Młodzież z szamotulskiego liceum za murem więzienia we Wronkach

Magda Prętka
Magda Prętka
mjr Agata Nowak / ZK Wronki
Zajrzeli na drugą stronę więziennego muru, by poznać i spróbować zrozumieć trudną historię. To szczególna i ważna opowieść o bohaterach i bohaterkach - ofiarach reżimów totalitarnych

Młodzież z szamotulskiego liceum w Zakładzie Karnym we Wronkach

Uczennice i uczniowie klasy IIIF z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach biorą udział w projekcie edukacyjnym pn. "Łączka i inne miejsca poszukiwań", realizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Przedsięwzięcie ma charakter wielowymiarowy.

Z jednej strony projekt przybliża młodzieży działania IPN-u związane z poszukiwaniem nieznanych dotąd miejsc pochówku ofiar reżimów totalitarnych, z drugiej skłania ją do poznawania i zgłębiania czarnych kart lokalnej historii. Zarówno w odniesieniu do czasów okupacji hitlerowskiej, jak i terroru stalinowskiego wpisuje się w nią Zakład Karny we Wronkach.

Wizyta w powstałym blisko 130 lat temu więzieniu była jednym z kluczowych działań projektowych. Dzięki uprzejmości i zrozumieniu ze strony dyrektora wronieckiej jednostki - mjr Mariusza Przybyła, uczennice i uczniowie wraz z opiekunkami mogli zajrzeć na drugą stronę więziennego muru.

Poznali wówczas nie tylko historię jednostki, ale i losy poszczególnych więźniów, którzy - jak zaznacza mjr Agata Nowak - rzeczniczka prasowa dyrektora Zakładu Karnego we Wronkach - za swoją odwagę w walce z totalitaryzmem komunistycznym ponieśli najwyższą cenę - zostali skazani na kary śmierci lub kary wieloletniego pozbawienia wolności.

Podróż szlakiem historii Zakładu Karnego we Wronkach

- Zastępca dyrektora jednostki ppłk Krzysztof Kaczmarek powitał grupę uczniów już na dworcu kolejowym, na który pociągami transportowano więźniów politycznych z innych części kraju. Dworzec oddalony był wówczas od terenów jednostki nieznacznie, bowiem na cel budowy kompleksu więziennego przeznaczono 18 hektarów. Obecnie znaczna cześć tego terenu należy do miasta i to właśnie jego uliczkami podążali uczniowie, wsłuchując się w opowieści dyrektora o architekturze więzienia, losach osadzonych i ich pierwszych wrażeniach po przybyciu do Wronek - informuje mjr Agata Nowak.

Ppłk Zbigniew Konopacki – zastępca dyrektora zakładu (znawca historii jednostki, inicjator powołania do życia Izby Tradycji i Pamięci, posiadający bogatą wiedzę na temat Żołnierzy Wyklętych) opowiedział z kolei młodzieży o trudnej przeszłości więzienia, w tym o okresie komunistycznym, który wymazał z kart historii idee międzywojennej straży więziennej.

- Więźniami i jednocześnie postaciami kluczowymi, których losy stały się przedmiotem spotkania byli m.in. Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna, Feliks Selmanowicz oraz odbywający kary we wronieckim więzieniu Wacław Lipiński i Alojzy Bruski - tłumaczy mjr Agata Nowak.

Grupa odwiedziła również Izbę Tradycji i Pamięci, a następnie spotkała się z kierowniczką działu penitencjarnego, by zgłębić wiedzę m.in. na temat codziennego funkcjonowania zakładu i zasad obowiązujących podczas odbywania kary pozbawienia wolności. Dzięki temu młodzież mogła zweryfikować swoje - często filmowe - wyobrażenie życia po drugiej stronie muru.

Wizyta w Zakładzie Karnym we Wronkach była trudna i poruszająca, ale równocześnie stała się ciekawym i ważnym doświadczeniem, pozwalającym lepiej zrozumieć historię.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie