Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w powiecie szamotulskim. Powstaną Punkty Szczepień Powszechnych? Jak wygląda sytuacja w szpitalu covidowym?

Oprac. red.
Krzysztof Łokaj / Polska Press
Cała Polska, w tym także powiat szamotulski zmaga się z trzecią falą pandemii koronawirusa. Chcąc zapewnić ochronę mieszkańców przed kolejnymi zachorowaniami, władze samorządowe zamierzają utworzyć 3 punkty szczepień masowych w regionie

Koronawirus w powiecie szamotulskim

Od 2 kwietnia szpital powiatowy w Szamotułach funkcjonuje jako jednostka covidowa. Tylko w pierwszym tygodniu działalności przyjęto tu 85 pacjentów, z czego blisko 70% stanowili mieszkańcy powiatu szamotulskiego. Do minionego piątku (9 kwietnia) w szpitalu leczonych było 55 osób, w tym 3 na stanowiskach respiratorowych.

Wojciech Jędrych, rzecznik prasowy SP ZOZ-u wyjaśnia, że do Szamotuł pacjenci kierowani są przez Wielkopolskie COVID Call-Center lub Dyspozytora Wielkopolskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu. Zdarza się zatem, że osoby zakażone przebywają w placówkach oddalonych od swojego miejsca zamieszkania.

- Spośród osób przebywających w SP ZOZ w Szamotułach 68,24% to mieszkańcy powiatu szamotulskiego. Pozostali pacjenci pochodzą z powiatów: poznańskiego (9,41%), obornickiego (7,06%), nowotomyskiego (5,88%), czarnkowsko-trzcianeckiego (3,53%), wągrowieckiego (2,35%), średzkiego (1,18%), międzychodzkiego (1,18%) i chodzieskiego (1,18%) - wyliczał Jędrych.

Ale mieszkańcy powiatu szamotulskiego, którzy zmagają się z SARS-CoV-2 hospitalizowani są także w szpitalach znajdujących się m.in. w Poznaniu, Nowym Tomyślu i Obornikach.

Punkty Szczepień Powszechnych w powiecie szamotulskim

Zdając sobie sprawę z tego, że skuteczna ochrona przed kolejnymi zachorowaniami wymaga zapewnienia szerokiego dostępu do szczepień dla wszystkich chętnych, starosta Beata Hanyżak podjęła działania zmierzające do utworzenia Punktów Szczepień Powszechnych.

- Przedstawiłam Wojewodzie Wielkopolskiemu plan uruchomienia w naszym powiecie trzech samorządowych punktów szczepień, zapewniających dogodny dostęp do szczepień dla każdego mieszkańca. Nasza inicjatywa to realna możliwość wykonania przynajmniej 6000 szczepień tygodniowo - informuje starosta Hanyżak.

Wśród proponowanych lokalizacji znalazły się: hala „Nałęcz” w Szamotułach, hala sportowo - widowiskowa w Ostrorogu, a także hala OSiR w Pniewach. Punkty Szczepień Powszechnych w Szamotułach i Ostrorogu prowadzone będą przez samorząd powiatowy i szamotulski SP ZOZ. Z kolei punkt w Pniewach - po uzgodnieniu z burmistrzem, Jarosławem Przewoźnym - przez gminę Pniewy oraz NZOZ Obst Ambulans Union.

W chwili obecnej nieznany jest jeszcze konkretny termin uruchomienia punktów. Beata Hanyżak zaznacza jednak, że podstawowym warunkiem powodzenia powszechnej akcji szczepień będzie zapewnienie dostaw odpowiedniej ilości szczepionek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto