Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joga ciekawą propozycją na domową aktywność fizyczną

Wiktoria Poczekaj
W związku z panująca sytuacją epidemiologiczną odwołano szereg ciekawych wydarzeń sportowych. Nie tylko tych, których wielu z nas jest wnikliwymi obserwatora i kibicami, ale i tych, którzy sami czynnie uczestniczą w różnych aktywnościach. Jedną z form praktykowania aktywności fizycznej mimo utrudnień związanych z przebywaniem w domu jest niewątpliwie joga.

W związku z panująca sytuacją epidemiologiczną odwołano szereg ciekawych wydarzeń sportowych. Nie tylko tych, których wielu z nas jest wnikliwymi obserwatorami i kibicami, ale i tych, którzy sami czynnie uczestniczą w różnych aktywnościach. Jedną z form praktykowania aktywności fizycznej, mimo utrudnień związanych z przebywaniem w domu jest, niewątpliwie joga.
- Tym co jest najtrudniejsze w sytuacji przewlekłego zagrożenia zdrowia i życia jest napięcie psychofizyczne nad którym trudno zapanować. Joga oferuje techniki, które mogą być pomocne w panowaniu nad napięciem - przekonuje Joanna Ostrowska - Murad nauczycielka jogi z 9 letnim stażem nauczania, prowadząca zajęcia w Szamotułach, z zawodu psychoterapeutka.
Joga to aktywność, z której można skorzystać bez względu na wiek, umiejętności sportowe czy stan zdrowia. Można na początek spróbować samemu korzystając z książek i filmów, ale najlepiej być w kontakcie z nauczycielem jogi. W obecnej sytuacji, warto poszukać kontaktu z nauczycielem jogi online, którzy tak jak pani Joanna na swym profilu JoaJoga, udzielają fachowych wskazówek. Najlepiej szukać dyplomowanych nauczycieli prowadzących zajęcia jogi stacjonarne, przed ogłoszeniem stanu epidemii, opisujących swoją ścieżkę edukacji i doświadczenia.
- Najbardziej poprawna praktyka jogi to taka w głębokim skupieniu, kontakcie ze sobą i z intencją czynienia dobra dla swojego ciała i ducha - tłumaczy pani Joanna, dlaj której joga jest ukoronowaniem życiowych poszukiwań sensu istnienia i sposobu na życie.
- Joga jest bardzo starym systemem filozoficznym, który daje wskazówki jak żyć szczęśliwie, zdrowo, spokojnie i w zgodzie ze wszechświatem, którego częścią jesteśmy. Naturalnie kojarzy się nam z ćwiczeniami - asanami, ale to coś więcej niż zestaw gimnastycznych wyzwań dla ciała. Poza specyficznym systemem ćwiczeń, proponuje nam ośmiostopniową ścieżkę rozwoju. U jej podstawy leżą zasady Yama - zasady powściągliwości i Niyama - zasady poszanowania, których przestrzeganie pomaga zachować dobre relacje z samym sobą innymi i światem. Potem proponuje nam właśnie pozycje jogi, czyli Asany, które pozwalają zachować sprawne ciało. Kolejnym etapem są ćwiczenia oddechowe - Pranayama uczące zarządzać oddechem i energią. Pratyahara - skierowanie zmysłów do wewnątrz uczy jak być w kontakcie ze sobą, by przejść do kolejnego etapu jakim jest nauka koncentracji - Dharana. Regularna praktyka koncentracji prowadzi do osiągnięcia kolejnych poziomów Dhyana - stanu medytacji i być może kiedyś Samadhi stanu nadświadomości. Z tym że te dwa ostatnie są czymś, na co raczej się czeka, co przychodzi, niż czymś co się robi. Pracą jaką można wykonać w celu ich doświadczenia jest świadome przejście przez niższe szczeble, regularne siadanie w pozycji medytacyjnej i cierpliwe koncentrowanie się np. na oddechu lub wyobrażonym prostym obiekcie - tłumaczy joginka, podkreślając, że tak wygląda ścieżka rozwoju, którą ona sama kroczy, ścieżka bazująca na przekazie mistrza Sivanandy i jego następców.

- Jogi nie trzeba się bać. Warto ją poznać. Albo się ją pokocha, albo nie. Jeśli się ją pokocha, to staje się chyba najzdrowszym uzależnieniem jakie można sobie zafundować - przekonuje.

-Można próbować zaczynać samodzielnie od najprostszych ćwiczeń. Można posiłkować się książkami i filmami.
- Jednak lepiej nie eksperymentować samodzielnie z zaawansowanymi pozycjami i ćwiczeniami oddechowymi, są nieco bardziej skąplikowane niż się wydają i mają silne oddziaływanie.
Kiedy ciało się wzmocni, oddech pogłębi, pod okiem nauczyciela, chociby online, można pójść o krok dalej nauczyć się ćwiczeń oddechowych, zacząć medytować, poznać filozofię - objaśnia Joanna Ostrowska - Murad.
Do praktykowania jogi nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, chciaż niektóre szkoły jogi są w taki sprzęt wyposażone, korzystanie z niego nie jest niezbędne. To jeden z jej atutów. Do codziennych ćwiczeń wystarczą dwa metry kwadratowe podłogi, wygodna odzież zapewniająca swobodę ruchu i oddychania. Gdy już skończy się obecnie towarzyszący nam stan zagrożenia, warto poszukać sobie dobrego nauczyciela, który wzbudzi nasze zaufanie, aby pomógł w ocenie poprawności techniki.

- Jesteśmy różni, więc różnie reagujemy na obecną sytuację i każdy może potrzebować czegoś innego, żeby poczuć się w równowadze. Joga oferuje wiele sposobów na odzyskanie równowagi. W bardzo dużym uproszczeniu: pozycje jogi znoszą napięcia fizyczne, ćwiczenia oddechowe i medytacje uspokajają umysł, relaksacje przynoszą ukojenie, filozofia pozwala nabrać dystansu - wymienia zalety praktykowania jogi, Joanna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto