Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealistki z Szamotuł i ich "100 pomysłów na wolny czas bez telefonów"

Magda Prętka
Magda Prętka
Mat. projektu "Uwięzieni w Telefonach"
Czy młody człowiek musi nieustannie wpatrywać się w ekran telefonu? W jaki inny sposób może spędzać czas? Odpowiedzi na te, jak i szereg innych pytań odnajdziemy w projekcie społecznym licealistek z Szamotuł

Licealistki z Szamotuł biorą udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii"

Marta i Gabrysia – uczennice klasy pierwszej I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach realizują ciekawy projekt społeczny w ramach ogólnopolskiej olimpiady praktycznej „Zwolnieni z Teorii”. W swoich działaniach odważnie podejmują temat uzależnienia od telefonów komórkowych, choć nie dosłownie.

W ramach autorskiego projektu pn. „Uwięzieni w Telefonach” pragną przekonać dzieci i młodzież, że czas wolny spędzać można znacznie ciekawiej, kreatywniej, a tym samym i bardziej produktywnie, aniżeli wpatrując się w ekran smartfona.

"100 pomysłów na wolny czas bez telefonu"

Dziewczęta opracowały książkę pt. „100 pomysłów na wolny czas bez telefonu”, którą planują wydać w nakładzie 100 egzemplarzy. Na każdej stronie znajduje się 5 propozycji wraz z krótkimi opisami, które dopełniają grafiki.

- Myśląc o działaniach projektowych chciałyśmy zrobić coś innego – oryginalnego. Stąd pomysł na książkę – tłumaczy Marta – Chyba każdy z młodych ludzi musi w pewnym momencie powiedzieć sobie „stop!” na zasadzie: muszę odłożyć ten telefon i w końcu zrobić coś innego. Kiedy zaczęłyśmy się jednak nad tym zastanawiać doszłyśmy do wniosku, że wiele tych „innych” czynności i tak kończy się na telefonie. Nie poddałyśmy się jednak i dalej zgłębiałyśmy temat, choć nie ukrywam, że inspiracji szukałyśmy również w Internecie. Początkowo chciałyśmy opracować 365 pomysłów na czas bez telefonu, a więc na każdy dzień w roku, ale ostatecznie wybrałyśmy 100, które w naszym odczuciu spodobają się każdej osobie – dodaje Marta.

Wśród propozycji licealistek znalazły się m.in.: piknik na świeżym powietrzu, malowanie w plenerze, rodzinna wyprawa do zoo, obserwowanie gwiazd wieczorem, a także odtworzenie starych zdjęć z dzieciństwa.

Dziewczęta pozyskały sponsorów

Przy wsparciu mamy Marty zwróciły się do lokalnych firm i instytucji z prośbą o pomoc w sfinansowaniu przedsięwzięcia, którego koszt oszacowano na blisko 2,5 tys. zł. Projekt licealistek spotkał się z uznaniem, a jego wsparcie zadeklarował m.in.: Zakład Gospodarki Komunalnej w Szamotułach, Szamotulski Ośrodek Kultury oraz sklep Szkolniak. Marcie i Gabrysi brakuje zaledwie 150 zł, aby dopiąć projekt na ostatni guzik.

Książka ujrzy światło dzienne prawdopodobnie już w lutym. Wkrótce po swojej „premierze” trafi do lokalnych szkół i bibliotek publicznych. Dziewczęta zamierzają odbyć spotkania z dyrektorami placówek, by nieco szerzej przedstawić im swój projekt.

Marta i Gabrysia przygotowały również ulotki promujące publikację, które będą wręczać uczennicom i uczniom. Za ich pośrednictwem postarają się przekonać młodzież do tego, że świat poza telefonem istnieje! Znalazło się na nich „8 pomysłów, które oderwą cię od ciągłego siedzenia w telefonie a przy okazji rozwiną twoją kreatywność”.

"Uwięzieni w Telefonach" w mediach społecznościowych

Czy faktycznie możliwym jest jednak uwolnienie się od telefonów?

- Myślę, że do końca nie, ale z pewnością jesteśmy w stanie ograniczyć czas spędzany na wpatrywaniu się w ekran smartfona. Pracując nad projektem same tego doświadczyłyśmy. Co prawda nie udało nam się skrócić tego czasu do półtorej godzinny dziennie, gdyż same rozmowy z potencjalnymi sponsorami sporo zajęły, ale jesteśmy przekonane, że jeśli sięganie po telefon nie jest konieczne np. do wyszukiwania informacji, czy rozmowy właśnie, to naprawdę można zrobić wiele innych, ciekawszych rzeczy – mówi Marta – Po dłuższym korzystaniu z telefonu, jak np. po tygodniu ferii, gdy człowiek obejrzał już wszystkie interesujące go filmiki na Youtube, to ten telefon zwyczajnie się nudzi i chce się w końcu zrobić coś innego. Pytanie tylko: co? Mamy nadzieję, że nasza książka da odpowiedź, a w zasadzie niejedną – kwituje.

Na potrzeby projektu dziewczęta założyły profile w mediach społecznościowych. „Uwięzionych w Telefonach” odnajdziemy na Facebooku, Instagramie i TikToku, gdzie Marta i Gabrysia - posiłkując się m.in. pomysłowymi grafikami - dzielą się swoimi pomysłami i zachęcają do tego, by każda osoba znalazła w ciągu dnia choć chwilę na aktywności bez wykorzystania smartfona. Warto zajrzeć!

Dodać należy, że projekt objęła swoim patronatem Fundacja Varietae, która pomaga dziewczętom m.in. pozyskać brakując środki finansowe na wydanie książki oraz zakup materiałów warsztatowych. Licealistki w planach mają bowiem przeprowadzenie zajęć z uczniami i uczennicami klas I-III szkół podstawowych.

Dzięki wsparciu Varietae w sieci uruchomiona została zbiórka. Każda darowizna, to kolejny ważny krok na drodze do realizacji pomysłów Marty i Gabrysi. Pomóc możesz i Ty! ZOBACZ ZBIÓRKĘ NA RZECZ PROJEKTU "UWIĘZIENI W TELEFONACH"

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto