Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

II Wiec Zaleski przeszedł do historii [FOTO]

[email protected]
II Wiec Zaleski
II Wiec Zaleski Archiwum Stowarzyszenie Gród Zalesie
II Wiec Zaleski pełen był magii, muzyki, historii. Odbył się w jesiennej scenerii wczesnośredniowiecznego grodziska i jego najbliższej okolicy. Kto nie był, niech żałuje!

Pierwotnie wiec miał odbyć się 21 września. Pogoda na to nie pozwoliła. Drugi termin okazał się strzałem w dziesiątkę. Do Zalesia przybyło wiele osób - nawet spoza naszego powiatu. Po godzinie 14:00 impreza rozpoczęła się od opowieści o historii grodziska i osadnictwa na pobliskim terenie oraz roli ziół w życiu Słowian. Zwiedzający z ciekawością przyglądali się grodzisku, którego wał widoczny był z miejsca na polanie przygrodowej pełniącego tymczasową rolę sali wykładowej. Dzieci zadomowiły się natomiast strefie trochę już zapomnianych zabaw: grano w kółko i krzyżyk oraz kości w wersjach naturalistycznych (kamienie, patyki i gliniane kości). Były też walki workami wypełnionymi słomą, potyczki na równoważni, rzuty podkowami i plecenie warkoczy ze sznurków. Można było narysować pocztówkę z grodu Zalesie.

– Płynęły opowieści o wierzeniach pozagrobowych i rytuałach pochówkowych Słowian, działały stoiska: kowalskie (z prawdziwym kowadłem i rogowymi ozdobami), zielarskie (m.in. rozpoznawanie i właściwości lecznicze ziół oraz przykłady naturalnego barwienia tkanin). Były stoiska strzeleckie (łuk, kusza i proca), czytelnicze (z klasyczną „Starą baśnią” J.I.Kraszewskiego i opowieścią dla młodszych czytelników „Borek i bogowie Słowian” I.D.Górewicza) – informują organizatorzy.
Było też coś dla łasuchów. Na stoisku spożywczym, w specjalnej „karcie dań”, znaleźć można było polewkę z wędzonym serem, pszenicę na słodko oraz podpłomyki z ogniska z dodatkiem miodu, białego sera ze śmietaną lub prażonego jabłka). Przepisy na wszystkie potrawy znajdują się w Kulturalnym Kociołku (http://www.grodzalesie.pl/). Z kolei warsztat ciesielski, przy udziale uczestników imprezy „wyprodukował” nóżki do dwóch kolejnych drewnianych ławek, które bardzo potrzebne są na polanie.
Tablice informacyjne – tak, jak rok temu – prezentowały publikacje, mapy i fakty dotyczące grodu w Zalesiu. – Wśród nowinek technologicznych wymienić warto kody QR umieszczone w różnych miejscach, które umożliwiały posiadaczom telefonów z aplikacją do czytania kodów QR i dostępem do Internetu dotarcie do informacji i prób wizualizacji wyglądu grodziska w czasach jego funkcjonowania bezpośrednio na ekranach telefonicznych. – dodają organizatorzy.

Wiec Zaleski to także goście specjalni, którzy pojawili się w drugiej części imprezy. Waldemar Rychły (znany z Kwartetu Jorgi) z zespołem: Joanną Zielecką i Jackiem Kisielewskim dał plenerowy koncert muzyki o słowiańskich korzeniach. Koncert spotkał się ze wspaniałym przyjęciem wszystkich uczestników wiecu. Dr Katarzyna Kabacińska-Łuczak z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wygłosiła mini–wykład na temat wychowania i zabaw dzieci w średniowieczu. Nie mogło zabraknąć ogniska, przy którym wiele osób upiekło przyniesione ze sobą kiełbaski. – Cieszymy się, że tak wiele osób przybyło, by spotkać się z dziedzictwem kulturowym Słowian w formule proponowanej przez Stowarzyszenie Gród Zalesie. Zachęcamy serdecznie do kontaktu z nami i włączenia się w prace Stowarzyszenia oraz do wspierania działań Stowarzyszenia poprzez wpłacanie darowizn na realizację celów statutowych.– informują członkowie Stowarzyszenia.
A my zapraszamy do Zalesia – aby dotknąć słowiańszczyzny.

Więcej zdjęć na stronie: www.grodzalesie.pl

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto