18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne wątpliwości w sprawie żwirowni w Sarbii

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Czy znajdą się chętni, aby zamieszkać na przeciw żwirowni?
Czy znajdą się chętni, aby zamieszkać na przeciw żwirowni? Archiwum "Pasikonik"
Pojawiły się ekspertyzy hydrogeologiczne, które wykluczają uruchomienie żwirowni na terenie Sarbii

Przypomnijmy: operator stadionu miejskiego Lecha Poznań fir-ma Marcelin Management zainteresowana jest wydobyciem żwiru w Sarbii i Mieściskach. Marcelin wydzierżawił działkę, 15 ha, na której znajdować się ma ponad 2 mln ton żwiru. Na jego wydobyciu miałby zarobić ponad milion złotych. Kontrowersje wzbudziły listy z poparciem dla żwirowni, które napisali: prezes klubu piłkarskiego Sarbia Tadeusz Grzesiak, dy-rektor szkoły w Grzebienisku Lucyna Krajewska oraz były sołtys Sarbii Tomasz Pawlaczyk.

Według opinii biegłego hydrologa na okoliczność przewidywanych skutków w wyniku eksploatacji złoża kruszywa naturalnego Sarbia po wybudowaniu żwironi na terenie Sarbii nastąpi naruszenie równowagi ekologicznej na kilku poziomach. Naruszone zostaną warunki hydrologiczne eksploatacji pierwszego poziomu wodonośnego dla własnych potrzeb mieszkańców i użytkowników w pobliskim terenie. Biegły – Bogusław Hałuszczak – w swojej opinii wskazuje również na inne niedogodności: zapylenie powietrza, uciążliwość spowodowaną dokuczliwym hałasem, utrudnienie w korzystaniu komunikacyjnym z okolicznych dróg i ich niszczenie przez wzmożony ruch ciężkiego transportu oraz obniżenie zbiorów z okolicznych pól uprawnych. Co dalej z opinią biegłego sądowego?

– W tej chwili czekamy aż wójt prześlę ekspertyzę do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Później opinia RDOŚ zostanie przedstawiona społeczeństwu – mówi Magdalena Hojak–Pałęza ze Stowarzyszenia „Pasikonik“.
W zmianie studium są 3 żwirownie: w Niewierzu, Sękowie i Sarbii (w Niewierzu poza miejscowością, w Sękowie ma to być poszerzenie istniejącej już żwirowni; tylko w Sarbii inwestycja jest nowością).

– Sprawa jest zawiła. Istnieją bowiem trzy procedury: planistyczna, środowiskowa oraz koncesyjna. Aby marszałek mógł wydać koncecję, potrzebne jest studium pozwalające kopać i decyzja środowiskowa. Wydanie tej ostatniej przez wójta Woropaja jest przesunięte do 18 lutego – informuje Hojak-Pałęza.

Wiadomo też, że mieszkańcy i stowarzyszenie przesłali 123 pisma do urzędu , w których sprzeciwiają się wybudowaniu żwirowni w Sarbii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto