Jubileusz 50-lecia koronacji cudownej ikony Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W niedzielę, 20 września minęło 50 lat od koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani. Uroczystościom jubileuszowym, które odbyły się przy szamotulskiej bazylice przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki

Przygotowania do głównych obchodów 50-lecia koronacji cudownego obrazu, trwały od wielu miesięcy. Wpisały się w nie zarówno rekolekcje, modlitewne czuwania, jak również nabożeństwa różańcowe połączone z apelem jasnogórskim. We wrześniu uwaga wspólnoty parafialnej w sposób szczególny zwrócona była w stronę Szamotuł Pani - Matki Bożej Pocieszenia, która od wieków czuwa nad miastem, wysłuchując próśb zanoszonych do niej przez mieszkańców i mieszkanki, a także pielgrzymów nawiedzających szamotulskie sanktuarium. Ale niedzielne uroczystości przede wszystkim stały się okazją do podkreślenia wyjątkowej roli, jaką Matka Boża Pocieszenia Szamotuł Pani odgrywa w życiu całego Grodu Halszki, w istocie pełniąc rolę jego patronki. Nic zatem dziwnego, że obchodom jubileuszowym towarzyszył podniosły, ale i bardzo radosny wymiar. Kilkuset wiernych wspólnie modliło się do słynącej łaskami ikony na Placu Maryjnym przed bazyliką. Wielu i wiele, z niemałym wzruszeniem przywoływało w pamięci wydarzenia z 1970 roku.

Uroczystej mszy świętej w intencji dziękczynnej za koronowanie cudownego obrazu koronami papieskimi, w intencji pielgrzymów, a także żywych i zmarłych świadków aktu koronacyjnego, przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. W nabożeństwie wzięło również udział liczne grono kapłanów z całej Wielkopolski, w tym ks. prałat Czesław Bartoszewski oraz ks. prałat Artur Przybył, którzy 20 września 1970 roku stali się świadkami tak ważnego dla wiernych, ale i osób świeckich wydarzenia. Na uroczystości przybyły osoby konsekrowane, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy i dyrektorki lokalnych instytucji oraz szkół. Nie zabrakło Zespołu Folklorystycznego "Szamotuły", kultywującego tradycje Ziemi Szamotulskiej. Obecne były poczty sztandarowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: MIJA 50 LAT OD KORONACJI CUDOWNEJ IKONY MATKI BOŻEJ POCIESZENIA SZAMOTUŁ PANI

Ks. dziekan Mariusz Marciniak - proboszcz parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia i Św. Stanisława Biskupa w Szamotułach przywoływał słowa, jakie Prymas Tysiąclecia wygłosił 50 lat temu na błoniach przed bazyliką. Starsze pokolenie mieszkańców i mieszkanek wspominało zaś tłum ludzi, jaki z uwagą wpatrywał się w cudowny wizerunek Szamotuł Pani. W uroczystościach uczestniczyło wówczas ponad 70 tysięcy osób.

- Prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński w kazaniu podczas mszy świętej koronacyjnej powiedział między innymi: Pamiętamy przecież polityków, wodzów i strategów, którzy wiedzieli czego chcą. Kierowali się potężną wolą w wykonaniu swych zamiarów, ale brakło im serca, dlatego pokryli świat trupami, morzem krwi i czerepami stalowych monstrów wojennych. Brakło im serca. A wiecie, że gdy brak serca, to i rozum, i wola wadliwie działają. W ostatniej części kazania prymas Wyszyński podkreślił, że świat kobiecy przeżywa ogromną ewolucję i coraz więcej jest kobiet z dyplomami akademickimi, oddających kulturze światowej wielką przysługę, dzięki właściwościom duszy kobiecej, jakimi są: subtelność, wnikliwość, sumienność. Ale człowiekowi współczesnemu potrzeba przede wszystkim serca - podkreślał prymas Polski dodając: najbardziej dyplomowana matka bez serca nie potrafi wychować dzieci, nie spełni swych zadań rodzinnych. Młodemu pokoleniu, przyszłości narodu potrzebne jest serce matki. Módlmy się zatem o to serce - serce kochającej matki, tak bardzo dziś potrzebne narodowi polskiemu. Bo przecież jak mawiał nasz wieszcz: Bez serc, bez ducha, to szkieletów ludy - podkreślał ks. Mariusz Marciniak.

Do wydarzeń sprzed 50 lat odwoływał się również w swoim kazaniu ks. abp Stanisław Gądecki. Stały się one poniekąd pretekstem do zwrócenia uwagi uczestników i uczestniczek nabożeństwa na rolę, jaką w życiu każdego człowieka odgrywa wiara i katecheza. Arcybiskup podkreślał, że choć różne mogą być ich wymiary, to są one wartościami, które w sposób wyjątkowy łączą ludzi - wartościami, o których nie wolno zapominać.

Na zakończenie mszy świętej ks. dziekan Mariusz Marciniak złożył serdeczne podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie, a także organizację obchodów jubileuszowych. Przedstawiciele rady parafialnej i ekonomicznej złożyli zaś na ręce ks. arcybiskupa bukiet kwiatów, wyrażając tym samym wdzięczność za Słowo Boże i przewodniczenie uroczystościom.

Kapłani wraz z parafianami i parafiankami, orkiestrą oraz chórem, które zapewniły piękną oprawę artystyczną nabożeństwu, przeszli następnie z procesją eucharystyczną wokół bazyliki. Po południu tego samego dnia w świątyni odbyła się godzina uwielbienia Maryi. Szamotulanie i szamotulanki umocnili swoją więź z "patronką miasta".

20 września 1970 roku na błoniach przed bazyliką odbyła się koronacja cudownej ikony Matki Bożej Pocieszenia Szamotuł Pani koronami papieskimi. Piotr Nowak - autor publikacji pt. „Dzieje Bazyliki Kolegiackiej oraz Parafii Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach” pisał, że uroczystości stanowiły zwieńczenie kilkuletnich starań ks. proboszcza Albina Jakubczaka, zabiegającego o odrodzenie kultu maryjnego w Szamotułach. Aktu koronacji dokonał prymas Polski, ks. kard. Stefan Wyszyński, w asyście abpa Antoniego Baraniaka, metropolity poznańskiego i bpa Edmunda Nowickiego, ordynariusza gdańskiego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie