Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najgorzej będą mieli powtarzający klasy

Norbert Woźniak
Norbert Woźniak
Rodzice uczniów, obawiają się kontaktów młodszych dzieci z gimnazjalistami. Dwa świadectwa ukończenia szkoły może dostać uczeń powtarzający I klasę gimnazjum. Małgorzata Jagiełłowicz zapewnia, że szkoła organizacyjnie jest przygotowana do reformy

1 września czeka nas zmiana związana z reformą oświaty. Czy jesteście przygotowani?

W budynku przy ulicy Kapłańskiej będą funkcjonowały oddziały przedszkolne, zerówki i klasy 1-3, natomiast uczniowie klasy 4-7 i w następnym roku też klasy 8 oraz oddziały gimnazjalne będą uczyć się w budynku dotychczasowego Gimnazjum nr 1. Szkoła będzie używała nazwy „Szkoła Podstawowa nr 2 z oddziałami gimnazjalnymi” do momentu ich wygaszenia. Jeśli chodzi o budynek przy Kapłańskiej, mamy już zamkniętą rekrutację do oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych. Pozostaje nam tutaj tylko adaptacja sal lekcyjnych. Funkcjonują jako przedmiotowe. Zmienią się na sale edukacji wczesnoszkolnej. W gimnazjum musimy się bardziej przygotować: począwszy od przeniesienia ławek szkolnych, krzeseł czyli przygotowania sal w taki sposób, żeby były dostosowane do młodszych uczniów. Ponadto tam pozostaną dwa oddziały klas II gimnazjum i dwa oddziały klas III gimnazjum. Nasi nauczyciele przedmiotowi przechodzą do budynku gimnazjum i w zdecydowanej większości to oni będą kontynuować dalej naukę z naszymi uczniami, ale część nauczycieli gimnazjum także będzie uczyła naszych uczniów.

Czy nauczyciele są przygotowani do zmian?

Nauczyciele z gimnazjum mają kwalifikacje. Większość z nich uczyła w szkole podstawowej jeszcze w czasach kiedy funkcjonowały 8-klasowe szkoły podstawowe. Później przeszli do gimnazjum. Niewątpliwie to dość duża zmiana - przestawić się z zajęć z młodzieżą do uczniów klas czwartych.... W tej chwili Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli prowadzi cykl przygotowań pedagogów. Będzie odbywał się kaskadowo. Część nauczycieli odbędzie szkolenia. Oni będą później szkolić kolejnych. Chodzi bardziej o przypomnienie metod pracy z młodszymi uczniami, programów, zmian w podstawach programowych. Myślę, że poza tym każdy nauczyciel będzie musiał się przygotować do tych lekcji. Będzie to dla nich zmiana, ale też i wyzwanie.

Jak wygląda sprawa podręczników?

Podręczniki nadal będą darmowe. Pierwsze, czwarte i siódme klasy szkoły podstawowej będą szły nową podstawą programową. Będzie dużo zmian, bo pozostali będą kontynuować starą podstawę.

To znaczy?

Program darmowych podręczników jest nadal kontynuowany. Przypuszczalnie stare , które były darmowe, będą wycofywane stopniowo. Do tej pory było tak, że absolwenci klas pierwszych przekazywali młodszym kolegom swoje książki. Koordynowała to biblioteka.

Czego będą się uczyć dzieci w klasach 7 i 8?

Nauka w szkole podstawowej będzie kończyła się egzaminem punktowym. W tym roku 6 klasy nie miały sprawdzianu. Będzie w 8 klasie. W zdecydowanej większości będzie to jakby kontynuacja.

Czyli będą się uczyć tego, czego powinni w gimnazjum?

Będą kontynuować 7 i 8 klasę z nową podstawą programową. Przedmioty są bardzo podobne. Zatrzyma się to na klasie 8.

Czy nie będzie zamieszania na etapie wdrażania zmian?

Będziemy kontynuować 7 i 8 klasę i na tym się zakończy. Jak to będzie dalej funkcjonowało w szkołach ponadpodstawowych? Tam dopiero podstawy programowe się tworzą. Ta młodzież dopiero za dwa lata pójdzie do pierwszej klasy. W tym czasie zbiegną się roczniki, które kończą gimnazjum (stara podstawa programowa) i roczniki, które skończą 8 klasę (nowa podstawa). Trzeba zapytać w tych szkołach. Myślę, że jest to po prostu w trakcie tworzenia się, analiz. Obecnie trochę za wcześnie na podsumowania.

Co z uczniami ostatniego rocznika gimnazjum, którym „powinie się noga”?

Dotyczy to wszystkich szkół. Jeśli ktoś będzie powtarzał klasę to w szkole podstawowej. Tutaj jest bardzo wiele pytań i wątpliwości, bo ci uczniowie już raz 6-klasową szkołę podstawową ukończyli.

Podstawy programowe w gimnazjum i szkole podstawowej będą inne?

Z całą pewnością. Jeśli uczeń będzie powtarzał, to już według nowej podstawy programowej.

Egzamin, który uczeń zdał, kończąc szkołę podstawową, będzie ważny?

Myślę, że tak, bo uczeń otrzymał świadectwo ukończenia szkoły podstawowej. Myślę, że będzie to wyjątkowo trudny czas dla takich uczniów, którzy powtórzą klasę, bo będzie to tzw. okres przejściowy, gdzie trafią ponownie do szkoły podstawowej. Chyba, że coś się zmieni, ale stan prawny wygląda tak, że uczeń klasy I gimnazjum może trafić do klasy 7 szkoły podstawowej.

I drugi raz ukończyć szkołę podstawową?

I drugi raz otrzymać świadectwo ukończenia szkoły podstawowej, ale 8-klasowej.

Jak rodzice komentują te zmiany?

Rozmawiamy z nimi. Są pełni obaw, ale jednak mają zaufanie, bo to kontynuacja w tej samej szkole. Są spokojni, znają nauczycieli, wiedzą, że zmiany będą wprowadzane w sposób bezpieczny. Rodzice obawiali się, że ich dzieci będą spotykały się z gimnazjalistami, ale są to przecież nasi uczniowie, którzy dwa lata temu w większości ukończyli naszą szkołę i tam kontynuują naukę. Poza tym rodzice są zadowoleni, że zajęcia będą się odbywać na jedną zmianę, cieszą się z bogatej oferty edukacyjnej i że powstaną klasy sportowe a najmłodsi mają zagwarantowane bezpieczeństwo i dobrze wyposażoną szkołę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto