Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaźmierz. Obchody 82. rocznicy wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz i Retro Stacja po raz siódmy!

Magda Prętka
Magda Prętka
Tej lekcji historii Kaźmierz nie zapomni bardzo długo, być może nigdy. W niedzielę 11 września zabiło tu serce przeszłości. Obchodom 82. rocznicy wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz towarzyszyła wyjątkowa atmosfera. Na dawny dworzec kolejowy powróciła zaś Retro Stacja!

Ważna lekcja historii gminy Kaźmierz. Ciekawy projekt UTW

Choć powroty do przeszłości bywają trudne, pamięć o tym, co minione wydaje się być jedną z podstawowych powinności człowieka. Wszak to historia go kształtuje - jego tożsamość, postawy, nierzadko buduje też system wartości. Przede wszystkim jednak pozwala na ocalenie od zapomnienia tych, którzy stali się jej bohaterami i bohaterkami, niekiedy bardzo cichymi. Kaźmierz pamięta i zapominać z całą pewnością nie chce.

Dowodem na to stały się obchody 82. rocznicy wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz oraz kolejna - siódma już odsłona Retro Stacji. W niedzielę 11 września Ziemia Kaźmierska oddychała przeszłością, dając zarazem ważną lekcję żywej historii.

Kaźmierz. Seniorzy i seniorki na szlaku historii. Ciekawy pr...

Wszystko tak naprawdę za sprawą Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kaźmierzu i szczególnego projektu pn. "Zapomniana historia? Losy wysiedlonych mieszkańców Gminy Kaźmierz w latach 1939 - 1945", który sfinansowany został przez Narodowy Instytut Wolności CRSO ze środków Programu NOWE FIO.

Celem kryjących się za nim działań było trwałe upamiętnienie ludzi wpisanych w dzieje kaźmierskiej gminy, których trudne wojenne losy i przykre doświadczenia związane z wypędzeniem z własnych domów skłaniają nie tylko do głębokich refleksji. Pamięć o nich powinna zakorzenić się w świadomości społeczności lokalnej również jako wyraz sprzeciwu wobec wojny - dziś rozumianej bardzo szeroko. W niedzielę projekt ów został oficjalnie podsumowany.

Inscenizacja wysiedleń mieszkańców gminy Kaźmierz

Chwilę po godzinie 13.00 na placu przy dawnym GOK-u członkowie i członkinie Stowarzyszenia Miłośników Historii "Huzar" wraz z zaproszonymi rekonstruktorami oraz grupą wolontariuszy i wolontariuszek "odtworzyli" dramatyczne wydarzenia sprzed ponad 8 dekad.

Kolumna kobiet, dzieci, mężczyzn, seniorów i seniorek popędzana przez hitlerowców szła w trwodze do punktu zbornego, skąd trafić miała na stację kolejową. Kiedy niemieccy żołnierze wtargnęli do ich domów mieli zaledwie 10 minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. W ciągu 10 minut musieli pożegnać się z życiem, które znali.

W punkcie zbornym dokonywano rewizji, również osobistych. Hitlerowcy zabierali kosztowniejsze przedmioty, nierzadko stosując przy tym przemoc.

Kaźmierz. Ciekawe wystawy na dawnej stacji kolejowej [ZDJĘCIA]

Inscenizacja wywarła ogromne wrażenie na widzach. Była niezwykle autentyczna i ujmująca - nie tylko za sprawą stylizacji oraz strojów z epoki, ale i gry aktorskiej, odpowiedniego wyczucia prezentowanego wycinka historii - prawdziwej tragedii. Mieszkańcy i mieszkanki przyglądali się poszczególnym scenom w skupieniu, zadumie i ciszy. Gdy rekonstruktorzy "zeszli ze sceny" dopiero po chwili rozległy się gromkie brawa.

Retro Stacja po raz siódmy!

Dalsza część obchodów odbyła się na dawnym dworcu kolejowym w Kaźmierzu, gdzie po przerwie spowodowanej pandemią powróciła Retro Stacja - sztandarowa impreza "Huzara". Tu jednak historia opowiadała o sobie z uśmiechem.

Gości witał kataryniarz. Nieco później ze sceny płynęły słowa (nie)zakazanych piosenek w wykonaniu miejscowego Chóru Kameralnego "Fermata" pod dyrekcją Waldemara Hermanna. Piękny koncert dała też kapela podwórkowa "Cynamony" z Bydgoszczy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się przejażdżki drezyną, na które zaprosiła Stacja Nojewo, ale chętnych do odbycia krótkiej podróży retro-rikszą też nie brakowało. W warsztacie stolarskim dzieci z przyjemnością tworzyły drewniane bączki. Nieopodal każda zainteresowana osoba mogła spróbować swych sił w pleceniu wiklinowych koszy, a panie - poddać się niezwykłej metamorfozie i wykonać retro - makijaż. Później obowiązkowo należało udać się do specjalnego studia fotograficznego, które oferowało stylizowane sesje zdjęciowe.

Na stacji działała też retro - kawiarenka, serwująca pyszne zupy, domowe ciasta oraz napoje. Z niemałym zaciekawieniem goście zwiedzali ekspozycje stałe "Huzara", prezentujące m.in. militaria oraz wyposażenie dawnego gospodarstwa domowego. Zajechały tu także zabytkowe auta, motocykle i rowery.

Podsumowanie projektu UTW

Osią imprezy stało się wspomniane wcześniej podsumowanie projektu UTW. Inscenizacja była bowiem tylko jednym z jego elementów. Zdzisława Śmieszek kierująca pracami uniwersytetu przedstawiła jego główne założenia, wyrażając wdzięczność wobec wszystkich osób zaangażowanych w realizację zadań projektowych.

Wpisał się w nie krótki, acz niezwykle ciekawy film przygotowany przez regionalistę Jerzego Osesa, opowiadający o wysiedleniach mieszkańców, który zgromadzeni obejrzeli z dużą uwagą oraz publikacja Sylwii Zagórskiej - dyrektorki Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pt. "Urnental. O wojennych losach mieszkańców Gminy Kaźmierz". Autorka w telegraficznym skrócie opowiedziała o pracy nad książką, która w istocie stała się szczególnym studium historii autentycznych postaci, opracowanym na podstawie domowych archiwów ich rodzin, rozmów, źródeł naukowych, dokumentów, książek, a także zachowanych wspomnień uczestników i uczestniczek wojennej zawieruchy.

- Cieszy mnie, że tak wiele osób zainteresowanych jest tym, aby zgłębiać i upowszechniać lokalne dzieje, pielęgnować polskość, rozwijać świadomość narodową, obywatelską i kulturową. Razem ciekawiej jest poznawać historię i uczestniczyć w jej dokumentowaniu - mówiła Sylwia Zagórska.

Nagrody i wyróżnienia

Podczas Retro Stacji Wójt Gminy Kaźmierz - Zenon Gałka w sposób szczególny dziękował społecznikom i społeczniczkom za zainicjowanie oraz współuczestnictwo w działaniach zmierzających do upamiętnienia wysiedleń, jakich dokonano w regionie w czasie okupacji hitlerowskiej. Wyróżnienia za zasługi dla Gminy Kaźmierz otrzymali: Andrzej Jaworski, Mieczysław Piotrowski, Zdzisława Śmieszek, Sylwia Zagórska, Jerzy Oses oraz Janusz Stróżyk.

Szefowa kaźmierskiego UTW skierowała serdeczne podziękowania również do uczestników i uczestniczek konkursu dla młodzieży szkolnej pn. "Ach, co to był za ślub". Jego celem było zachęcenie młodego pokolenia do pochylenia się nad historią własnej rodziny i odszukanie w domowych archiwach ślubnych zdjęć przodków (z okresu od międzywojnia do czasów bezpośrednio po II wojnie światowej), a tym samym do zgłębienia ich losów.

Kaźmierz. Studenci i studentki Uniwersytetu Trzeciego Wieku ...

Na bazie zgromadzonych fotografii powstała niezwykła wystawa, którą w niedzielę zaprezentowano w dawnej poczekalni dworca. Najstarsze z wyeksponowanych zdjęć pochodzi z 1919 roku! Wiele z nich pozwala poznać modę ślubną lat 40. ubiegłego stulecia, w tym nie tylko stroje, ale i fryzury nowożeńców oraz gości.

Zdzisława Śmieszek wraz z Krzysztofą Stankiewicz-Wajde - wicedyrektorką Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z przyjemnością wręczyły nagrody laureatom i laureatkom konkursu. I miejsce zajęli: Roksana Blunck, Tymon Breuns oraz Wiktor Gargas. II miejsce przyznano: Marii Nowak, Zuzannie Til i Franciszkowi Ludwiczakowi, a III - Tobiaszowi Majchrzakowi, Antoniemu Burdelskiemu oraz Poli Chudzichowskiej. Wyróżniono ponadto: Karolinę Kaźmierczak, Gabrielę Mikołajczak, Lenę Wojciechowską, Piotra Pokornego, Dariusza Snelę, Olę Przybysz, Karola Subsara, Kamilę Piaskowską, Franciszka Kaczmarka i Antoniego Kaźmierskiego.

Retro Stacja była zwieńczeniem wyjątkowego wydarzenia. Wyjątkowej lekcji historii, której Kaźmierz - miejmy nadzieję - nie zapomni już nigdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto