Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ile waży tornister ucznia? Za dużo!

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Nawet osiem kilogramów - tyle często waży plecak szkolny ucznia drugiej klasy podstawówki, podczas gdy ośmiolatek nie powinien dźwigać na plecach więcej niż 3-4 kg.

Akcja ważenia tornistrów trwa dziś w wybranych placówkach w całej Polsce, m.in. w Szkole Podstawowej nr 40 przy ul. Hożej w Warszawie. - Wybraliśmy tę szkołę ze względu na jej umiejscowienie w stolicy. Chcemy sprawdzić, ile ważą tornistry śródmiejskich uczniów początkowych klas - wyjaśnia Tomasz Misztal z Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Dzieci przychodziły do gabinetu lekarskiego i kładły na wagę oddzielnie podręczniki, zeszyty i inne przedmioty znajdujące się w ich tornistrach. Często zdarzało się, że na wadze wyświetlała się liczba przekraczająca 1 kg, co po zsumowaniu dawało wynik wyższy niż prawidłowe 3-4 kg.

Tornister ucznia: podręczniki, zeszyty, sok i zabawki

Pracowników sanepidu interesuje waga tornistrów pełnych i pustych, samych książek, ćwiczeń i zeszytów oraz innych przedmiotów znajdujących się w tornistrach. - Z poprzednich podobnych badań wiemy, że dzieci noszą wiele rzeczy, które nie zawsze są im w szkole niezbędne, a zwiększają wagę plecaka - mówi Bondar i wymienia: notatniki, butelki z wodą czy sokiem, zabawki, segregatory, dodatkowe książeczki do czytania. Także liczba i ciężar podręczników i zeszytów szkolnych nie do końca są dostosowane do dzieci.

- Kiedy mam tornister na plecach, to nie odczuwam ciężaru, ale jak go zdejmuję, to jest już gorzej - opowiada Przemek. Jego kolega Kamil dodaje, że w drodze powrotnej do domu marzy tylko o tym, żeby wreszcie zrzucić z siebie ten ciężar.

Plecak dziecka ciężki nawet dla rodziców

- Nie ma konkretnych przepisów, które ustalają, jak ciężki tornister może nosić dziecko, jednak zalecenia WHO mówią, że nie może to być więcej niż 10 proc. masy ciała dziecka - mówi MM-ce Jan Bondar. - Kawał chłopa ze mnie, ale jak podnoszę plecak mojej córki, która chodzi do drugiej klasy podstawówki, odczuwam ten ciężar.

Nie zdajemy sobie sprawy, do czego może doprowadzić noszenie takich ciężarów przez lata, kiedy dziecko chodzi do szkoły, a jego ciało rośnie. - Wady postawy, skrzywienia kręgosłupa, problemy z układem oddychania - podaje główne schorzenia rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Do tego dochodzi zwykłe przeciążenie i zmęczenie, bo nie dość, że ośmiolatek dźwiga średnio 5 kilogramów dziennie na swoich plecach, to idzie z tym bagażem nieraz spory kawałek do szkoły, domu, na zajęcia dodatkowe.

Zwróć uwagę na postawę dziecka

- Sprawa nie jest nowa, ale coraz głośniej o niej, więc może coś zacznie się zmieniać - zaznacza Bondar. - Dobrym rozwiązaniem byłaby instalacja szafek w szkołach, w których uczniowie mogliby przchowywać swoje rzeczy i podręczniki. Jednak to rzadkość w polskich placówkach.

Wyniki dzisiejszej kontroli mają być przekazane do wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych 22 października. Stamtąd trafią do GIS-u, który na tej podstawie opracuje wnioski, uwagi i zalecenia.

- Za miesiąc ujawnimy wyniki dzisiejszego ważenia - mówi Tomasz Misztal z GIS-u, a Jan Bondar dodaje: - Nie będziemy dążyć do wprowadzenia surowych przepisów, ale chcemy zwrócić uwagę rodziców, dyrektorów szkół, instytucji zajmujących się szkolnictwem i opinii publicznej na to, co dziecko nosi na plecach.

[współpraca: Piotr Drozdowicz]


Zobacz również:
Najmłodsza orkiestra w Polsce [wideo]
Czesław Niemen patronem warszawskiego gimnazjum
Dyrektorka "Konara" spotkała się z uczniami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto