Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kawa i herbata z chodzieskiej filiżanki. Wernisaż wystawy w Muzeum Zamek Górków

Marcin Stefaniak
Marcin Stefaniak
Kultowa porcelana z Chodzieży zagościła na wystawie w Szamotułach. Eksponaty z końca XIX wieku i nowoczesne wzornictwo można oglądać w sali wystaw czasowych Zamku Górków

“Kawa i herbata z chodzieskiej filiżanki” w Szamotułach

Porcelana od wieków zachwyca swoim pięknem i delikatnością. Jej miłośnicy zebrali się w Muzeum Zamek Górków, by w czwartkowy wieczór 2 lutego wziąć udział w wernisażu wystawy “Kawa i herbata z chodzieskiej filiżanki”. W sali wystaw czasowych zaprezentowano serwisy - fachowo zwane garniturami - produkowane w Chodzieży od końca XIX wieku, aż po czasy współczesne.

Pomysł na wystawę zrodził się kilka lat temu. Został zrealizowany dzięki determinacji i zaangażowaniu kustosza muzeum - Anny Król-Rajman. Ogromną rolę w całym przedsięwzięciu odegrał Piotr Marzec - prywatny kolekcjoner, który udostępnił swoje zbiory. Pasjonat porcelany posiada sporą kolekcję a wśród nich prawdziwą perełkę, wyjątkową filiżankę z końca XIX wieku.

Nostalgiczna podróż po świecie porcelany

Wytwórnia w Chodzieży powstała w 1852 roku i w pierwszych latach zajmowała się tylko wyrobami fajansowymi. Dopiero pod koniec XIX wieku rozpoczęła się tam produkcja porcelany. Wystawa oferuje nostalgiczną podróż przez lata działalności fabryki. Chronologicznie ułożone eksponaty doskonale uwypuklają ewolucję wzornictwa na przestrzeni lat.

Poza wspomnianą już filiżanką na ekspozycji znalazły się garnitury "Lwów" i "Bałtyk" z końca lat 30-tych XX wieku, wykonane w stylu art-deco. Oryginalnie prezentują się tak zwane "pikasiaki", imponujące swoją nowoczesną formą. Pochodzące z lat 50-tych modele "Lidia" i "Irena" reprezentują polski new look. Na wystawie można również podziwiać kultowy garnitur "Prometeusz" i współczesne zestawy "Koliber", "Kropla" czy "Future". Uwagę przykuwa też popularny i znany wszystkim model "Iwona" z charakterystycznym motywem róży.

Tłumy gości

Kultowa porcelana przyciągnęła do Zamku Górków tłumy gości. Wśród nich znalazły się osoby, których praca i zainteresowania wiążą się nieodzownie z tematem wystawy: Dorota Marciniak - wieloletni technolog w Fabryce Porcelany w Chodzieży, Honorata Niemiro - dyrektor Biblioteki Publicznej w Chodzieży i Sławomir Wachowiak, który wraz z Piotrem Marcem - administruje stroną internetową "Urok chodzieskiej porcelany".

Poza Szamotułami ekspozycje związane z chodzieskimi wyrobami znajdują się w zaledwie kilku muzeach w Polsce. Największe kolekcje są dostępne w Muzeum Okręgowe w Pile, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Dziale Historii i Tradycji Miasta przy Bibliotece Publicznej w Chodzieży.

Wieczór uświetnił występ zespołu "Trio Romantic" w składzie: Marlena Lewandowska-Kamyszek – fortepian oraz Dorota Kwiecińska i Waldemar Abucewicz - skrzypce.

Wszyscy miłośnicy porcelany mogą oglądać wystawę jeszcze do 31 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto