Polecamy

Zmiany w OFE
[4/7]

Likwidacja OFE. Kto najbardziej straci? Dla kogo niższe świadczenia po reformie Otwartych Funduszy Emerytalnych? Oto szczegóły

Zmiany w OFE. Kto skorzysta z przelicznika?Nie jest jednak tak, że z przeliczenia korzysta każda kobieta. Zmiany w OFE dotkną przynajmniej 500 tys. kobiet.

- Żeby kobieta mogła liczyć na takie korzystne przeliczenie, musi mieć prawo do tzw. okresowej emerytury kapitałowej oraz posiadać na subkoncie emerytalnym dwudziestokrotność dodatku pielęgnacyjnego, czyli około 4,6 tys. zł. W praktyce oznacza to, że na przeliczenie mogą liczyć wszystkie kobiety urodzone po 31 grudnia 1948 roku, o ile należą do Otwartych Funduszy Emerytalnych - dodaje dr Lasocki.
Kluczem są tak zwane okresowe emerytury kapitałowe. Kiedy można uzyskać okresową emeryturę kapitałową?

Jeżeli jesteś kobietą, która urodziła się po 31 grudnia 1948 roku.
W przeszłości przystąpiłaś do któregokolwiek z Otwartych Funduszy Emerytalnych i masz ustalone prawo do emerytury powszechnej (czyli emerytury z ZUS na obowiązujących zasadach).
Dodatkowym wymogiem jest odpowiednia suma pieniędzy na subkoncie w ZUS - bo to właśnie z nich jest wypłacana okresowa emerytura kapitałowa. Czym jest subkonto? To specjalna szufladka w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie trafiają wpłaty z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Trafiły tu też środki z tzw. pierwszego rozbioru OFE, który przeprowadzał rząd premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jana Rostowskiego.

Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wraca sprawa likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według najnowszych założeń ustawa o likwidacji OFE ma wejść w życie od czerwca 2021 r. samo zaś przekazanie pieniędzy z OFE na prywatne konta emerytalne z dniem 28 stycznia 2022 roku. Jak jednak czytamy w money.pl reforma Otwartych Funduszy Emerytalnych dla wielu kobiet będzie oznaczać niższe świadczenie. To w sumie od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie.

Najnowsze wiadomości

reklama