Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaźmierz. Seniorzy i seniorki na szlaku historii. Ciekawy projekt kaźmierskiego UTW

Magda Prętka
Magda Prętka
UTW Kaźmierz, Adrianna Warguła
Odbyli w sumie 11 wypraw i wykręcili ponad 200 kilometrów na rowerach. Seniorzy i seniorki z UTW Kaźmierz spotkali się z historią twarzą w twarz

„Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w gminie Kaźmierz”

Pogody ducha i chęci do działania seniorom oraz seniorkom z Kaźmierza można śmiało pozazdrościć. Mimo trudnego czasu pandemii społeczność Uniwersytetu Trzeciego Wieku pozostawała w tym roku bardzo aktywna, z przyjemnością podejmując kolejne inicjatywy.

Tą najistotniejszą stał się cykl 11 wycieczek realizowanych w ramach projektu „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w gminie Kaźmierz”, który sfinansowany został przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „Ę” oraz Narodowy Instytut Wolności (z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO).

Projekt za cel stawiał sobie przede wszystkim poszerzenie wiedzy na temat historii regionu oraz piękna lokalnej przyrody. Nie bez znaczenia był aspekt integracyjny i aktywizacja osób w wieku senioralnym.

Kapliczka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Wielonku

Gm. Ostroróg. Przydrożne kapliczki oraz figury - znaki wiary...

Seniorzy i seniorki na szlaku historii

Na większość wycieczek studenci oraz studentki kaźmierskiego UTW wybrali się na rowerach w myśl złotej zasady „w zdrowym ciele, zdrowy duch!”. Na trasie nierzadko towarzyszyła im młodzież oraz dzieci.

- Przejechaliśmy rowerami ponad 200 kilometrów - głównie drogami gminnymi i duktami leśnymi – mówi z dumą Zdzisława Śmieszek, przewodnicząca UTW Kaźmierz, pomysłodawczyni projektu.

Nie zabrakło również wypraw pieszych, a w przypadku jednej seniorzy i seniorki skorzystali z transportu zbiorowego. Z trudem można byłoby opisać wszystkie wyprawy. Warto wspomnieć jednak o tych ostatnich.

"Piękne są okolice naszej małej ojczyzny"

Wraz z Magdaleną Łyskanowską – nauczycielką historii ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, grupa zwiedziła Izbę Pamięci Narodowej w kaźmierskim pałacu. Dzieje obiektu oraz nowe lokum Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury przedstawiła z kolei dyrektor książnicy, Bogumiła Magdziarek. Celem kolejnej wyprawy – tym razem busem - było Młodasko oraz kościół w Bytyniu. W Gorgoszewie zwiedzano pozostałości cmentarza ewangelickiego, a w Lesie Bytyńskim oddano hołd pomordowanym cywilom (dotarła tu także grupa rowerowa).

- Ostatni nasz przystanek projektowy to stary, nieczynny już dworzec PKP Kaźmierz Wlkp. Jedna grupa pojawiła się tam pieszo, a druga na rowerach odwiedzając po drodze Pomnik Przyrody w Kopaninie. O historii stacji kolejowej opowiedziała nam Elwira Fronczak, przedstawicielka Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Huzar”. Na miejscu zwiedziliśmy 2 ekspozycje przygotowane przez grupę. Jedna prezentuje dawny sprzęt wojskowy, druga – sprzęty gospodarstwa domowego i różne warsztaty rzemieślnicze – opowiada Zdzisława Śmieszek i dodaje, że w planach jest jeszcze spotkanie z historią w kościele parafialnym w Kaźmierzu. - Piękne są okolice naszej małej ojczyzny, gdzie historia wplata się w teraźniejszość i tę historię, nawet w pigułce warto poznać – kwituje.

Kapliczka z figurą w Gałowie

Przydrożne kapliczki i figury w gminie Szamotuły - znaki wia...

"Senioriada"

Uczestnicy oraz uczestniczki projektu podsumowali wyprawy w trakcie pikniku pod hasłem „Senioriada”, który w połowie września odbył się na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Radzyńskie Zagajniki”. Wydarzeniu towarzyszył koncert Pawła Bączkowskiego, a także moc atrakcji dodatkowych, w tym m.in. Konkurs Wiedzy o Gminie Kaźmierz i Przydrożnych Kapliczkach oraz konkurencje sprawnościowo – rekreacyjne „na wesoło”.

Dzieci z przyjemnością korzystały z animacji i zabaw plenerowych, na głodomorów czekało zaś mnóstwo smakołyków. W trakcie imprezy oficjalnie zaprezentowano też broszurę "Kapliczki i figury przydrożne w gminie Kaźmierz” pod redakcją Doroty Krawiec-Pierańskiej (studentka UTW), będącą jednym z owoców projektu.
Największą wartością "Senioriady" była jednak możliwość wspólnego spotkania oraz wielopokoleniowa integracja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto