Koniec budowy lapidarium we Wronkach [FOTO]

Paulina Śliwa
Paulina Śliwa
Koniec budowy lapidarium we Wronkach Paulina Śliwa
W miniony poniedziałek zakończyły się prace związane z budową lapidarium we Wronkach. W prace zaangażowana była grupa osadzonych z Zakładu Karnego.

W poniedziałek, 24 listopada br., wolontariusze z Zakładu Karnego we Wronkach zakończyli prace przy budowie lapidarium z macew żydowskich na os. Zamość. We wtorek nastąpił odbiór techniczny. – Serdecznie dziękujemy za udział w projekcie grupie wolontariuszy z ZK we Wronkach. Bez ich udziału, zaangażowania wybudowanie lapidarium w tak krótkim czasie byłoby niemożliwe. Serdecznie dziękujemy wykonawcy, Firmie “Panderoza”, wszystkim pracownikom firmy za trud i osobiste zaangażowanie włożone w budowę lapidarium macew. Jest to wyjątkowe w skali kraju przedsięwzięcie zrealizowane w trudnych architektonicznie warunkach. – mówi w imieniu Zarządu „Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach” Piotr Pojasek, który podziękowania śle również Dyrektorowi ZK we Wronkach ppłk Marcelemu Sauermannowi, Magdzie Ciesielskiej (z ZK, która zajmowała się kwestiami administracyjno - organizacyjnymi pracy), Teresie Siwińskiej za przygotowywanie gorących i pożywnych zup oraz Danielowi Kwaśniewskiemu za sfinansowanie i zorganizowanie drugich śniadań dla wolontariuszy. A ci ostatni podkreślają, że dumni są, że mogli pracować przy budowie miejsca pamięci we Wronkach.

– Wiemy, jaka jest historia tych macew, wiemy, przy czym pracowaliśmy. Odczuwamy dumę i satysfakcję, że także naszą pracą przyczyniliśmy się do powstania tego wyjątkowego miejsca. Oby tylko ludzie je uszanowali. – mówią wolontariusze, podkreślając przy tym, że mimo że czas gonił, pogodna jesień sprzyjała pracom. Duże kostki ciosanego granitu ofiarowało Przedsiębiorstwo Komunalne we Wronkach. Kamień polny przekazali Daniel Kwaśniewski z Wronek i Jarosław Krzyżaniak z Biezdrowa.Transport kamieni z Biezdrowa zapewnili Zbigniew Krzyżaniak i Szymon Krzyżaniak. Ponadto ,dużą ilość kamieni brukowych bezinteresownie przekazał jeden z mieszkańców Nowej Wsi.

W dniu zakończeniu budowy na terenie lapidarium zakopany został kamień, który w roku 2007 przywieziono z Jerozolimy. Jak się dowiadujemy, kamień ten jest fragmentem naturalnej skały pochodzącej z Doliny Cedronu (położonej między Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną), gdzie pojawi się Mesjasz i będzie budził zmarłych do życia wiecznego – ma więc znaczenie symboliczne.

Trzeba wspomnieć o tym, że aby zrealizować przedsięwzięcie –Stowarzyszenie “Lapidarium Żydowskie we Wronkach” zwróciło się z prośbą o wsparcie m.in. do Rady Miasta i Gminy Wronki, która podjęła decyzję o sfinansowaniu dokumentacji budowlanej lapidarium. Stowarzyszenie złożyło także wniosek o pomoc finansową ze środków unijnych w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”.Projekt ten obejmował budowę ekspozycji macew z obeliskiem i tablicami informacyjnymi bez ogrodzenia terenu. Przedłożona dokumentacja pozwoliła na zakwalifikowanie projektu do otrzymania dotacji w wysokości 50 tys. zł.
Mniej więcej równo z budową sukcesem zakończył się projekt zbiórki funduszy na prefinansowanie budowy lapidarium we Wronkach na stronie https://polakpotrafi.pl/projekt/lapidarium. Każdy mógł więc wesprzeć budowę. – Dzięki waszej pomocy wielu osób udało się zebrać założoną i warunkującą wypłatę kwotę 3085 zł. Dzięki Państwa ofiarności mamy środki na budowę lapidarium. Dziękujemy za zaufanie i pomoc. – informuje Piotr Pojasek, dodając, że lista osób, które dokonały wpłat darowizn, zostanie udostępniona po otrzymaniu ich zgody na upublicznienie danych osobowych.

Budowa trwała od 2 października. Wykonanie lapidarium zostało zlecone firmie “Panderoza” z Popowa w ramach zawartej Umowy. W pracach, w ramach wolontariatu, brała udział grupa ośmiu osadzonych z Zakładu Karnego we Wronkach. Uroczyste otwarcie lapidarium planowane jest na 14 grudnia br.

Meszki bolimuszki utrapieniem wakacji

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie