Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamionna, Mechnacz. W pobliżu Kamionny trwa budowa dwóch elektrowni wiatrowych. Kolejne powstaną w okolicach Mechnacza

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
W pobliżu Kamionny trwa budowa dwóch elektrowni wiatrowych. Kolejne powstaną w okolicach Mechnacza (23.09.2022).
W pobliżu Kamionny trwa budowa dwóch elektrowni wiatrowych. Kolejne powstaną w okolicach Mechnacza (23.09.2022). Krzysztof Sobkowski
Na terenie powiatu międzychodzkiego od kilku lat działają dwie elektrownie wiatrowe, obie pomiędzy Głażewem, a Łowyniem. Kolejna od połowy lat 90-tych XX wieku znajduje się pod Kwilczem, ale od wielu lat nie działa. Budowa dwóch kolejnych elektrowni napędzanych siłą wiatru trwa właśnie pod Kamionną. Kolejne prawdopodobnie powstaną także w okolicach Mechnacza, Tuczęp i Mnich – są już wydane pozwolenia na budowę.

Najstarsza elektrownia wiatrowa w powiecie międzychodzkim została wybudowana w Kwilczu w 1996 roku przez samorząd gminny za 410 tys. zł. Ważyła 20 ton, miała 30 metrów wysokości i moc generatora 160 KW. Przy sile wiatru 7 m/s zaspokajała potrzeby pobliskiej oczyszczalni ścieków, a optymalne jej wykorzystanie następowało przy sile wiatru 14 – 25 m/s. Ale była bardzo awaryjna i to już po kilku latach funkcjonowania. Nie było wtedy podmiotów, które mogły ją naprawić, a jeśli były, to działania te były bardzo kosztowne. Chciano ją rozebrać, co nastąpiło w końcu w 2018 roku. Na jej miejscu wybudowano jednak nową elektrownię, która… nadal nie działa.

Oprócz tego, dwie elektrownie wiatrowe zostały kilka lat temu wybudowane w gminie Międzychód, pomiędzy Głażewem, a Łowyniem. Obie mają moc 2 MW. Jedna z nich ma wysokość wieży wynoszącą prawie 98 m, a druga 63 m. Obie już od kilku lat produkują energię z siły wiatru.

Elektrownie wiatrowe w Kamionnie - trwa budowa

Teraz dwie kolejne elektrownie wiatrowe powstają pod Kamionną. Obie będą miały moc 2 MW i wieże o wysokości 125 m. Będą to więc najwyższe wiatraki, które obecnie mogą zostać wybudowane na terenie powiatu.

- Razem ze śmigłami, wysokość tych elektrowni wiatrowych będzie wynosiła 180 m – zaznacza Jacek Jabłoński, właściciel Firmy Handlowo – Usługowej „ITC”, która buduje urządzenia.

Na polu pomiędzy Kamionną a Skrzydlewem powstały już drogi dojazdowe do inwestycji, a także wykopano dwa otwory w ziemi o średnicy 22 m i głębokości 3 m. W tych otworach układana jest stalowa konstrukcja, która wkrótce zalana zostanie betonem i będzie stanowić podstawę pod budowę elektrowni.

- Każda podstawa wymaga użycia 75 ton stali. Dodatkowe 15 ton potrzeba do budowy kotwy pod maszt elektrowni – tłumaczy Jacek Jabłoński.

Układanie jednego zbrojenia trwa około dwóch tygodni, przy założeniu, że każdego dnia pracuje przy tym dziesięć osób. Po zalaniu konstrukcji betonem rozpocznie się montaż rur wiatraka, a w dalszej kolejności śmigieł.

- My będziemy gotowi, by do końca roku oba wiatraki już działały – zaznacza Jacek Jabłoński.

Czy tak rzeczywiście będzie? Problem z terminowym wykonaniem przyłącza do Głównego Punktu Zasilania, który znajduje się w Międzychodzie, sygnalizuje już spółka Enea. Może to opóźnić uruchomienie produkcji energii z tych urządzeń.

Badania siły wiatru w okolicy Kamionny wykazały, że są tu do tego bardzo dobre warunki. Średnia roczna siła wiatru na wysokości 75 m wynosi 4,5 m/s. Nic więc dziwnego, że według dokumentów planistycznych miały w tym regionie powstać aż 23 wiatraki. Inwestorzy nie zdołali tego jednak zrealizować, bo w 2016 roku zmieniono prawo, które zakłada, że wiatraki nie mogą powstawać bliżej zabudowań mieszkalnych, niż wynosi 10-krotność wysokości danego wiatraka, co w praktyce oznacza 1,5 – 2 km. Wtedy też w Kamionnie pojawiły się społeczne protesty. Władze gminy Międzychód zrezygnowały więc z planów i zapowiedziały zmianę dokumentów planistycznych. Zmiany nie dotyczą jednak tych elektrowni, na budowę których wydano wcześniej pozwolenia budowlane, kiedy obowiązywała odległość umożliwiająca budowę 500 m od zabudowań.

Elektrownie wiatrowe w powiecie międzychodzkim - są kolejne plany

Oprócz wiatraków w okolicy Kamionny, są także gotowe pozwolenia na budowę kolejnych wiatraków w okolicach Mechnacza, Tuczęp i Mnich.

- W okolicy Mechnacza sześć wiatraków ma pozwolenie na budowę: cztery na terenie gminy Kwilcz i dwa na terenie gminy Międzychód – informował nas w maju 2022 roku Daniel Kozubowski, sekretarz gminy Kwilcz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto