Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ku pamięci Marcina Łuczaka

[email protected]
W minioną sobotę na cmentarzu parafialnym we Wronkach odbyło się poświęcenie symbolicznego grobu śp. Marcina Łuczaka, który poległ 6.06.1918 r. w I wojnie światowej w Prouilly.

Ekshumowano go w 1929 r. i przeniesiono na cmentarz wojenny w Loivre. To znaczące wydarzenie przypadło praktycznie w setną rocznicę wybuchu I wojny światowej. Tablica została utwierdzona na grobie syna Waleriana Łuczaka, który prawie całe życie poświęcił na poszukiwanie swojego ojca. Poświęcił ją ksiądz proboszcz pw. św. Katarzyny we Wronkach – Maciej Kubiak, przy udziale O. Gwardiana Bożysława franciszkanina z wronieckiego klasztoru pw. ZNMP.

Na uroczystości zgromadziła się rodzina, zaproszeni goście oraz TMZW wraz z pocztem sztandarowym i prezesem Pawłem Bugajem, który był głównym organizatorem uroczystości. Nad symbolicznym grobem Henryk Liniewicz opowiedział o wydarzeniach, jakie miały miejsce przed i w czasie I wojny światowej. Potwierdzeniem tych zdarzeń jest autentyczny historyczny list sprzed prawie 100 lat (mała kartka papieru), który znalazł się podczas odwiedzin u rodziny w Poznaniu w 2012 r.
– Zajmując się drzewami genealogicznymi swoich rodzin i nie tylko, prawie przez 10 lat, nie mogłem przejść nad tą informacją obojętnie. Treść zawarta w tym liście niezwykle mnie zaciekawiła. – mówił Liniewicz.Podczas uroczystości list został odczytany w całości. Przepełniony jest bólem kolegów, którzy napisali do strapionej już wdowy:

„W polu dnia 6.6.18. Szanowna Pani ! Chcąc Szanownej Pani ulżyć w Jej trosce i smutku o św. Pamięci męża Pańskiego skreślamy kilka słów aby Szanowną Panią chociaż cokolwiek pocieszyć. Świętej pamięci Łuczak umarł dzisiaj rano o godzinie 7-mej rano podczas walk w naszych oczach lekką śmiercią. Odłamek granatu utrafił go w szyję zadając jemu śmiertelną ranę. W obandażowaniu skonał po kilku minutach bez jęku i boleści. Pan Bóg zsyła na ludzi różne cierpienia. Jest to wszystko zrządzenie Boże. – I my straciliśmy świętej pamięci Łuczaka szczerego i dobrego przyjaciela. Niestety nie należy on już do nas żyjących tylko do Boga u którego sobie uprosił łaski duszy prowadząc życie wzorowe i przykładne. Będzie on pochowany na cmentarzu we wiosce Prouilly. Niechaj mu ta obca ziemia lekką będzie. – Jeżeli dłużej w tej wiosce pozostaniemy to przyślemy fotografię grobu świętej pamięci M. Łuczaka. Prosząc Szanowną Panią jeszcze raz zanadto nie rozpaczać. Kończymy i kreślimy jako jego przyjaciele. Z szacunkiem Mieczysław Lewandowski, Władysław Szłapka, Jerzy Lutniewski (Litwiński, Lituniowski).”

Liniewicz dodaje, że podziękowania za możliwość dojścia do prawdy należą się jeszcze wielu osobom, m.in. Danielowi Szulcowi – za jego dociekliwość i benedyktyńską dokładność , Magdalenie Czyż – Morgenroth, która postarała się skrupulatnie tłumaczyć całą korespondencję z archiwum w Kassel, wreszcie panu Tadeuszowi Burawskiemu – wykonawcy tablicy upamiętniającej Marcina Łuczaka.

Zgodnie z zapowiedzią z 2013 r. przekazanej do instytucji Volksbund Deutsche w Kassel, po postawieniu tablicy pamiątkowej przekazane zostaną informacje i zdjęcia do ich wiadomości.

W czerwcu 2014 roku otrzymano od tejże instytucji zaproszenie podpisane przez burmistrzów Loivre i Cormicy, na 3.08.2014 r. na godz. 14.30 na uroczystości upamiętniające 100 rocznicę wybuchu I wojny światowej, mające odbyć się na cmentarzu w Loivre.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto