwała do czwartku, 9 września. W środę obraz witali wierni z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej, a kolejnego dnia - Ojcowie Franciszkanie. W przyszłym tygodniu natomiast kopia ikony Matki Boskiej z Jasnej Góry nawiedzi dekanat pniewski.

Gm. Duszniki. Sędziny powitały kopię obrazu Matki Boskiej Cz...

Cudowny obraz

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, nazywany również obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej lub obrazem Czarnej Madonny (a w w tradycji wschodniej to częstochowska ikona Matki Bożej lub częstochowska ikona Bogarodzicy) – to wizerunek przedstawiający Maryję z Dzieciątkiem. Znajduje się w najważniejszym i najbardziej uczęszczanym polskim sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze, w Kaplicy Matki Bożej pod opieką ojców paulinów w Częstochowie.

To obraz nieznanego autorstwa, otoczony szczególnym kultem religijnym wśród wiernych Kościoła rzymskokatolickiego oraz Cerkwi prawosławnej i uważany przez nich za cudowny. Współcześnie jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych symboli chrześcijaństwa w Polsce.

Pielgrzymka kopii obrazu

Pierwsza peregrynacja kopii obrazu miała w Polsce miejsce w latach 1957 – 1980. Wówczas obraz pojawiał się nie tylko w kościołach, ale odwiedzał również domy i mieszkania wiernych.

Warto wspomnieć, że podczas pierwszej peregrynacji doszło do incydentu. 4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic. Interweniował w tej sprawie wówczas arcybiskup Karol Wojtyła. Kolejna peregrynacja rozpoczęła się w 1985 roku i trwa do dzisiaj.

Obraz przewożony jest z parafii do parafii. Od 14 do 17 kwietnia 2016 roku kopia obrazu peregrynowała w Gnieźnie i w Poznaniu w ramach obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto