Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Wronki nie będzie płacić za pałac w Biezdrowie

Paulina Śliwa
Radca prawny Magdalena Adamczewska powiadomiła, że decyzja dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa, a nie gminy
Radca prawny Magdalena Adamczewska powiadomiła, że decyzja dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa, a nie gminy Archiwum
Kilka tygodni temu informowaliśmy, że Wojewoda Wielkopolski unieważnił decyzję Naczelnika MiG Wronki Kazimierza Michalaka z 16 maja 1990 r. o sprzedaży pałacu w Biezdrowie. Gmina Wronki nie będzie musiała jednak płacić za pałac i przyległe grunty.

Wniosek o stwierdzenie nieważności złożyła Barbara Durczewska. Swoje stanowisko motywowała tym, że pałac wchodził w skład majątku ziemskiego, który stanowił niegdyś własność jej poprzedników prawnych. Własność została wraz z majątkiem znacjonalizowana w trybie dekretu PKWN z września 1944 roku. W postępowaniu administracyjnym wykazano, że zespół pałacowo-parkowy nie podlegał pod działanie przepisu dekretu PKWN, zatem wobec dóbr nigdy nie nastąpiło na mocy ustawy skutek przejścia prawa własności tej nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa – pomimo że formalnie Skarb nimi władał.

Radca prawny Magdalena Adamczewska powiadomiła, że wspomniana decyzja dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa (a nie Gminy). „W takim przypadku, z uwagi na to, że grunt nie jest własnością Gminy, tylko był - Skarbu Państwa, to Skarb Państwa będzie musiał wydać nieruchomość albo naprawić szkodę”.

W przedmiotowej sytuacji wydaje się, że zgodnie z księgą wieczystą PO1A/00045757/7 wydanie nieruchomości w naturze nie jest możliwe – bo grunt wraz z budynkami jest własnością z kolei trzecich nabywców – Państwa Morysonów. Z wyżej wymienionej księgi nie wynika, by grunt był aktualnie w użytkowaniu wieczystym. Wydanie tej decyzji oznacza, że państwo (Skarb Państwa) nigdy nie stało się właścicielem przedmiotowego mienia, a na podstawie tej decyzji oddano tą nieruchomość w użytkowanie wieczyste, które następnie zostało sprzedane przez Państwa Jachalskich. Właściciele (tutaj ich spadkobiercy) mogą realizować swoje roszczenia tylko na drodze sądowej przed sądem cywilnym (bo opcję dobrowolnego zaspokojenia roszczeń raczej należy wykluczyć).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto