Polecamy

Likwidacji OFE
[2/7]

Likwidacja OFE. Kto najbardziej straci? Dla kogo niższe świadczenia po reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych? Oto szczegóły

Likwidacji OFE. Stracą kobiety?Likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych to skomplikowana materia. Podstawową kwestią jest jednak ponowne przeliczanie emerytur, które zniknie razem z likwidacją OFE.

- Emerytkom, które przekroczą 65. rok życia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w niektórych wypadkach na nowo oblicza emeryturę. I jest to niezwykle korzystne przeliczenie, ponieważ dla systemu pobierane już przez ostatnie 5 lat świadczenia są niewidoczne [wiek emerytalny kobiet to 60 lat - red.]. A to z kolei powoduje, że po nowych kalkulacjach, wypłacane pieniądze są w stanie rosnąć o kilkadziesiąt procent. W 2020 roku wzrosty z ponownego przeliczenia mogły osiągnąć nawet 60 procent - wskazuje portalowi money.pl dr Tomasz Lasocki.


W 2014 roku przyrost emerytury po przeliczeniu wynosił 39 proc. (jeżeli akurat w 2014 roku dana kobieta osiągała wiek 65 lat). Na każdy dotychczasowy tysiąc świadczenia to 390 zł ekstra.
W 2019 roku było to 47 proc., czyli 470 zł na każdy tysiąc świadczenia.
W 2020 roku 62,5 proc.

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wraca sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według najnowszych założeń ustawa o likwidacji OFE ma wejść w życie od czerwca 2021 r. samo zaś przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne z dniem 28 stycznia 2022 roku. Jak jednak czytamy w money.pl reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych dla wielu kobiet będzie oznaczać niższe świadczenie. To w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Najnowsze wiadomości

reklama