Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaźmierz. Strażacy dostali zgłoszenie o zatruciu tlenkiem węgla. Jedna osoba w szpitalu

Jakub Czekała
Jakub Czekała
W piątek 30 września po godzinie 16 dyspozytor Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach otrzymał zgłoszenie o możliwym zatruciu tlenkiem węgla w jednym z gospodarstw w Kaźmierzu.

Na miejsce natychmiast skierowano strażaków z Kaźmierza i Szamotuł, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policję. Gdy strażacy dotarli pod wskazany adres, poszkodowana osoba znajdowała się poza budynkiem. Po sprawdzeniu pomieszczeń tlenku węgla nie stwierdzono. Okazało się jednak, że podczas rozpalania w piecu, doszło do tak zwanej cofki dymu, na skutek której poszkodowany został mężczyzna, który próbował rozpalić w piecu.

Mieszkaniec Kaźmierza został zabrany do szpitala na szczegółowe badania. Był przytomny.

Okres grzewczy już się rozpoczął, dlatego jak co roku, także i teraz przypominamy o obowiązkach dbania o elementy grzewcze w naszych domach, by nie dochodziło do niepotrzebnych zdarzeń.

Wraz ze strażakami przypominamy, że zgodnie z rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 07.06.2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109 poz.719), w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

• cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
• dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
• co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
• co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Ponadto prawo zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych). Co więcej, zaniedbane urządzenia grzewcze, czy kanały wentylacyjne mogą spowodować jeszcze poważniejsze zagrożenie – niż sam pożar. Mamy tu na myśli możliwość pojawienia się czadu. Tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i co najgorsze – śmiertelny.

W przypadku tlenku węgla - przed jego śmiertelnymi skutkami uchronić nas może czujka tlenku. To niepozorne urządzenie jest jedyną obecnie metodą jego wykrycia i zaalarmowania nas o tym w porę. Czujka kosztuje kilkadziesiąt złotych a może uratować zdrowie i życie.

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?
- lekki ból, mdłości, wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie – lekkie zatrucie,
- nasilający się ból głowy, senność, zaburzenia świadomości i równowagi, trudności z oddychaniem, oddech przyśpieszony, zaburzenia rytmu serca – średnie zatrucie,
- drgawki, utrata przytomności – ciężkie zatrucie,

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia, powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
- należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
- jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
- rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do
jego przemarznięcia,
- wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto