Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

I Szamotulskie Dyktando o „Pióro Edmunda Calliera”. Kto zdobył tytuł „Mistrza Ortografii 2022”?

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
Co łączy tawuły wąskolistne, rzekotki, Wydzydze i Kanał Sueski? Odpowiedź jest prosta: I Szamotulskie Dyktando o „Pióro Edmunda Calliera”. Te skomplikowane słowa i nazwy geograficzne znalazły się w tekstach z którymi w dwóch grupach, mierzyli się uczestnicy konkursu na „Mistrza Ortografii 2022”.

I Szamotulskie Dyktando o „Pióro Edmunda Calliera”

Wielu śmiałków w sobotę 26 listopada zawitało do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły, by sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności podczas pierwszej edycji szamotulskiego dyktanda. Konkurs zorganizowany przez książnicę odbył się pod patronatem honorowym burmistrza Szamotuł.

- Ufam, że szamotulskie dyktando stanie się tradycją w następnych latach, a pierwsza edycja będzie punktem wyjścia do naszych kolejnych spotkań - mówił na powitanie dyrektor szamotulskiej biblioteki - Piotr Nowak.

Biblioteka i życiorys Edmunda Calliera tematami dyktanda

Sprawdzian z zasad poprawnej polszczyzny przeprowadzono w podziale na dwie kategorie wiekowe. Część pierwszą, która rozpoczęła się o godzinie 10:00, zadedykowano uczniom szkół podstawowych z klas IV-VIII. Młodzież ze szkół ponadpodstawowych i osoby dorosłe zaproszono do udziału w drugiej części, która odbyła się półtorej godziny później.

Szamotulska tradycja wciąż żywa! Jubileuszowa edycja Konkurs...

Uczestników oceniała komisja w składzie: Agnieszka Krygier-Łączkowska (autorka tekstów dyktanda), Anna Wicher, Joanna Ludwiczak, Piotr Nowak oraz Mariusz Fiałkowski.

Dla obu grup przygotowano odrębne teksty. Pierwszy tematycznie nawiązywał do szamotulskiej biblioteki, drugi do postaci jej patrona, Edmunda Calliera. W rolę lektorki wcieliła się Karolina Martin - pochodząca z Szamotuł aktorka i lalkarka.

Uczestnikom podczas dyktanda towarzyszyła cisza i wyjątkowe skupienie. Nic dziwnego, skoro mierzyć musieli się z pisownią takich słów jak: piegża, żylistka czy Wdzydze. Ważna była też znajomość liczebników, skrótów, interpunkcja itp.

Mistrz Ortografii

Komisja obradowała intensywnie, a poziom prac, które oceniono najlepiej, był niezmiernie wyrównany.
Jurorów zaskoczyło a jednocześnie uradowało, zwycięstwo czwartoklasistki. Hanna Grzelczak zajęła I miejsce w kategorii szkół podstawowych. Tak młoda osoba wykazała się największą wiedzą znajomości zasad poprawnej polszczyzny, pokonując starsze koleżanki i kolegów.

Hanna to stała bywalczyni biblioteki - dużo czyta, a to jak wiadomo pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji i poszerza wiedzę. Wyróżnienie w tej samej grupie zdobyła ośmioklasistka, Antonina Piszczoła.

Wśród młodzieży i dorosłych wyróżniono Hannę Maciejewską i Pawła Łączkowskiego. Laur Mistrza Ortografii I Szamotulskiego Dyktanda o „Pióro Edmunda Calliera” zdobyła Dorota Kukawka.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto