Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaźmierz. Anna Woźna zaszczepia dzieciom i młodzieży miłość do zwierząt. Bo do wszystkich należy podchodzić z szacunkiem!

Magda Prętka
Magda Prętka
W ubiegłym tygodniu w Senacie RP odbył się Ogólnopolski Kongres Praw Zwierząt, w którym udział wzięła Anna Woźna. Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu stara się wpajać uczennicom i uczniom miłość do zwierząt oraz przekonanie, że one czują tak samo jak człowiek

Anna Woźna na Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt

Anna Woźna jest opiekunką Szkolnego Koła Wolontariatu, technikiem weterynarii oraz Inspektorem społecznym ds. ochrony zwierząt i szefową Fundacji Mondo Cane Inspektorat Poznań. Udział w Ogólnopolskim Kongresie Praw Zwierząt był zatem dla niej rzeczą oczywistą, a zarazem okazją do szerokiej dyskusji m.in. w zakresie ochrony prawnej „braci mniejszych”.

- W trakcie wystąpienia otwierającego głos zabrali m.in. prof. Andrzej Elżanowski – polski zoolog, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego, a także wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa - Błońska. Przemawiający zwracali uwagę na fakt, iż powinna nastąpić zmiana w edukacji dotycząca traktowania zwierząt. Trzeba przekonywać, że należy inaczej myśleć o zwierzętach, uczyć szacunku do nich - opowiada Anna Woźna.

Dyskutowano o prawie i jego egzekwowaniu

Kongres przybrał formę 8 paneli dyskusyjnych, prowadzonych przez dziennikarzy, a dotyczących m.in. dobrostanu zwierząt gospodarskich, ochrony prawnej zwierząt w praktyce, ich bezdomności oraz zwierząt cyrkowych i wolno żyjących. W spotkaniach uczestniczyło grono ekspertów i ekspertek z całej Polski, w tym także przedstawiciele policji, straży miejskiej, prokuratury, członkowie i prezesi organizacji pro zwierzęcych.

Jak relacjonuje Anna Woźna – rozmowy toczyły się przede wszystkim w zakresie zmian w prawie i jego egzekwowaniu. Dyskutowano o przeprowadzanych interwencjach i szeroko rozumianych prawach zwierząt.

- Najlepszym podsumowaniem tego wydarzenia był cytat australijskiego etyka Petera Singera, przytoczony przez Pawła Geberta z Otoz Animals: „Świadkiem początków naszego demokratycznego systemu był wiek XVIII. W wieku XIX zakazano niewolnictwa w krajach rozwiniętych. Na wiek XX przypada zakaz pracy dzieci, kryminalizacja wykorzystania nieletnich, a także wprowadzenie praw wyborczych kobiet i rozszerzenie praw osób czarnoskórych. Jeśli zrobimy wszystko, co w naszej mocy, to wiek XXI stanie się wiekiem praw zwierząt – kwituje Anna Woźna.

Doświadczenia i wiedza nabyta podczas kongresu z pewnością zaowocuje kolejnymi działaniami, również o charakterze edukacyjnym. Bo choć uczennice i uczniowie ze szkoły w Kaźmierzu dobrze wiedzą o tym, że do każdego zwierzęcia podchodzić należy z szacunkiem, edukacja w tym zakresie jest niezwykle istotna.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto