Konferencja szamotulskiego koła WSPAK
W środę 15 marca w Zamku Górków w Szamotułach odbyła się konferencja miejscowego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. W jej trakcie podsumowano działania podejmowane przez organizację w ciągu ostatnich 2 lat.
Oprócz członków i członkiń WSPAK w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele samorządu powiatowego - Kazimierz Michalak i Maria Przybylska, ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak, wieloletnia opiekunka i założycielka koła - Elżbieta Ratajczak oraz Kamil Malinowski, który przez kilka lat sprawował funkcję jego prezesa. W konferencji uczestniczyły ponadto dzieci i młodzież z szamotulskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Podsumowanie działań
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, w ostatnich latach spotkania nie mogły odbywać się w tak licznym gronie. Mimo to szamotulskie koło WSPAK podejmowało szereg rozmaitych inicjatyw upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej, Powstańców Wielkopolskich, a także Żołnierzy Wyklętych. Ze szczegółami opowiadali o tym Dominik Dodolski (prezes koła) oraz Justyna Nazim (wiceprezeska). Wpisała się w nie m.in. organizacja i współorganizacja wydarzeń o charakterze patriotycznym, uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych, obchodach świąt państwowych, wyjazdach do miejsc pamięci. Co ważne - wiele z tych aktywności miało charakter ponadlokalny.
- Bardzo ciekawą inicjatywą realizowaną pod koniec kwietnia 2021 r. była akcja 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. We współpracy ze Starostwem Powiatowym rozdane zostały szamotulanom flagietki na majowe święta. Od kilku lat tradycją lokalnego koła WSPAK jest upamiętnianie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzież 1 sierpnia o godz. W, czyli 17.00 zbiera się wtedy przy grobie doktora Leona Michalskiego – urodzonego w Szamotułach powstańca roku 1944 - opowiada Piotr Gotowy, opiekun koła WSPAK w Szamotułach.
Wspomnienia świadków historii i nowi członkowie WSPAK
W trakcie konferencji swoimi wspomnieniami z czasów wojennych podzielili się ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak oraz Helena Eiben. Młodzież i goście ze szczególną uwagą wysłuchali opowieści duchownego, który w sierpniu 1944' brał udział w Powstaniu Warszawskim. Relacje świadka historii wywarły na nich ogromne wrażenie.
Ważnym punktem spotkania było również wręczenie legitymacji nowym członkom - Adrianowi Płacheckiemu i Leszkowi Białasikowi, do których skierowano moc podziękowań za dotychczasowe wspieranie koła. Wyrazy wdzięczności odebrała też Jolanta Gawrońska - nauczycielka historii z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach, która przez wiele lat pełniła funkcję opiekunki młodzieży.
Ponad 50 młodych osób z Szamotuł i okolic odebrało legitymacje członkowskie, a po krótkiej prezentacji muzycznej, obejrzało projekcję filmu przygotowanego przez uczennice oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach pt. „Miejsca Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Powiecie Szamotulskim”.
Szamotulskie koło WSPAK działa od czerwca 2010 roku przy Muzeum Zamku Górków. Skupia młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?