Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja szamotulskiego koła WSPAK w Zamku Górków

Magda Prętka
Magda Prętka
Gościem honorowym konferencji był ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak
Gościem honorowym konferencji był ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak Zuzanna Ziołek, Kornelia Chuda
Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci Armii Krajowej - koło w Szamotułach podsumowało dotychczasowe działania. Nowi członkowie odebrali legitymacje, a świadkowie historii podzielili się wspomnieniami z czasów wojennych

Konferencja szamotulskiego koła WSPAK

W środę 15 marca w Zamku Górków w Szamotułach odbyła się konferencja miejscowego koła Wielkopolskiego Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej. W jej trakcie podsumowano działania podejmowane przez organizację w ciągu ostatnich 2 lat.

Oprócz członków i członkiń WSPAK w spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele samorządu powiatowego - Kazimierz Michalak i Maria Przybylska, ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak, wieloletnia opiekunka i założycielka koła - Elżbieta Ratajczak oraz Kamil Malinowski, który przez kilka lat sprawował funkcję jego prezesa. W konferencji uczestniczyły ponadto dzieci i młodzież z szamotulskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Podsumowanie działań

Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, w ostatnich latach spotkania nie mogły odbywać się w tak licznym gronie. Mimo to szamotulskie koło WSPAK podejmowało szereg rozmaitych inicjatyw upamiętniających żołnierzy Armii Krajowej, Powstańców Wielkopolskich, a także Żołnierzy Wyklętych. Ze szczegółami opowiadali o tym Dominik Dodolski (prezes koła) oraz Justyna Nazim (wiceprezeska). Wpisała się w nie m.in. organizacja i współorganizacja wydarzeń o charakterze patriotycznym, uczestnictwo w uroczystościach rocznicowych, obchodach świąt państwowych, wyjazdach do miejsc pamięci. Co ważne - wiele z tych aktywności miało charakter ponadlokalny.

- Bardzo ciekawą inicjatywą realizowaną pod koniec kwietnia 2021 r. była akcja 231 flag na 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. We współpracy ze Starostwem Powiatowym rozdane zostały szamotulanom flagietki na majowe święta. Od kilku lat tradycją lokalnego koła WSPAK jest upamiętnianie rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Młodzież 1 sierpnia o godz. W, czyli 17.00 zbiera się wtedy przy grobie doktora Leona Michalskiego – urodzonego w Szamotułach powstańca roku 1944 - opowiada Piotr Gotowy, opiekun koła WSPAK w Szamotułach.

Wspomnienia świadków historii i nowi członkowie WSPAK

W trakcie konferencji swoimi wspomnieniami z czasów wojennych podzielili się ks. kanonik kpt. Bogdan Kończak oraz Helena Eiben. Młodzież i goście ze szczególną uwagą wysłuchali opowieści duchownego, który w sierpniu 1944' brał udział w Powstaniu Warszawskim. Relacje świadka historii wywarły na nich ogromne wrażenie.

Ważnym punktem spotkania było również wręczenie legitymacji nowym członkom - Adrianowi Płacheckiemu i Leszkowi Białasikowi, do których skierowano moc podziękowań za dotychczasowe wspieranie koła. Wyrazy wdzięczności odebrała też Jolanta Gawrońska - nauczycielka historii z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach, która przez wiele lat pełniła funkcję opiekunki młodzieży.

Ponad 50 młodych osób z Szamotuł i okolic odebrało legitymacje członkowskie, a po krótkiej prezentacji muzycznej, obejrzało projekcję filmu przygotowanego przez uczennice oraz uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Szamotułach pt. „Miejsca Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Powiecie Szamotulskim”.

Szamotulskie koło WSPAK działa od czerwca 2010 roku przy Muzeum Zamku Górków. Skupia młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto